Wanna czy prysznic - które rozwiązanie wybrać?

Łazienka

Łazienka to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu. Musi więc być odpowiednio wyposażona, aby korzystanie z niej było w pełni komfortowe. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co będzie lepsze: wanna czy prysznic?

Wanna - dla kogo?

Kąpiele w wannie są bardzo przyjemne. Dzięki nim można zrelaksować się i odpocząć. Wiele osób je uwielbia i często stosuje. Oto największe zalety tego rodzaju rozwiązania:

 • Możliwość skorzystania z relaksującej kąpieli - olejki i odżywcze sole doskonale wpływają na zmysły i stan skóry. Kąpiele w wannie relaksują i odprężają, co jest ich wielkim atutem. Dla wielu osób nie ma nic lepszego niż ciepła kąpiel z dodatkami po ciężkim dniu w pracy.
 • Dodatkowy schowek - dzięki odpowiedniemu wyborowi wanny, można zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania. Taki schowek można bowiem zorganizować pod wanną.
 • Większy komfort dla rodziców - wanna to najlepszy sposób na wykąpanie dziecka. Maluchy są bardzo ruchliwe, mycie pod prysznicem może więc być niebezpieczne, a poza tym dla dzieci jest po prostu nudne. Wanna zdecydowanie bardziej zapewni spełnienie potrzeb maluchów, a rodzicom łatwiej w niej umyć dziecko.
 • Czystość - wannę dużo łatwiej jest utrzymać w należytej czystości. Jest na niej mniej obszarów na których osadza się kamień, a więc czyszczenie jest dużo łatwiejsze i przebiega sprawniej niż w przypadku kabiny prysznicowej.

Kąpiel w wannie jest przyjemna, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Oto największe z nich:

 • Ilość zajmowanej przestrzeni - wanna zajmuje więcej przestrzeni niż prysznic. W przypadku małych łazienek nie jest więc dobrym rozwiązaniem. W małych łazienkach każdy wolny centymetr przestrzeni ma przecież znaczenie.
 • Problematyczne dla osób starszych - seniorzy mogą mieć poważne problemy z wejściem do wanny. Jeśli więc kawalerkę ma użytkować osoba starsza, lepszym rozwiązaniem będzie prysznic z niskim brodzikiem.
 • Ekonomia - w tej kategorii wanna także przegrywa. Prysznic jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Prysznic - w jakich sytuacjach?

Prysznic to rozwiązanie, które także posiada wielu zwolenników. Jego największe zalety to:

 • Ekonomia - kąpiel pod prysznicem jest dużo bardziej ekonomiczna. To zaś wpływa na stan środowiska oraz rachunki.
 • Ilość potrzebnego miejsca - kabina prysznicowa nie zajmuje dużej ilości miejsca, co jest bardzo ważne w przypadku małych łazienek. Wolną przestrzeń można zaś wykorzystać w inny sposób.
 • Dodatki - wiele pryszniców posiada ciekawe gadżety. Można zamontować deszczownicę, posłuchać ulubionej muzyki albo użyć trybu masażu. To sprawia, iż relaks bez wanny jest możliwy.
 • Doskonałe dla seniorów - kabina prysznicowa z niskim brodzikiem to idealne rozwiązanie dla osób starszych. Wejście jest łatwe, można także zamontować w środku specjalne miejsc do siedzenia.

Oto główne zalety pryszniców. Jakie są jednak ich wady? Oto one:

 • Kamień - prysznic posiada wiele miejsc, w których może tworzyć się i zalegać kamień. Wygląda to nieestetycznie i niszczy elementy prysznica. Trzeba więc użyć dobrej jakości środków do usuwania kamienia i oczyszczać powierzchnię częściej niż w przypadku wanny.
 • Nie dla małych dzieci - maluchy zdecydowanie lepiej jest kąpać w wannie. To bezpieczniejsza i wygodniejsza opcja niż prysznic.

Wanna i prysznic a metraż mieszkania

Wybór zależy tak naprawdę od tego, ile przestrzeni można przeznaczyć na wannę albo prysznic. Łazienki w kawalerkach są zazwyczaj małe i nie ma innej możliwości niż wstawienie prysznica. Najlepszym wyjściem jest dokonanie sprawdzenia wymiarów łazienki i na tej podstawie wybranie odpowiedniej opcji. Pod uwagę należy wziąć także swoje preferencje i wady oraz zalety każdego rozwiązania. Dla posiadających dużą łazienkę, ale niepotrafiących się zdecydować, doskonałym rozwiązaniem będzie opcja 2 w 1. Wanna z zasłoną prysznicową sprawdzi się wówczas najlepiej. A gdzie znaleźć dostosowaną do swoich potrzeb kawalerkę? Najlepiej skorzystać z zaufanych miejsc, takich jak https://obido.pl/rynek-pierwotny-trojmiasto/.