jak urządzić małe mieszkanie 58m2

Jak urządzić małe mieszkanie? Pomysł na aranżację długiego i wąskiego mieszkania 58 m2 w kamienicy

Stylowe i przytulne

Pokoje w amfiladzie, wąski korytarz, niewielka powierzchnia i okna wychodzące na jedną stronę. To niełatwa do aranżacji przestrzeń 58-metrowego mieszkania, ale Magdalena Dąbrówka swoimi pomysłami zrobiła z niej majstersztyk. Zainspiruj się projektem tego wnętrza i zobacz, jak urządzić małe mieszkanie w kamienicy.

To 58-metrowe mieszkanie powstało na dobudowanym piętrze w starej kamienicy na warszawskiej Pradze. Jest wąskie, długie i z amfiladą. Nie dało się w nim zmienić rozkładu, m.in. z powodu pionów. Mieszka tu para, bez dzieci. O wyzwaniu, jakim była aranżacja tej niedużej przestrzeni opowiedziała nam architektka Magdalena Dąbrówka z pracowni Kształt Rzeczy.
 

Wąskie, długie i małe mieszkanie zwykle jest wyzwaniem dla projektanta…

To prawda, ale na szczęście deweloper dobrze rozplanował ten „tramwaj” i nie zmieniliśmy rozkładu. W tak małej oraz wąskiej przestrzeni z amfiladą trudno zresztą o rewolucję.

Czy projekt powstawał z przysłowiową linijką w ręku? Jakie zastosowała pani rozwiązania?

Większość przestrzeni w tym małym mieszkaniu jest rzeczywiście zaprojektowana co do centymetra. Duża garderobiana szafa zajmująca całą ścianę w sypialni to główny mebel do przechowywania w domu. Łóżko z podnoszonym stelażem mieści też dodatkową „piwniczkę” – jest tu miejsce na kaski (właściciele są zapalonymi motocyklistami) czy sezonowe rzeczy. Przesuwne szklane drzwi w korytarzu prawie nie zajmują miejsca, a dzięki lustrzanej powierzchni powiększają go optycznie i rozświetlają. Za nimi jest jeszcze mała garderoba ze schowkiem. Nieduży dodatkowy pokój przeznaczony został na gabinet – home office właściciela. Salon też ma dużą zabudowę na książki i płyty CD. Półki zamykane są płytsze (za nimi jest ściana kominowa) i zlicowane z otwartymi półkami.

Skąd pomysł na tak jaskrawe czerwone drzwi?

Klienci marzyli o dużych drzwiach, a deweloper takich nie przewidział. Podwyższaliśmy i poszerzyliśmy zatem otwór drzwiowy. Lubią też odważne, mocne, wyraziste kolory. Tak się też ubierają. Wahaliśmy się, czy drzwi mają być czerwone czy zielone. Ostatecznie padło na czerwień, za to zieleń pojawiła się w kuchni.

mieszkanie 58 m plan


Dlaczego w kuchni nie ma szafek wiszących?

Właściciele stołują się głównie na mieście. Kuchnia zresztą jest bardzo mała (niecałe 7 m2), postawiliśmy więc na dekorację – efektowną tapetę i okap.

Co było w tym mieszkaniu najtrudniejsze do realizacji?

Brak kątów prostych w różnych miejscach. To było wyzwanie dla stolarza; na podłodze gdzieniegdzie jodełka się rozjeżdża. Dla mnie z kolei wyzwaniem było zaprojektowanie wszystkiego w małej, ale osobnej kuchni, tak żeby nie stracić na wygodzie użytkowania. Łatwiej jest przecież tworzyć kuchnię otwartą na salon.

Zobacz też: Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić i gdzie przechowywać naczynia?

aranżacja długiego i wąskiego mieszkania 58 m2

Jak urządzić małe mieszkanie? Aranżacja długiego i wąskiego mieszkania 58 m2:

1. Mały salon z jadalnią

Architektka wykorzystała uskok ściany kominowej i zabudowała go niewidocznymi szafkami (za sofą). Nie są głębokie, ale w zaledwie 17-metrowym pomieszczeniu każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota. 

2. Sypialnia z garderobą

Dzięki dużej szafie na jednej ścianie i łóżku ze schowkiem udało się w tej niespełna 14-metrowej sypialni zaoszczędzić miejsce i wygospodarować dużo przestrzeni do przechowywania.

Przeczytaj też: Kącik jadalniany – jak urządzić małą jadalnię w kuchni lub salonie?

mieszkanie 58 m2 aranżacja salonu
mieszkanie 58 m2 aranżacja sypialni
mała kuchnia bez górnych szafek


3. Mała kuchnia bez górnych szafek

Mała kuchnia ma zaledwie 6,7 metra, ale dekoracyjna ściana odwraca uwagę od jej niewielkich rozmiarów. Jest efektowna dzięki tapecie imitującej marmur oraz designerskiemu okapowi ze stali i hartowanego szkła przypominającemu lustro. Lustrzana tafla dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń.

Część sprzętów – m.in. pralka i nad nią suszarka – została ukryta w drewnianej szafie z lamelami na frontach (w łazience by się nie zmieściły). Zabudowana w niej lodówka też nie zajmuje dodatkowego miejsca. Brak górnych szafek sprawia, że ta malutka kuchnia nie jest przeładowana i wydaje się większa. Powstała też sprytna wnęka dla ekspresu do kawy, dzięki czemu zostaje więcej miejsca na blacie.


4. Długi i wąski przedpokój w małym mieszkaniu w kamienicy

Do małego mieszkania dobrym rozwiązaniem są przesuwne drzwi, zwłaszcza w długich i wąskich korytarzach, gdzie otwierane skrzydła byłyby niewygodne i psułyby lub zamykały widok. Tutaj takie właśnie są drzwi do schowka-garderoby. Dodatkowo pokryto je lustrami, co dało iluzję głębi i przestrzeni. Lustrzane drzwi dodatkowo odbijają światło i rozświetlają przedpokój, tak samo jak podłużone lustro w ramie, ustawione na wąskiej konsoli. Wszystko to sprawia, że korytarz wcale nie robi wrażenia wąskiego, choć ma zaledwie 121 cm szerokości.

Drzwi we wnętrzach, najczęściej białe lub drewniane, są raczej tłem. Skoro tu mamy układ amfiladowy (przejściowy pokój bywa postrzegany jako wada w układzie mieszkania), to chciałam na przekór podkreślić i wyróżnić ten element kolorem; wyjść poza schemat trochę na zasadzie „defekt czyni efekt”. Czerwień jest energetyczna, radosna, a drzwi, na tle stonowanej kolorystyki, stały się główną ozdobą salonu, intrygują, bawią. Widoczne już od progu, wyznaczają oś mieszkania. Jako akcent nie przytłaczają całości aranżacji. Na ścianach pojawiły się sztukateryjne listwy. Pasują do stylu kamienicy. W wąskim holu stoi specjalna konsola polskiej autorskiej marki Witamina D – opowiada projektantka.

Zobacz też: 39-metrowa kawalerka z akcentami błękitu – to małe mieszkanie w Sopocie urządzono elegancko i praktycznie!


5. Mała łazienka – duży wzór i jasny kolor sprawiają, że wydaje się większa

Mała łazienka ma zaledwie 4,5 metra powierzchni, choć – jak to w starych kamienicach – jest bardzo wysoka. Ciemny pas kafelków i szafki zmniejszają optycznie tę wysokość. Zaokrąglone formy nawiązują tu do lat 30., art déco, modernizmu i trzymają klimat przedwojennej kamienicy. Na podłodze i na obudowie wanny płytki przypominające kolorowe powiększone lastryko – duży wzór i jasny kolor sprawiają, że łazienka wydaje się większa.

Kształt szafki pod umywalkę – brak ostrego narożnika przy wannie – wpływa na poprawę funkcjonalności pomieszczenia. Zaokrąglenia wizualnie „zmiękczają” wnętrze, stąd też wybór kształtu lustra pasującego do szafki. Jego ledowe podświetlenie to dodatkowe źródło światła, na kinkiety nie ma tu miejsca.

Zobacz też: Ta kawalerka ma tylko 27 metrów, a wygląda jak elegancki apartament! Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdziły się w małym mieszkaniu

Projekt wnętrza: Magdalena Dąbrówka

Pracownia Kształt Rzeczy, tel. 784 002 769
ksztaltrzeczy.pl
Instagram: @ksztalt_rzeczy

Więcej zdjęć tego długiego i wąskiego, 58-metrowego mieszkania zobaczysz w galerii

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Fotomohito
Stylizacja: Magdalena Dąbrówka