Aranżacja małej łazienki w bloku lub domu bywa wyzwaniem. Jak urządzić małą łazienkę? Wybrać prysznic czy wannę? Co zrobić, gdy łazienka znajduje się na poddaszu ze skosami? 

reklama

Mała łazienka w bloku

Aranżacja małej łazienki w bloku lub domu wolnostojącymi bywa wyzwaniem. Jest to pomieszczenie, w którym domownicy zwykle chcą się zrelaksować po ciężkim dniu. Jak urządzić małą łazienkę? Wybrać prysznic czy wannę? Co zrobić, gdy mała łazienka znajduje się na poddaszu ze skosami?  Zobaczcie inspiracje, aranżacje i pomsyły na wnętrza w galeri zdjęć w artykule.

Mała łazienka – jak ją urządzić?

Jeśli nie mamy okazji uczestniczyć w projektowaniu mieszkania lub domu, często okazuje się, że architekt zostawił bardzo mało miejsca na łazienkę. Niewielkie pomieszczenia są jednak możliwe do zagospodarowania zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jest to kwestia dobrych pomysłów, które niejednokrotnie były prezentowane na łamach magazynu. Jak ugryźć problem małej łazienki?

Po pierwsze, należy na spokojnie rozstrzygnąć, jaki sprzęt jest nam niezbędny w łazience do komfortowego życia. Popularne ostatnio automatyczne suszarki do prania mogą okazać się przydatne, jednak warto pamiętać, że w praktyce mogą niszczyć delikatne ubrania. Taki sprzęt AGD zajmuje dużo miejsca. Zdecydowanie mniej wymaga składana suszarka do rozwieszania prania, którą można dowolnie rozkładać nad wanną lub w innym pokoju.

Druga kwestia to możliwość reorganizacji domu lub mieszkania. Jeśli w kuchni został kawałek wolnej przestrzeni, być może warto zastanowić się, czy dobrym rozwiązaniem nie byłoby przeniesienie pralki z łazienki. Dzięki temu zabiegowi zyskamy więcej miejsca w małej łazience.

Trzeci pomysł na wygospodarowanie więcej miejsca to rezygnacja z tradycyjnych szafek na rzecz półek przymocowanych do ściany. Okrągłe i głębokie pozwolą na wygodne przechowywanie ręczników – wystarczy zwinąć je w rulon, a staną się jednocześnie ciekawą ozdobą łazienki. Oczywiście doskonałym sposobem jest szafka pod umywalką, która daje dodatkowe miejsce na kosmetyki czy bieliznę.

> Zobacz także: Biała łazienka: elegancja, która sprawdza się w każdym stylu <

Jak optycznie powiększyć wnętrze łazienki?

Warto poznać triki, które optycznie powiększają małe pokoje i pomieszczenia. Aranżacja małej łazienki nie może się bez nich obyć. Najczęściej stosowanym jest lustro – szerokie na pół ściany lub narożne. Nie bez znaczenia pozostaje kolorystyka pomieszczenia. Bardzo dobrze grają ze sobą kontrasty – jaśniejsza podłoga lub kafelki. Mimo wszystko należy wystrzegać się ciemnych kolorów, które przytłaczają nieraz nawet duże pomieszczenia. Sprawdzą się beże, biele, błękity czy szarości z jaskrawymi akcentami.

Mała łazienka z prysznicem

Mała łazienka w bloku nie musi być urządzona na wzór wnętrz z minionego stulecia: brodzik z zasłonką wciśnięty tuż za umywalką i pralką. Nowoczesne rozwiązania dają duże pole do popisu. Optycznie zwiększa łazienkę na przykład kabina prysznicowa bez brodzika. Przeszklone drzwi nie zabierają wizualnie cennego miejsca. Jeżeli okaże się, że zasłonka do prysznica bardziej nam odpowiada, warto wybrać model w kolorze ecru, białym lub po prostu przezroczysty w delikatne wzory.

Aranżacja małej łazienki na poddaszu również nie musi ograniczać się do miejsc bez skosów. Wystarczy umieścić deszczownicę w możliwie najwyższym punkcie, skąd rozpoczyna się skos. Wskazaną ścianę należy dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią odpowiednimi środkami dostępnymi w większości marketów budowlanych.

Mała łazienka z wanną

Mała łazienka z wanną to mniejszy problem, niż by się mogło zdawać. Przede wszystkim mamy do wyboru wiele modeli – narożne, proste, krótsze, dłuższe, a nawet zupełne okrągłe. Ustawienie wanny zależy od kształtu pomieszczenia. Wąska długa łazienka aż się prosi o skrócenie prostokątną wanną. Z kolei na kwadratowej powierzchni możemy zagrać modelami narożnymi.

Wanna w małej łazience na poddaszu ze skosami sprawdzi się w stu procentach, gdy nie zamierzamy korzystać z deszczownicy. Kiedy marzy nam się jednak wanna z opcją prysznica, wystarczy zamocować słuchawkę na ścianie w najwyższym dostępnym miejscu – punkcie, gdzie skos rozpoczyna swój bieg.

Bardzo mała łazienka również nie skazuje nas z możliwości wyboru: łazienka czy prysznic. Możemy zawsze zdecydować się mniejszy model. Nie trzeba obawiać się o wygodę – większość producentów łączy komfort użytkowania z  rozmiarami.

Tekst: redakcja
Zdjęcia: Shutterstock, archiwum magazynu Weranda