Pomysł na jesienny wystrój domu? Nie pogłębiaj się w listopadowych szarościach! W nowoczesnych wnętrzach salon jest rozświetlony i napawający optymizmem.

Światło wpływa na samopoczucie

Czy wiesz, dlaczego większość z nas jesienią staje się osowiała? Dzieje się tak, ponieważ do organizmu człowieka dostarczanych jest mniej promieni słońca. Zawieszanie ciężkich, zaciemniających zasłon w oknach pogłębia tylko narodową chandrę.

Weźmy przykład ze Skandynawów, którzy przez cały rok otrzymują mniej światła dziennego niż mieszkańcy Środkowej i Południowej Europy. Preferują oni jasny wystrój okien: białe zasłony, ażurowe firany, prześwitujące rolety.

Na jesieni do polskich domów trafiają również donice z kwiatami, które latem przyozdabiały werandy i tarasy. Nie stawiajmy ich na oknie, gdyż utrudnią słońcu drogę do salonu. Niech udekorują półki, szafki, stoliki lub.. drabinę (gotowa aranżacja w galerii artykułu).


Do jasnego salonu pasują pastelowe wnętrza. Zobacz, jak w tych klimatach został urządzony dom przez Dagnę: Dom jasny i pastelowy.

Nowoczesne wnętrza: oświetlenie w salonie

Zadbaj także o sztuczne oświetlenie w okresie jesienno-zimowym. Światło rozproszone stwarza przytulną atmosferę. Dlatego postaraj się, by w pokoju znalazło się kilka mniejszych źródeł światła, a nie jedno mocne.

{google_adsense}

Co ciekawe, najważniejszą decyzją w tej kwestii jest nie wybór lamp, a samych żarówek. Ciepłe światło jest bardziej odpowiednie na wieczory, przygotowuje nas do relaksacji. Tonacja zimna sprawdzi się przy porannym śniadaniu, gdyż działa orzeźwiająco.

Zapraszamy do inspirowania się domem Ani i Kacpra – Nowoczesna architektura: dom pełen słońca. W jego wnętrzach przywiązano bardzo dużą wagę do światła. Znakiem jest choćby świetlik nad holem oraz dwie olbrzymie lampy na honorowym miejscu.

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: Shutterstock