Z salonów nie wychodzi nudna – zdawałoby się – szarość. Najczęściej kolor ten pojawia się w sypialni, czyli w miejscu, gdzie szukamy ukojenia, nie krzykliwych różów czy purpur. Dla wszystkich, którzy planują urządzenie szarej sypialni, inspiracje zamieszczamy w galerii zdjęć.

reklama

Aranżacja szarej sypialni

Jeśli w aranżacji sypialni pojawia się szarość, muszą towarzyszyć jej czerń lub biel. Bez nich efekt będzie mdły. Wystarczą nawet niewielkie białe kontrasty lub elementy czerni, by zachować harmonię.

Temperamentna okaże się sypialnia szaro-żółta albo szaro-czerwona. Wyraziste, ciepłe dodatki wspaniale ożywią pokój nocny. Trzeba zwrócić uwagę na dobierane odcienie: najlepiej prezentują się mocna czerwień i słaba szarość lub malinowa czerwień i ciemna szarość. Duet srebra i jasnej czerwieni nie należy do udanych.

Inny popularny trend to sypialnia szaro-turskusowa lub szaro-miętowa. Zielonkawy kolor wnosi powiew świeżości do domu i szczególnie dobrze łączy się z szarościami. Taką aranżację można uzupełnić o niewielkie ilości bieli lub beżu.

Zobacz także: Biała sypialnia - meble, dodatki, aranżacje

Wymienione aranżacje szarej sypialni należą do najmodniejszych w tym sezonie. Jednak można eksperymentować z tym spokojnym kolorem i uzupełnić go granatem – kilka pasiastych gadżetów doda iście marynarskiego sznytu. Domieszka brązu to propozycja dla osób szukających cichej oazy, róż – dla młodych dziewcząt, beż – dla minimalistów.

Szara sypialnia – jakie dodatki?

Nic w nadmiarze nie jest dobre. Do szarej pościeli, dywanu i ścian nie można kupić szarych zasłon, ponieważ kompozycja zleje się ze sobą. Bezpieczne rozwiązanie to np. białe rolety rzymskie – lekkie i delikatne, rozjaśnią wnętrze. Odpowiednie są również tkaniny wpadające w beż, pudrowy róż, miętę, turkus, czerwień, bordo, brąz i granat. W pokoju młodzieżowym sprawdzą się szare zasłony w kolorowe wzory.

Więcej na temat wystroju okien znajduje się w artykule – Zasłony: aranżacje do różnych wnętrz

Szara sypialnia i białe meble

Przy szarej sypialni warto zdecydować się na białe meble. Kontrastowe wyposażenie w stosunku do koloru ścian zaprowadzi ład i przejrzystość w sypialni. Pamiętajmy także, że główna uroda łóżka leży w pościeli i rodzaju zagłówka, nie w samej ramie.

Białe meble są uniwersalne i pomagają uwypuklić pozostałe wyposażenie wnętrz. Przywiązujmy uwagę do dodatków: poduszek, obrazków, lamp nocnych czy kwiatów doniczkowych na parapecie. Szare sypialnie są charakterystyczne dla stylu skandynawskiego, w którym stawia się na białe lub naturalnie drewniane meble o ascetycznej linii i optymistyczne wstawki.

Zdjęcia i inspiracje z Północy Europy znajdują się w artykule: Sypialnia w stylu skandynawskim

Tekst: Karolina Marek
Zdjęcia: archwium, materiały prasowe