Marmur czy trawertyn? Oba pięknie prezentują się w łazience! Żyłki, meandry, połyskujące kryształy, cieniowania – natura jest najlepszym projektantem!

Marmur do łazienki

Jednym z najsłynniejszych kamieni świata jest marmur z włoskiej Carrary. Ma mlecznobiały kolor z czarnymi albo szarymi żyłkami, delikatnymi lub bardzo wyrazistymi. Zachwycali się nim już Etruskowie, to z niego Michał Anioł rzeźbił swoje dzieła.

Marmur z Carrary wciąż jest na topie. Powstają także jego imitacje (np. firmy Cosentino) – tak doskonałe, że trudno odróżnić je od oryginału, a mają tę zaletę, że się nie plamią.

Pięknie wygląda też trawertyn. To porowata, miękka skała, najczęściej zabezpieczona przezroczystą żywicą. Wygląda świetnie, jeśli delikatnie ją podświetlimy. Spodobać się mogą kolory – od piaskowych, przez rudości, po czerwienie, a nawet błękity. 

Stonowany czy wzorzysty

Już sam kamień może być dekoracyjny, jak chociażby zielony marmur Rain Forest. Ale niektórym to nie wystarcza i łazienki zdobią płytkami z kilku rodzajów kamienia na wzór podłóg w renesansowych weneckich pałacach.

Pięknie wygląda taki uzupełniany szkłem z Murano, inkrustowany półszlachetnymi kamieniami albo miedzią. A co powiecie na rzeźbiony kamień zdobiony złotem? 

Umywalki do łazienki jak kamienne falbanki 

O ile do naturalnych ścian i podłóg już się przyzwyczailiśmy, umywalki budzą obawy i rodzą pytanie: jak je czyścić? Tymczasem najczęściej są już zabezpieczone silikonem albo akrylem, więc nie wsiąknie w nie nawet kropla wody. Zresztą i te surowe po latach wyglądają nieźle. Wystarczy popatrzeć na umywalki w starożytnych Pompejach, które przetrwały nawet wybuch Wezuwiusza!

Podziwiając cuda z cieniutkimi falującymi ściankami, można się najwyżej zastanawiać, jak ich nie stłuc. Elegancko wyglądają zestawy – umywalka ustawiona na kamiennej tacy albo konsoli.

Miłośnicy natury mogą też przebierać w akcesoriach. Najmodniejsze są dozowniki i mydelniczki robione techniką lastriko z zatopionymi w masie kolorowymi kamykami.

opracowanie: Beata Woźniak 
zdjęcia: materiały prasowe