wybieramy telewizor do salonu

Wybieramy telewizor do salonu – na co zwrócić uwagę?

Salon

Telewizor stanowi w praktycznie każdym domu centrum rozrywki. Spotykają się przy nim starsi i młodsi, którzy w różnoraki sposób wykorzystują jego możliwości. Najczęściej do oglądania seriali i filmów, a także do grania na konsoli. Na co zwrócić uwagę, aby wybrany sprzęt spełnił nasze wszystkie oczekiwania? Podpowiadamy.

Przekątna ekranu

Wybierając telewizor warto przede wszystkim zwrócić uwagę na wielkość matrycy. Należy przy tym uwzględnić obszar pomieszczenia. Do małych salonów duży ekran może i będzie wyglądał efektownie, ale na dłuższą metę korzystanie z niego będzie bardzo niewygodne. Zasada, której warto się trzymać jest dość prosta. Mówi o tym, aby w przypadku telewizorów 50 cali zachować co najmniej 2 metry odstępu od widza. Jeśli chodzi o większe modele trzeba rozważyć odległość adekwatnie większą. Na przykład dla urządzenia 75 cali należy zapewnić 3 metry odległości od oglądającego.

Rodzaj podświetlenia

Kolejną kwestią na którą warto zwrócić uwagę jest rodzaj technologii podświetlenia. W przypadku telewizorów LED mamy do czynienia z oświetleniem na krawędziach, a diody umieszczone są w dolnej części ekranu. Jeśli więc spojrzymy z bliska to zauważymy, że obraz jest jaśniejszy po bokach. Jest to technologia, która skutecznie zastąpiła wysłużone ekrany LCD. Uzyskujemy tutaj dobre nasycenie kolorów i akceptowalną jakość czerni.

Ciekawym rozwiązaniem jest QLED, która wykorzystuje kropki kwantowe do lepszego odwzorowania kolorów. Telewizory wyposażone w tą technologię nie są dużo droższe od LED, a różnice są dostrzegalne gołym okiem, zwłaszcza w trybie HDR. Nic więc dziwnego, że cieszą się szczególną popularnością wśród osób, które poszukują wysokiej jakości obrazu i nie chcą wydawać dużych kwot na sprzęt do salonu.

OLED to technologia, która cieszy się popularnością zwłaszcza ze względu na idealne odwzorowanie głębokiej czerni oraz doskonały kontrast. Idzie też za tym wyraźnie wyższa cena. Należy też mieć na względzie to, że telewizory OLED są narażone na wypalenie pikseli w przypadku częstego wyświetlania tego samego obrazu. Producenci stosują więc pewne rozwiązania, które pozwalają co pewien czas automatycznie lub manualnie czyścić matrycę. Jest to bez wątpienia rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać najwyższej jakości obraz, zwłaszcza na potrzeby gier, ale także do dynamicznych filmów.

Poszukując idealnego sprzętu do salonu warto przed zakupem sprawdzić dostępny kod rabatowy NEO24.PL. Dzięki temu nasz wymarzony telewizor kupimy po prostu znacznie taniej.

Materiał Partnera