Aranżacja sypialni w 7 krokach: podpowiadamy, jakie meble i dodatki wybrać do sypialni, by była wygodna, funkcjonalna i ładna.

reklama

Ulubione miejsce w domu? Oprócz kuchni, większość z nas zapewne odpowie: sypialnia. Jak ją urządzić, by w nocy dawała poczucie relaksu i wyciszenia, a rankiem nastrajała do energicznego powitania nowego dnia? Właściwie sprawa jest prosta: im mniej w sypialni, tym lepiej.

Aranżacja sypialni w 7 krokach

Sypialnia nie powinna przytłaczać nadmiarem mebli, bibelotów, rozmaitych wzorów i faktur. To przede wszystkim przestrzeń, w której mamy się wyciszyć. Jej aranżacja to jednak kwestia indywidualna. Bez względu jednak na upodobania, urządzając sypialnię, musimy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych spraw.

1. Projekt i funkcja, czyli do czego służy sypialnia

Choć pytanie wydaje się śmieszne, a odpowiedź oczywista – po dłuższym zastanowieniu dorzucimy z pewnością jeszcze kilka wymogów. Może się okazać, że w sypialni nie tylko śpimy, ale także odbywamy np. wieczorne rytuały kosmetyczne czy czytamy książki lub gazety. Choć odradzamy telewizor, z pewnością znajdą się i tacy, dla których obejrzenie filmu w łóżku także będzie formą relaksu po ciężkim dniu pracy. To właśnie od funkcji i indywidualnego zapotrzebowania będzie zależało projekt i wystrój sypialni.

2. Pomysł na sypialnię: kolory ścian w sypialni

Aby uzyskać efekt przytulności, a ten chcemy mieć zazwyczaj w sypialni, wybierajmy na ściany kolory ciepłe. Nie oznacza to jednak sztampy: tylko wanilii czy beżu. Pastelowe odcienie rzeczywiście mają właściwości uspokajające i wyciszające, ale warto także eksperymentować i łączyć różne kolory: jasne z intensywnymi oraz jednolite barwy z dekoracjami we wzory.

Zachęcamy także do łączenia różnych technik wykończenia ścian w sypialni. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest połączenie np. ściany w intensywnym kolorze z tapetą z delikatnym motywem kwiatów; albo pozostawienia w sypialni jednej ściany z cegieł – lub imitacji jej za pomocą tapety.

> Zobacz także: Sypialnia jak z filmu: 20 romantycznych inspiracji <

Tapety i fototapety to naprawdę świetny pomysł, nie tylko dlatego, że są ciekawą dekoracją sypialnii, ale także ze względu na ich właściwości optyczne. W małych sypialniach sprawdzą się np. te o wzorze trójwymiarowym, przestrzennym, nadające wnętrzu głębi (zazwyczaj to ściana, na której stoi łóżko lub ta naprzeciwko niego).

3. Wnętrza sypialni: podłoga w sypialni

Podłoga w sypialni najczęściej nie różni się od reszty mieszkania i także w niej kładziemy deski lub panele. To uniwersalne rozwiązanie – bardzo dobre i praktyczne. Poza tym  możemy wybierać i przebierać w rodzajach, kolorach oraz sposobach ich układania. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest położenie na podłodze w sypialni wykładziny dywanowej (ta współczesna ma na szczęście niewiele wspólnego z tą z lat 80.). I trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest bardzo efektowne. Nadaje także sypialni przytulności i podkreśla, że to strefa intymna, niedostępna dla gości. Alergików uspokajamy – na rynku z łatwością znajdziemy wykładziny czy dywany, które nie są „kurzołapami”, a materiał, z którego są wykonane, jest ekologiczny i antyalergiczny.

Dekoratorzy, projektancie i styliści wnętrz odradzają jednak w sypialni podłogę betonową czy z paneli ceramicznych (nawet tych imitujących drewno). Na ten typ podłogi zazwyczaj decydują się posiadacze mieszkań urządzonych w stylu nowoczesnym lub w awangardowy sposób – np. w loftach. Ale jeśli właśnie ten rodzaj materiału wam odpowiada, nawet jeśli w lofcie nie mieszkacie, warto przy łóżku położyć dizajnerski kolorowy chodnik lub dywanik, który będzie przyjemniejszy dla stóp niż zimna płytka.

4. Aranżacja łóżka w sypialni

Łóżko w sypialni to podstawa. Choć zdarzają się i tacy, dla których wygodny materac położony na ziemi lub stelażu z palet – to wystarczająca konstrukcja. Jeśli łóżko jest dwuosobowe, warto ustawić je tak, by dostęp do niego był z dwóch stron. Ważne jest także – jeśli nie lubimy przykrywać pościeli narzutą, by pod nim znalazły się wygodne w użytkowaniu pojemniki, np. wysuwane szuflady lub kosze. Rodzaj stelażu (ramy) łóżka to także indywidualna sprawa. Na rynku są rozmaite wzory – od prostych, drewnianych w stylu skandynawskim, po bardzo ozdobne, pałacowe.

Nie wszyscy jednak wiedzą, a warto, że łóżko powinno mieć także odpowiednią wysokość: od podłogi min. 50 centymetrów. To zapewni nie tylko wygodne (i bezpieczne) wstawanie, ale także przestrzeń pod łóżkiem na wspomniane schowki. Przy wyborze materaca do podwójnego łóżka (w którym spać będą dwie osoby), warto pomyśleć nie o jednym, ale o dwóch – dopasowanych co do grubości i sprężystości według potrzeb poszczególnych użytkowników. 

Warto też pamiętać, że ludzkie ciało ma aż siedem punktów ciężkości, dlatego materac idealny także powinien mieć siedem stref twardości. Warto o to pytać, przed zakupem materaca.

Ciekawostką jest, że według aranżacyjnych zasad feng shui łóżko nie powinno być umiejscowione vis-a-vis drzwi wejściowych, co nie zawsze jest oczywiście możliwe. Nie powinniśmy także bezpośrednio nad nim montować żyrandoli lub… luster. Podobno niezwykle ważne jest to, co widzimy przed sobą, leżąc w łóżku: najlepiej więc, by naprzeciwko było okno lub wyjście na taras, a jeśli nie ma takiej możliwości – ściana z ciekawą fototapetą (o czym piszemy niżej).

5. Aranżacja wnętrz: meble do sypialni

Stolik lub mała szafka nocna to właściwie podstawowe, oprócz łóżka, meble w sypialni. I chyba nie trzeba się tu rozpisywać na temat funkcji, jakie mają pełnić. Na stoliku położymy książkę czy gazety, butelkę z wodą, budzik lub coś, czego potrzebujemy wieczorem lub rano. Nie warto przesadzać z wielkością mebli. Wysokość nocnej szafki przy łóżku powinna być niewiele wyższa od położenia materaca lub wręcz ta sama – tak, by wszystko było na wyciągnięcie ręki.

Oprócz bocznych szafek, w sypialni można ustawić także toaletkę z lustrem, niewielką komodę, szafę lub wygodny fotel. W dużych pomieszczeniach bardzo często sypialnia łączy się z garderobą, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem – pozwala na pożądany minimalizm w umeblowaniu sypialni oraz porządek.

6. Wystrój sypialni: oświetlenie

Ciemność w sypialni to rzecz istotna. Ale zanim zapadnie, przyda się kilka miejsc, które warto doświetlić. Zazwyczaj to tzw. oświetlenie boczne, które wykorzystasz np. przy czytaniu. Najwygodniejsze i najbardziej funkcjonalne będą zamontowane po bokach łóżka kinkiety w sypialni. Na rynku dostępne są rozmaite ich rodzaje – od klasycznych, po dizajnerskie – z możliwością regulacji wysokości, nachylenia itp.

Oświetlenie, takie jak lampki nocne w sypialni, ustawione na szafce lub wolnostojące obok łóżka, to oczywiście także dobre rozwiązanie, choć w małym sypialniach mniej funkcjonale, gdyż zabierające miejsce. W ofercie sklepów pojawiły się także ramy łóżek z możliwością wbudowania  w nie oświetlenia punktowego – co jest ciekawym rozwiązaniem, gdy np. w nocy wstajemy, a nie chcemy budzić kogoś, kto z nami śpi.

Pozostaje jeszcze oczywiście kwestia światła naturalnego w sypialni. Dobrze jest, gdy mamy w niej duże okno, a idealnie – gdy także wyjście na balkon lub taras. Warto pomyśleć więc o zasłonach lub – jeśli nie lubicie ich – roletach. Modne są w ostatnim czasie rolety rzymskie, bardzo praktyczne i efektowe. Rozmaite kolory, wzory oraz grubość materiału pozwolą na zaprojektowanie najbardziej pasujących do stylu sypialni.

> Zobacz także: Jaki zagłówek, taki sen <

7. Dekoracje i dodatki do sypialni

Z pewnością to dekoracje nadają klimat wystrojowi sypialni, a niekiedy wręcz zmieniają jej styl. Nie bez znaczenia jest pościel i narzuta na łóżku (kolorystycznie powiązane z kolorem zasłon czy rolet lub w kontraście do koloru ścian). Odpowiednio dobrana pościel może sprawić, że sypialnia będzie raz w stylu skandynawskim, raz w prowansalskim, a raz w stylu glamour lub jeszcze innym.

Tkaniny w sypialni odgrywają zresztą niezwykle istotną rolę. Szukacie inspiracji do przytulnego wnętrza? Wybierajcie tkaniny miękkie, puszyste, w naturalnych ciepłych kolorach. Najpopularniejsze są beże czy mleczne brązy, ale i inne pastele podkreślą ciepły charakter sypialni. Nawet w najbardziej minimalistycznie urządzonej sypialni klimat przytulności możemy uzyskać, układając na łóżku kolorowe poduszki czy wieszając na ścianie plakat lub zdjęcia w ciekawych ramkach.

Nad pomysłem aranżacji sypialni warto pomyśleć nieco dłużej –  wszak jedną trzecią życia spędzamy śpiąc. A zdrowy i dobry sen  to podobno warunek szczęścia i sukcesu!

Zobacz więcej inspiracji i pomysłów na aranżację sypialni w galerii zdjęć

Tekst: AD
Zdjęcia: Materiały prasowe firm