jak urządzić salon w stylu loft

Jak urządzić salon w stylu loft?

Salon

Styl loftowy nawiązuje do dawnych wnętrz przemysłowych – fabryk, które zostały przerobione na mieszkania. Stąd jego charakterystyczne cechy, nieporównywalne z żadnym innym stylem wnętrzarskim, takie jak duże okna, surowy charakter, prostota i oszczędność. Ale wbrew powszechnym opiniom nie jest chłodny i mało przytulny.

reklama

Wnętrza w stylu loft – jak zaaranżować przestrzeń?

Główną cechą wnętrz w stylu loftowym są ich wysokość oraz przestronność. Dlatego najlepiej, jeśli kuchnia będzie otwarta na salon, salon niech łączy się z jadalnią, a sypialnia zamiast tradycyjnymi drzwiami przedzielona będzie przesuwnymi: z mlecznego szkła bądź z drewna z odzysku. W tych drugich, ciężkich, masywnych, zostawcie niezamaskowaną prowadnicę i zamontujcie kute uchwyty.

Materiały we wnętrzach w stylu loftowym

We wnętrzach industrialnych rządzą metal, rdza i łuszcząca się farba. Surową fakturę ścian loftu podkreślają beton i czerwona cegła. Uzupełnieniem tych materiałów jest drewniana podłoga, najlepiej stare, poprzecierane deski. Jeśli rury czy kable są na widoku, tym lepiej dla wystroju waszego domu lub mieszkania.
 

salon w stylu loftowym
salon w stylu loft
meble i dekoracje loftowe do salonu

 

Meble loftowe do salonu

Dużymi atutami loftu są meble loftowe, zarówno drewniane, jak i metalowe. Otwarte, metalowe regały, komody i szafki RTV, półki na metalowych wspornikach, stoły z grubymi drewnianymi blatami na ciężkich metalowych nogach – to wszystko będzie świadczyło o tym, że dobrze przeanalizowaliśmy wyposażenie naszego salonu. Do tego sprawdzą się wszelkiego rodzaju skrzynie, które wykorzystamy w roli stolików kawowych i siedzisk. Obowiązkowo w przestronnym salonie powinna znaleźć się duża kanapa albo narożnik. I fotel, najlepiej z wygodnym podnóżkiem. O narożnik w stylu loftowym możemy pokusić się sami, robiąc go z palet, na który położymy poduchy.
 

Kolorystyka salonu w stylu loft

Do wnętrz industrialnych najlepiej pasują czerń i szarość z nutami bieli. Nie przesadzajmy z kolorami: jeden mocniejszy akcent w postaci np. granatowego zestawu wypoczynkowego, żółtego fotela czy dywanu w ciepłym, rdzawym odcieniu z powodzeniem wystarczy.

meble w stylu loftowym
wnętrze w stylu loft


Oświetlenie wnętrz w stylu loft

Aby podkreślić charakter salonu loftowego, potrzebne jest odpowiednie oświetlenie: wiszące na linkach lub zamieszczone w metalowej oprawie żarówki, czyli lampy jakie można spotkać w piwnicach i fabrykach. Jedną z popularniejszych lamp industrialnych jest trójnóg, czyli inaczej lampa statywowa. Jej konstrukcja jest inspirowana statywami do aparatów fotograficznych oraz oświetleniem w atelier lub artystycznych studiach fotograficznych.

Otwarte, metalowe klosze nawiązujące do fabrycznego oświetlenia i masywne, metalowe nogi to cechy, które szczególnie nadają lampom industrialnego klimatu. By oprawy nie wyglądały zbyt „nowocześnie” jak na loft, warto wykorzystać żarówki energooszczędne w kształcie spirali lub żarówki LED filamentowe – to rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią białych standardowych żarówek ledowych. Dekoracyjne oświetlenie filamentowe łączy energooszczędność z klasycznym wyglądem żarówki Edisona.
 

dodatki do salonu w stylu loft
meble loftowe metalowe


Dekoracje loftowe do salonu

Abstrakcyjne wzory na tekstyliach (poduszkach, kocach, pledach, dywanach i chodnikach) są tym, co styl industrialny lubi najbardziej. Ścienne dodatki to przede wszystkim zegary, fotografie, plakaty filmowe lub vintage oraz malarstwo. Najlepiej w salonie w stylu loft sprawdzą się abstrakcyjne obrazy.

A spośród dekoracji stojących polecane są np. prymitywne i ascetyczne rzeźby. Sofy i narożniki ocieplą miękkie poduszki dekoracyjne. We wnętrzach w stylu loftowymi nie może zabraknąć też zieleni – w doniczkach i modnych, metalowych kwietnikach.

Zobacz też:
Soft loft – ciepłe i nastrojowe wnętrza w loftowym stylu
Biała cegła w salonie – jak ją pomysłowo zaaranżować?
10 dekoracji do domu, które szybko i prosto odmienią każde wnętrze

Tekst: Monika Utnik-Strugała
Zdjęcia: shutterstock