Z pozoru oszczędna, a przez to harmonijna i elegancka  – biel w aranżacji łazienkowej może czynić cuda. Dostosuje się do każdego wnętrza i wydobędzie z niego to, co najpiękniejsze.

reklama

Biel to klasyczne płótno, na którym za pomocą faktur, wykończeń i dodatków, można wymalować wymarzony projekt łazienki. Minimalistycznie lub w stylu glamour, jak z francuskiej kamienicy albo z wnętrz surowej bryły nowoczesnej willi. Powiększy optycznie małe pomieszczenie i nada lekkości dużej powierzchni. Uwielbia dobre towarzystwo: stonowaną szarość, kontrastującą czerń, przepych złota, drewno i subtelne nitki marmuru.

Jak urządzić białą łazienkę?

Największą zaletą aranżacji łazienki w bieli jest jej ponadczasowość i plastyczność. Dzięki nim biel wydobywa z wnętrz to, co najpiękniejsze. Sprawdzi się w stylu nowoczesnym, jak i stylu angielskim lub stylu francuskim.

W przypadku tego ostatniego biel gwarantuje nie tylko elegancję, ale i elastyczność, dzięki której zarówno stylizowana armatura, jak i charakterystyczne sztukaterie skomponują się z wyrazistym żyrandolem, elementami wystroju z pokoju dziennego, czy wolnostojącą wanną. W stylu francuskim liczą się szczegóły dekoracyjne. Dobrze widziany jest kryształ, ciemne, lakierowane drewno i złote lub srebrne drobiazgi.

Biała łazienka z elementami drewna

Jak wkomponować drewno w aranżację białej łazienki? Myśląc o takim połączeniu, najlepiej postawić na styl angielski. Jego nieodłącznym elementem jest angielska boazeria, która nada łazience unikatowego charakteru. Biała boazeria idealnie wkomponuje się w drewniane meble w tym samym kolorze, czym zharmonizuje całość wystroju. Efekt zwieńczy symetryczne rozwieszenie kinkietów z obu stron lustra. Do nowocześniejszych wnętrz można wprowadzić drewno w naturalnym kolorze – jasnym lub ciemnym, a nawet mahoniowym.

Drewniane boazerie są dobrym pretekstem do zabawy optyką. Pomalowana na szaro boazeria będzie stanowić tło dla białych łazienkowych mebli, podkreśli je w pomieszczeniu i wydobędzie ich styl. Stonowaną szarością można uzupełnić biel we wnękach pomieszczenia, ponad boazerią lub pomiędzy sufitem a linią szafek. To rozwiązanie doda wnętrzu głębi i sprawi, że będzie wydawało się większe.

Szukasz inspiracji? Zobacz: Czysta przyjemność – łazienki w 4 modnych stylach

Czarno-biała łazienka

Kontrast to kolejna odpowiedź na pytanie o to, jak ożywić białą łazienkę. Czarne dodatki, wprowadzone do skąpanego w bieli wnętrza, dodadzą mu energii. Popularnym rozwiązaniem jest ułożenie białych i czarnych płytek podłogowych w szachownicę, która świetnie sprawdzi się w łazience w stylu glamour lub w stylu francuskim. Subtelniejsze rozwiązanie to dodanie mniej wyrazistych elementów. Mogą to być białe ośmiokątne płytki uzupełnione czarnymi elementami albo czarne dodatki dekoracyjne. Czerń doskonale sprawdzi się też jako kolor na ścianie, na przykład – tło podświetlonego lustra w nowoczesnej łazience.

Nieco dynamiki w stonowanym stylu doda białej łazience wprowadzenie elementów dekoracyjnych z kamienia. W tej roli sprawdzi się szlachetny marmur. Jest w czym wybierać – w końcu natura to najlepszy projektant. Od czerni, przez szarości i brązy, aż po dostojną biel urozmaiconą delikatnymi żyłkami. Jakby tych wyborów było mało, warto zastanowić się nad funkcją kamienia w białej łazience. Może być dekoracją (jako materiał, z którego wykonano armaturę) albo tłem dla bieli (gdy kamiennych paneli użyjemy zamiasł płytek).

Zobacz też: Łazienka: domowe spa w dobrym stylu

Zdjęcia i stylizacje: Aneta Tryczyńska, Katarzyna Sawicka, Agnieszka Głowacka, Michał Gulajski, Marcin Grabowiecki, Michał Mrowiec, Szymon Zgorzelski, Celestyna Król, Jagody Studio, Magda Rzeszot, Katarzyna Młodzińska, Michał Mutor, Dorota Karpińska, Jola Skóra/Jam Kolektyw, Anna Olga Chmielewska/Jam Kolektyw, Dariusz Radej, Alicja Radej, Rafał Lipski, Paweł Kaczmarczyk