49-metrowe mieszkanie w pastelowych kolorach

Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach

Małe mieszkanie

Stonowane, ale z ciekawymi kolorami, nieduże, lecz z mnóstwem miejsca do przechowywania. Nowoczesne, a jednak przytulne. Oto 49-metrowe mieszkanie w bloku, które potrzebowało kilku przemyślanych zmian, by stało się wygodne i atrakcyjne.

reklama

Mieszkanie ma 49 m2, mieści się w nowo wybudowanym bloku na warszawskiej Pradze Północ. Mieszka w nim młoda kobieta interesująca się designem, ceniąca kolory i eklektyczne łączenie nowoczesności z klimatem vintage. O tym, jak sprawić, by małe mieszkanie stało się wygodne i atrakcyjne opowiedziała nam Hanna Brzozowska ze Studia Projektowania Wnętrz Inbalance.
 

Jesteśmy w nowym budynku w poprzemysłowej części warszawskiej Pragi Północ, ale czujemy się tutaj trochę jak w kamienicy. To celowy zabieg?

Tak, właścicielka, wybierając nowe mieszkanie w deweloperskim stanie, chciała tchnąć w nie troszkę kamienicznego ducha. Miałam sprawić, by na pierwszy rzut oka nie było widać, że znajdujemy się w nowym bloku. Stąd taka a nie inna podłoga – parkiet w klasyczną jodełkę, elementy nowoczesne z akcentami retro – meble kolorystyką i kształtem nawiązujące do stylu vintage czy lat 60., sporo ciemnego drewna.

Czy wprowadziła pani dużo zmian w stosunku do tego, co zaproponował deweloper?

Najwięcej w obrębie kuchni i przedpokoju. Wcześniej całkowicie otwartą kuchnię delikatnie oddzieliliśmy od wejścia niedużą ścianką, wokół której powstała zabudowa – od strony kuchni ukryłam w niej lodówkę, a od salonu – praktyczną witrynę. Przerzucenie lodówki na tę ścianę wydłużyło blat roboczy i dodało kuchni przestronności.

Miała pani wolną rękę w aranżacji tego małego mieszkania?

Tak, właścicielka lubi mój styl, predylekcję do geometrycznych form. Sama lubi brązy, odcienie brzoskwini, różu i beżu, prosiła jednak, żeby były wyważone. Dwukolorowa zabudowa kuchenna to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dolne szafki, czyli gotowy zestaw ikeowski, udało się wpasować idealnie między ścianami w kształcie litery L.

mieszkanie 49 m2 projekt wnętrza

Jakie jeszcze zabiegi i rozwiązania pozwoliły zaoszczędzić miejsce w małym wnętrzu?

Okrągły stół w jadalni. Pomieści tyle samo, a nawet więcej, osób co prostokątny, za to dużo łatwiej poruszać się wokół niego i wpasować go w przestrzeń. Stoliki kawowe przy sofie też mają zaokrągloną, ergonomiczną formę. W małej sypialni zaprojektowałam drzwi łamane, bo standardowe skrzydło otwierane na zewnątrz zabrałoby miejsce w holu, a do wewnątrz – nie zmieściłoby się przy łóżku. Wiele zmian było w łazience, bo ma ona niespełna 3,5 mkw. Przeniosłam toaletę naprzeciw wejścia. To taki kontrowersyjny zabieg, ale za to wzdłuż dłuższej ściany zrobiło się miejsce na ukrytą pod blatem pralkę.

Zobacz też: 39-metrowa kawalerka z akcentami błękitu – to małe mieszkanie w Sopocie urządzono elegancko i praktycznie!


Przytulna kawalerka z nutą retro – jak urządzono 49-metrowe mieszkanie w bloku:

1. Salon otwarty na kuchnię

Pas ciemniejszego koloru na ścianie zrównany z poziomem blatu kuchennego tworzy wrażenie boazerii i wprowadza klimat wnętrza z duszą, jak w starej kamienicy. Nad sofą dzieła uznanej ilustratorki Karoliny Pawelczyk, nad komodą – telewizor Samsung Frame, który wyświetla rozmaite obrazy.

Do kuchni wybrano dwa kolory mebli. Szafki stojące to gotowy zestaw z Ikei, zaś te z różowymi frontami zaprojektowane były specjalnie i wykonane przez stolarza. Za ryflowanymi niesymetrycznie frontami ukryta została lodówka.
 

2. Funkcjonalny przedpokój w małym mieszkaniu

Duże lustro w holu ma za zadanie nie tylko optycznie powiększać przestrzeń, ale też dzięki odbijaniu dziennego światła – doświetlać ją. Kinkiet w formie kuli to motyw przewodni całego mieszkania. Pojawia się jeszcze w kuchni oraz – w nieco większym rozmiarze – w sypialni. Nadaje to wnętrzu jednolity styl.

Zobacz też: Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację wąskiego i długiego mieszkania 58 m2 w kamienicy

49-metrowe mieszkanie aranżacja wnętrza

3. Mała łazienka 3,5 m2 z wanną

Na powierzchni niespełna 3,5 m2 udało się zmieścić pełnowymiarową wannę z funkcją prysznica dzięki szklanym, parawanowym drzwiom. Przy toalecie, gdzie nie dałoby się umieścić szafek z drzwiczkami, są otwarte półki na ręczniki, papier toaletowy, etc. W ciągu pod blatem jest ukryta pralka. Na ścianie beżowe płyty lastriko i biała mozaika ceramiczna.
 

4. Przytulna pastelowa sypialnia z dwukolorową ścianą

Kolejny element ujednolicający stylistykę całego wnętrza to motyw dwukolorowej ściany przypominający lamperię, obecny także w salonie. Duże łóżko, wypełniające na szerokość prawie całą sypialnię, ma pojemnik do przechowywania. Naprzeciwko, na całej ścianie stanęły szafy.

Projekt wnętrza: Hanna Brzozowska
Studio Projektowania Wnętrz Inbalance, tel. 600 880 114

Mail: studio@inbalance.com.pl
Instagram: @_inbalance.studio

Zobacz więcej zdjęć tego małego, 49-metrowego mieszkania w bloku

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia i stylizacja: Aleksandra Dermont