Jak budować domy energooszczędne i pasywne oraz wykorzystywać odnawialne źródła energii? Tego wszystkiego można się dowiedzieć z kampanii promocyjno-informacyjnej Ministerstwa Środowiska prowadzonej pod hasłem „Dom, który dla mnie oszczędza”.

Najwięcej informacji dotyczących budownictwa energooszczędnego można znaleźć na stronie www.oszczedzam-energie.pl. Znalazły się tam artykuły, które w przystępny sposób tłumaczą zasady projektowania oraz budowy domów pasywnych i energooszczędnych, przedstawiają odnawialne żródła energii (OZE), które można wykorzystać w Polsce, a także dają pogląd na koszty związane z budową domów przyjaznych środowisku.

Na stronie umieszczono również specjalny kalkulator pozwalający oszacować oszczędności, które przynoszą domy budowane w standardzie energooszczędnym, pasywnym czy konwencjonalnym. Natomiast dla domów już istniejących lepszym rozwiązaniem dla wyliczenia oszczędności energii wynikającej z poddawania budynku termomodernizacji jest wykonanie szczegółowego audytu energetycznego. Audyty energetyczne lub świadectwa charakterystyki energetycznej certyfikujące budynki można zlecić firmie CEB.COM.PL.

Kolejnym elementem edukującym kampanii jest aplikacja mobilna „Dom, który oszczędza”. Dzięki niej użytkownik może przejść wirtualny proces projektowania i budowy domu energooszczędnego lub pasywnego, dowiedzieć się, co jest istotne w wyborze technologii budowlanych i instalacyjnych, a także przekonać się, jak dużo może oszczędzić na energii do ogrzewania i wentylacji w skali roku.

Akcję promują też filmy dostępne na stronie www i w kanale YouTube Ministerstwa.


Kampania potrwa do końca października 2014 roku. Stanowi część dwuletniego projektu „Działania edukacyjne i promocyjne w zakresie efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii, włączając ideę domów przyjaznych środowisku”, który jest współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.

reklama