To klasyka klasyki – biała kuchnia jest tak prosta, a jednocześnie ponadczasowa, że każdy z nas przynajmniej raz skrycie o niej marzył. 

Nie mylcie tej prostoty z nudą! Biała kuchnia tylko na pozór może się wydawać zwyczajna i sprawiać wrażenie takiej, która niczym nie zaskoczy. Biel pasuje dosłownie do wszystkiego, dzięki czemu na jej bazie można zbudować ulubiony styl. Najbardziej znane i popularne są nowoczesne białe kuchnie, ale świetnie wypadną też w stylu prowansalskim, francuskim, skandynawskim, a nawet glamour.

Biała kuchnia – zalety aranżacji

Optycznie powiększy i rozjaśni każde wnętrze. W białej scenerii możliwość dekoracji praktycznie nie ma ograniczeń. Na ścianie mogą zawisnąć kolorowe talerze czy mosiężne garnki, na podłodze sprawdzi się barwny dywan, a przy stole kolorowe krzesła. W bardziej oszczędnej wersji warto postawić na jeden ozdobny kolor zastosowany w kilku miejscach jak podkładki na stole, rolety w oknie czy akcesoria ustawione na blacie.

Ogromną zaletą białej kuchni jest też jej ponadczasowość – na przekór trendom zawsze będzie w modzie, doskonale pasując do reszty mieszkania lub domu. A kiedy znudzi się właścicielom wystarczą inne dodatki by na nowo ją zaaranżować.

Białe szafki kuchenne z drewnianym blatem

Drewniane dodatki idealnie sprawdzą się w skandynawskich i nieco rustykalnych kuchniach. Dębowy czy brzozowy blat ociepli wizualnie zimną biel szafek, więc wnętrze stanie się przytulne. Drewniane mogą być też półki na ścianie, ustawione na widoku deski do krojenia czy stołki barowe przy białej wyspie.

Czarno-biała kuchnia

W ostatnich latach popularne jest łączenie w kuchni tych dwóch skrajnych kolorów. Biel i czerń w duecie w kuchni prezentują się w bardzo wyrafinowany sposób, szczególnie przy nowoczesnych, minimalistycznych meblach. Ale sprawdzą się też w klasycznych aranżacjach, wprowadzając wizualny porządek nawet gdy na zewnątrz stoi wiele różnych dodatków.

Biała kuchnia z białym blatem

To prawdziwa pochwała klasyki. Kuchnia cała w bieli – od podłogi, przez meble, kolor blatu, płytek po kolor ścian oraz sufitu – to najbardziej ponadczasowa elegancja, a do tego aranżacja niezwykle lekka i świetlista. Wspaniale prezentuje się we wnętrzach skręcających w stronę francuskich czy prowansalskich. Chcąc wprowadzić nieco zaskoczenia można pobawić się wykończeniem mebli w macie lub połysku.

Zobacz też: Kolorowa kuchnia – sprawdź, jak ją urządzić. Ponad 20 pomysłów na kolorowe meble kuchenne

Tekst: Redakcja

Zdjęcia: Archiwum Werandy/ Michał Mrowiec, Mariusz Purta, Dariusz Radej, Jola Skóra/Jam Kolektyw Aneta Tryczyńska/Dream Room Team, Hristov Yassen, Leo Zappert