wanny

Wanny - jaką wybrać? Sprawdzamy i radzimy jak dobrać idealny model do łazienki i potrzeb

Łazienka

Wanny to klasyka, jeśli chodzi o wyposażenie łazienki, prawda? Gwarantują komfort kąpieli nieporównywalnie wyższy niż ten oferowany przez kabinę prysznicową, a także wysoką funkcjonalność - wanny wyposażone w parawany nawannowe stają się substytutem prysznica, łącząc komfort z możliwością szybkiej kąpieli, czyli wzięcia tzw. szybkiego prysznica. Pytanie, jaką wannę wybrać? Patrząc na to, jak szeroką kategorią produktową są wanny łazienkowe, odpowiedź wymaga gruntownego przejrzenia, dostępnych na rynku modeli!

reklama

Wanny akrylowe - nie tylko moda, ale i funkcjonalność!

Na rynku dominują wanny akrylowe i to zarówno jeśli chodzi o wanny wolnostojące, jak i wanny narożne. To zrozumiałe, gdyż są one lżejsze niż stalowe czy żeliwne odpowiedniki, szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Wanny akrylowe są również zdecydowanie łatwiejsze w montażu niż ich klasyczne odpowiedniki, a sam akryl sanitarny jest bardzo przyjemny w dotyku. W takiej wannie zawsze czujemy się wygodnie, a kąpiel jest zawsze przyjemna. Wanny z akrylu pasują do każdej łazienki, gwarantują stosunkowo łatwe czyszczenie oraz niezłą trwałość. Są również dość tanie, często wyposażone w zagłówek (głównie modele narożne) i przybierają bardziej finezyjne kształty, niż wanny z innych materiałów.

Wanny wykonane z różnych materiałów mają różne właściwości. To oczywiste. Czym jednak wanny metalowe przewyższają te akrylowe? Po pierwsze, są zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Lepiej radzą sobie z agresywnym czyszczeniem, odbarwiają się w mniejszym stopniu, a ich żywotność wydaje się niemal nieskończona - pod warunkiem, że nie uszkodzimy emaliowanej powłoki. Wanny stalowe są jednak droższe, cięższe i mniej uniwersalne, więc tu mamy równanie na zasadzie: coś za coś. Komfort i cena kontra względna wytrzymałość.

Pewnym rozwiązaniem mogą być np. wanny żeliwne, które wytrzymałością wyznaczają niedoścignione standardy, ale są niezwykle ciężkie (do ich wniesienia do mieszkania nie wystarczy pomoc sąsiada) i bardzo kosztowne. Na plus fakt, że nagrzane - bardzo długo trzymają temperaturę wody.

Innymi słowy, materiał wykonania ma znaczenie, lecz obiektywnie rzecz ujmując najlepszy wybór to zawsze wanna arylowa. Stal emaliowana czy żeliwo to produkty nie tylko premium, co nawet elitarne, gdyż o ile można zamontować je we własnym domu, o tyle montaż w mieszkaniu może być niemożliwy lub przynajmniej problematyczny, choćby ze względu na wspomnianą już wagę.

Wanny prostokątne czy owalne? Wanny wolnostojące czy wanny narożne? Jak wybrać wannę idealną?

Powiedzieć, że wybór wanien na rynku jest ogromny, to jakby nie powiedzieć nic! Tu trzeba doprecyzować, stwierdzając wprost, że mnogość modeli dostępnych dla klientów w sklepach stacjonarnych oraz online potrafi przyprawić o zawrót głowy! W jakich modelach najczęściej przebieramy, buszując po sklepie, stacjonarnie i online?

Wanny wolnostojące to pewna klasyka. Super wygodne, często w stylu retro, eleganckie i efektowne. Niestety drogie i obarczone pewnym oczywistym minusem - by prezentowały się zgodnie ze sztuką, powinny znaleźć się w centralnym punkcie naprawdę przestronnej łazienki. Wanna wolnostojąca to prestiż, który trzeba potrafić dobrze wyeksponować.

Aranżacja łazienki jest znacznie prostsza, kiedy stawiamy na wanny prostokątne. Takie wanny często możemy zamontować stycznie do ściany, co sprawdza się w mniejszych łazienkach. Często nie są one wykończone w stylu retro, więc nadają się do zabudowy, choćby płytkami ceramicznymi. Możemy kupić też wanny z konkretnym wariantem obudowy, co jest niezwykle estetyczne i świetnie pasuje do minimalistycznych łazienek. Hitem wśród wanien akrylowych są z kolei wanny narożne. Modele te można stosunkowo łatwo komponować z meblami o przeróżnym designie, są one bowiem dość uniwersalnie wykończone jeśli chodzi o estetykę. Co ciekawe, nadają się do zabudowy płytkami czy do montażu dedykowanej obudowy.

Wanny narożne to także świetny wybór, gdy szukamy wanny do małej łazienki. Z dużą łatwością można dopasować je do najróżniejszych pomieszczeń - występują w wielu rozmiarach, a dzięki narożnemu ustawieniu nie zajmują w łazience zbyt dużo miejsca. Prócz minimalistycznego wyglądu, aranżacja łazienki z wanną narożną jest niemal równie łatwa co zaplanowanie łazienki z prysznicem. Warto wspomnieć również, że to właśnie narożne modele wyposażone są najczęściej w hydromasaż. Spora ilość miejsca w parze z zagłówkiem i wspomnianym hydromasażem czynią z takich wanien absolutnie doskonały wybór - jeśli szukamy komfortu!

Czy wanny mają wady?

Czy w kontekście wanien możemy mówić o minusach? O wadach? W porównaniu z prysznicem - owszem, choć temat jest dość złożony. Wanna zawsze zajmuje więcej miejsca niż prysznic i zawsze wymaga nieco więcej opieki, by utrzymać ją w czystości. Na tym jednak minusy się kończą! Ale co jeśli komuś zależy na szybkiej kąpieli? Cóż, dawniej zdecydowanie przodował tu prysznic, ale dziś wanna jest bez porównania bardziej funkcjonalna niż niegdyś. Poszczególne modele wyposażone w parawany nawannowe pozwalają na niemal tak samo szybkie kąpiele/prysznice, co kabina z deszczownicą i słuchawką, mając jedną bezsprzeczną zaletę - po szybkim prysznicu można zrelaksować się w ciepłej wodzie, zamoczyć się i zapomnieć o troskach codzienności. Prysznic na to nie pozwala!

Jaką wannę wybrać?

Jak widać, wanna ciągle jest najlepszym wyborem pod względem komfortu kąpieli i w niczym niemalże nie ustępuje większości kabin prysznicowych - po zamontowaniu parawanu, rzecz jasna. Do wanny można dokupić również rozmaite akcesoria uprzyjemniające kąpiel (w końcu klasyczne gumowe kaczuszki uwielbiają nie tylko dzieci), można zamontować ją na środku łazienki lub przy ścianie, można wybrać ogromny, przestrzenny model lub wannę skromną, narożną i minimalistyczną.

W wyborze wanny idealnej kierujmy się kształtem, materiałem wykonania i ogólną jakością. Poznajmy naszą łazienkę i dopasujmy do niej formę naszej przyszłej wanny. Wybierzmy materiał, z którego będzie wykonana oraz dokonajmy porównania kilku wstępnie wyselekcjonowanych modeli. Przy odrobinie poświęconego czasu uda nam się znaleźć wannę, która posłuży nam długie lata.

Pamiętajmy jednak, że model wolnostojący raczej nie dopasuje się do wąskiej, ale długiej łazienki w bloku, a wanna narożna w kwadratowym pokoju kąpielowym po prostu zniknie w rogu i w żadnym stopniu nie będzie zdobiła wnętrza. Nie kupujmy więc pochopnie, konsultujmy nasz wybór z ekspertami i stawiajmy na nowoczesne, doskonale wykonane i wytrzymałe wanny.

Zobacz wanny na: https://mexen.pl/wanny

Materiał Partnera