jak urządzić kuchnię

Kuchenne inspiracje, czyli klasyka ciągle żywa

Kuchnia

Dziś najmodniejsze kuchnie nie przypominają zimnych, nowoczesnych, pustych laboratoriów, gdzie wszystko pochowane jest w szafkach bez uchwytów. Przeciwnie – cenione są wnętrza przytulne, praktyczne i ponadczasowe.

Ponadczasowa biel w kuchni podkreśli to, co chcemy w niej wyeksponować – na przykład zastawę stołową za szklanymi szybkami.

Te mogą być francuskie, angielskie, nowojorskie. Mogą też mieć wersję bardziej swobodną – prowansalską lub toskańską, czyli inspirowaną wiejskimi rezydencjami z Południa Europy. Meble kuchenne mają ozdobne profile (gzymsy na szafkach wiszących, płyciny na frontach), przez – często podświetlane – witrynki widać porcelanę i szkło.

Trendy w aranżacji kuchni: biała kuchnia

Wciąż jest najchętniej wybierana. Daje najwięcej możliwości aranżacyjnych – wystarczy niewielka ilość kolorowych dodatków, by nieustannie zmieniać jej charakter. Biała kuchnia daje wrażenie większej przestrzeni, czystości, elegancji. Nowością ostatnich lat jest obecność złotych i miedzianych akcentów w kuchni.

Pojawiły się takie baterie (odcieni złotych wykończeń jest wiele), połyskujące niczym biżuteria uchwyty szafek, lampy i naczynia. Błysk ciepłego metalu w połączeniu z marmurowymi płytkami na ścianach, blatach roboczych etc. oraz dekoracyjnymi żyrandolami (nad wyspą kuchenną oraz stołem jadalnym) dodaje kuchniom wytworności.

Jakie płytki do kuchni wybrać?

W aranżacjach kuchni podobnie jak w pozostałych pomieszczeniach coraz wyraźniej odchodzi się od minimalizmu, a w zamiast stawia się na bogactwo, oryginalność wzorów i materiałów. Triumfy święcą ostatnio płytki betonowe (z portugalskimi i marokańskimi wzorami), spieki kwarcowe i kompozyty oparte na naturalnych kamieniach jako blaty robocze oraz bielone (lub olejowane czy postarzane) naturalne drewno.

Wszystko, co modne, w jednej kuchni: delikatne szarości, biel, kuchenna wyspa i wzorzyste płytki.

Kuchnia z wyspą i… zielenią

Miks wysokich technologii i natury to dziś bardzo popularne rozwiązanie – rozległa wyspa, która mieści cały szereg sprzętów AGD, a na niej i wokół niej zielone miniogródki. Rośliny są nie tylko ozdobą, ale i składnikiem dań, dlatego każda gospodyni domowa powinna mieć w kuchni dostęp do świeżych ziół z własnej hodowli. Do tego służą specjalne rynienki, donice i pojemniki, często zintegrowane z szafkami kuchennymi i okapami. Bo kuchnia poza tym, że pięknie urządzona, musi też być absolutnie praktyczna.

Zobacz więcej aranżacji kuchni w galerii zdjęć.

Tekst: Beata Majchrowska

ZDJĘCIA: ALEKSANDER RUTKOWSKI, ANETA TRYCZYŃSKA, HANNA DŁUGOSZ, IGOR DZIEDZICKI, JOANNA PAWŁOWSKA, LEO ZAPPERT, MARCIN GRABOWIECKI, MARIUSZ PURTA, RADOSŁAW WOJNAR, RAFAŁ LIPSKI

Modne, złote i miedziane akcenty wprowadzą kontrast do kuchennych szarości.
Złoto i miedź wyglądają jeszcze lepiej w towarzystwie mocnego, śliwkowego koloru.