Wycinanki, koronki, arabeski

Detale artystyczne

Prześwieca przez nie magicznie światło, rzucając fantazyjne cienie.

Weźmy serwetki z Brugii, wschodnie ornamenty na meczetach i pałacach szachów, wreszcie rodzime łowickie robótki. W tkaninie, drewnie, kamieniu czy papierze – efekty są niezapomniane.

Tradycyjnymi koronkami i wycinankami od lat interesują się dizajnerzy. Modę na ażurowe meble i dodatki zapoczątkowały między innymi dwie zdolne kobiety: Patricia Urquiola i Paola Navone. Pierwsza podbiła świat lekkim krzesłem Re-trouvé, druga – rozłożystym, w sam raz na długie pogaduchy, fotelem Sweet 27. I nie ma sezonu, by nie zaskoczyły kolejnymi koronkowymi stołkami, taboretami, fotelikami.

Światowym trendom kroku dotrzymują polscy projektanci. W końcu wiedzą, skąd czerpać inspiracje. Znany duet Aze Design zrobił kilka lat temu furorę dywanem jakby robionym na szydełku. Laskowscy Design dorzucili ażurowe wieszaki, stoliki kawowe z precyzyjnie wyciętym motywem kwiatów czy ciekawie zdobiony zagłówek łóżka.

Ktoś woli klasykę? Żaden problem: nawet słynne manufaktury porcelany lubią ozdobić finezyjną koronką obrzeża talerzy czy trzonki noży. Do eleganckiego salonu bez problemu dobierzemy również ażurowe podkładki, bieżniki, tradycyjne serwety.
A ponieważ w ogrodzie zagościło już lato, znajdzie się też coś na koktajl party pod gwiazdami: pomysłowe lampiony z dziurkami, które wyczarują magiczną atmosferę.

Tekst: Anna Smoleńska
Fotografie: archiwa firm

 Nr 6 (114/2012)