65-metrowe mieszkanie w stylu vintage

Jak urządzić 65-metrowe mieszkanie? W tym wnętrzu połączono nowoczesność ze stylem vintage

Małe mieszkanie

Jak połączyć nowoczesność z estetyką vintage? Zajrzyjmy do poznańskiego mieszkania zaprojektowanego przez pracownię YONO Architecture. Na 65 metrach udało się pogodzić klimat epoki PRL-u ze współczesną aranżacją opartą na kontrastach czerni i bieli. Jak wyszło? Przekonajcie się!

Aranżacja 65-metrowego mieszkania dla trzyosobowej rodziny

– Realizację projektu rozpoczęliśmy od dość dużych zmian w układzie mieszkania, a konkretnie od usunięcia czterech z sześciu istniejących ścian. Powiększyliśmy w ten sposób część dzienną (ścianka między kuchnią a pokojem dziennym została usunięta), sypialnię oraz pokój dziecka (kosztem trzeciego, bardzo małego pokoju) – wyjaśnia Sebastian Marach z toruńskiej pracowni YONO Architecture. – Zmiany podyktowane były wyłącznie funkcjonalnością przestrzeni, która wedle życzenia inwestorów miała być bardziej otwarta oraz przyjazna dla trzyosobowej rodziny – dodaje architekt.
 

Za sofą znalazły się regał na książki i minigaleria z oprawionych grafik


Nowoczesność połączona z elementami stylu vintage – sposób na przytulne wnętrze

Punktem wyjścia dla projektu tego 65-metrowego wnętrza w Poznaniu było połączenie nowoczesnego mieszkania z elementami w stylu vintage. Bazę kolorystyczną miały stanowić biel oraz drewno, przełamane ciemnymi akcentami.

Już od wejścia wita nas otwarta, jasna część dzienna mieszkania, w której znalazło się miejsce na aneks kuchenny, sofę oraz okrągły stół z jednej z polskich manufaktur (firmy Paged). Przy stole znajdziemy krzesła wyprodukowane w Danii w latach 60. XX w. – zostały one znalezione przez właścicieli w kameralnym antykwariacie w małej miejscowości, podczas jednej z podróży.

W kąciku wypoczynkowym, tuż za sofą, architekci z pracowni YONO Architecture zaprojektowali regał. Kiedyś zapełni się on książkami, póki co pełni rolę półek na kwiaty i dekoracyjne bibeloty. Powstał w wyniku nowego układu ścian – został umieszczony pod żelbetowym podciągiem. Przy sofie właściciele ustawili odnowiony fotel Chierowskiego – klasyk designu oraz ikeowski stolik stylizowany na popularną w czasach PRL-u nerkę. Bardzo ważną rolę w salonie pełni naturalne światło, które wpada do wnętrza niemalże przez cały dzień, bo okna skierowane są głównie na południe.

Zobacz też: Meble vintage, kolor i wygoda – dom urządzony w stylu mid-century modern

salon w stylu vintage
aneks kuchenny w stylu vintage
Niewielki aneks kuchenny w czerni i bieli ociepla drewniany blat


Aneks kuchenny wydzielony z części dziennej za pomocą niskiej ścianki

Na jednej ze ścian zaaranżowano niewielki, ale wygodny i funkcjonalny aneks kuchenny. Dolny rząd szafek dostał czarne fronty, które skontrastowano z białą górą. Całość ociepla drewniany blat. Elegancji tej małej kuchni dodają płyty gresowe na ścianie – imitują marmur o efektownym rysunku.

Architekci oddzielili część kuchenną od wypoczynkowej za pomocą niskiej ścianki, która z jednej strony kryje dodatkową zabudowę kuchenną, a z drugiej pełni funkcję ściany z miejscem na telewizor.
 

Tradycyjne kinkiety zastąpiono lampami wiszącymi po obu stronach łóżka


Przytulna sypialnia – oaza spokoju i ulubione miejsce relaksu domowników

Jedna ze ścian, wychodząca na balkon, jest całkowicie przeszklona, dlatego projektanci postanowili ocieplić pomieszczenie. W sypialni znalazło się sporo naturalnych materiałów, które sprawiają, że wnętrze jest bardzo przytulne – w oknach zawisły lniane zasłony, a przy łóżku ustawiono szafeczki z ciemnego drewna.

Głównym elementem wystroju sypialni jest komfortowe łóżko polskiej marki Nobonobo, które stanęło w centralnej części pokoju. Właściciele zakochali się w wygodzie oraz przykuwającym wzrok designie modelu Piano z wiązanym na troczki pokrowcem i wygodnym zagłówkiem. W sypialni znalazło się też miejsce na toaletkę pani domu i kącik do pracy – ze stylowym biurkiem i prostym, nowoczesnym regałem. 

Zobacz też: Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach

Łazienka łączy klimat vintage z elementami nowoczesności


Mała, ale wygodna i funkcjonalna łazienka z prysznicem typu walk-in

Łazienka jest kontynuacją kolorystyczną pozostałych pomieszczeń w tym małym mieszkaniu. Czarną ścianę pod prysznicem ożywiają płytki w historyzujące wzory – nawiązują one do dawnych cementowych kafli w starych kamienicach.

Otwarta strefa prysznicowa, typu walk-in, została oddzielona od reszty pomieszczenia transparentną taflą szkła, która jest praktycznie niezauważalna, przez co łazienka optycznie zyskuje na metrażu. Umywalka została osadzona na szafce w drewnianej okleinie. Kolorystycznym akcentem, który dodaje niewielkiej łazience nowoczesnego charakteru jest stolik na podręczne akcesoria i kosmetyki w żywym, koralowym odcieniu. 

Zobacz więcej zdjęć z sesji tego 65-metrowego mieszkania w Poznaniu w galerii
 

Projekt wnętrza: Sebastian Marach, YONO Architecture, yonoarchitecture.com

Tekst: MD
Zdjęcia: kroniki.studio


Zobacz też: Mariaż nowoczesności i vintage w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie