małe mieszkanie o powierzchni 46 m2

Małe mieszkanie z wiedeńską plecionką – pomysłowa aranżacja bardzo wąskiej 46-metrowej kawalerki w bloku

Małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie o powierzchni 46 m2? Inspiracją dla tej bardzo wąskiej kawalerki były style boho z lat 20. i francuska kamienica. Ciekawe zestawienia materiałów i ponadczasowe meble tworzą harmonijną całość. Pomimo nietypowych proporcji, mieszkanie nie wydaje się niewygodne.

Małe mieszkanie ma 46,2 m2 i mieści się w nowym bloku na warszawskiej Woli. Mieszka w nim młody prawnik – wielbiciel historii architektury i sztuki. W ciągu komunikacyjnym między salonem a kuchnią powstał wysoki, stylowy regał na książki, których właścicielowi w szybkim tempie przybywa. Szafki wiszące w kuchni – pierwsza i ostatnia – mają półokrągłe zakończenie. O tym, jak sprawić, by bardzo wąska kawalerka stała się wygodna i funkcjonalna opowiedziała nam Ewa Karoń ze studia projektowania wnętrz CHATA ID.

Zobacz też: Aranżacja 58-metrowego mieszkania – tak urządzono małe wnętrze pełne naturalnego światła
 

Na planie widzę mieszkanie o bardzo wydłużonych proporcjach. Musi być trudne w aranżacji. Jak pani sobie z nim poradziła?

Taki „tramwaj” to rzeczywiście wyzwanie, bo trzeba brać pod uwagę każdy centymetr kwadratowy, zwłaszcza w ciągach komunikacyjnych. Z drugiej strony było pewne ułatwienie – wiedzieliśmy, że nie da się zmienić funkcji głównych pomieszczeń. Wchodzimy do mieszkania i po lewej mamy wydłużoną część dzienną, a po prawej sypialnię z łazienką.

To żadnych korekt w przestrzeni nie było?

Owszem, jedna drobna – wydłużyłam ścianę między kuchnią a łazienką, by zrobić więcej miejsca na szafę w przedpokoju. Obudowałam ją oraz bok przylegającej do niej lodówki lustrami, by optycznie powiększyć ten fragment mieszkania.

Czujemy się tutaj jak w stylowej kamienicy, a to nowy blok.

Takie było założenie właściciela, który ceni historyczne przestrzenie, kocha sztukę. Nie chcieliśmy jednak tworzyć sztucznej scenografii, dlatego akcenty kamieniczne są subtelne – delikatne sztukaterie, raczej listwy niż gzymsy, jeden stylowy wbudowany regał na książki, prawie na całej powierzchni parkiet we francuską jodełkę. Marmurowy deseń w ceramicznych płytach nad blatami jest delikatny. Poza tym meble są raczej proste, nowoczesne. Biała kuchenna zabudowa ma wyrafinowane mosiężne uchwyty. Pięknym uzupełnieniem są ponadczasowe meble z wiedeńską plecionką – w jadalni to krzesła Famega, a w sypialni – Calisia d’Oro z serii Vienna.

projekt małego mieszkania 46 m2


Sypialnia nieco odbiega stylem od części dziennej. Jest bardziej egzotyczna.

To prawda, mamy tutaj elementy boho z lat 20. XX wieku – w tamtych czasach też inspirowano się egzotyką, stąd pomysł, by na ścianie pojawiła się monochromatyczna tapeta z palmami na nieco kolonialną nutę. Ale meble z plecionką czy akcenty drewniane są we wszystkich pomieszczeniach.

W łazience jest cała ściana pokryta fornirem dębowym. Wilgoć jej nie szkodzi?

Jest odpowiednio zabezpieczona przez dobrego stolarza. Dzięki niej łazienka nabrała przytulności.

Zobacz też: Przytulna kawalerka z nutą retro – 49-metrowe mieszkanie w bloku urządzone w pastelowych kolorach
 

aranżacja małego mieszkania 46 m2


Aranżacja małego mieszkania 46 m2 – jakie rozwiązania sprawdziły się w wąskim wnętrzu:


1. Mały przedpokój z dużymi lustrami

Był najtrudniejszym pomieszczeniem do aranżacji – miejsce na niezbędną w korytarzu szafę było bardzo ograniczone. Dlatego zdecydowano się na duże lustra, które optycznie powiększają przestrzeń.

mieszkanie 46 mkw jak urządzić


2. Wygodny salon z otwartą kuchnią

Mimo że w salonie stoi już sofa, właściciel chciał mieć dodatkowy mebel do czytania – dwuczęściową, leżankę – ikonę designu. W niedużej kuchni uwagę zwracają: szafki w dwóch kontrastowych wykończeniach, miniwitrynka dolna na szkło oraz na podłodze mozaika ceramiczna o ciekawym wzorze.

Szukasz pomysłów, jak ciekawie urządzić wnętrze o niewielkim metrażu? Zobacz najlepsze aranżacje małych mieszkań!
 

jak urządzić długie wąskie mieszkanie
mała łazienka ze ścianą pokrytą fornirem


3. Sypialnia z elementami boho z lat 20. XX w.

Obok łóżka marki Calisia d’Oro projektantka wygospodarowała miejsce na nieduże biurko, które pełni też funkcję stolika nocnego. Aby oszczędzić miejsce, jest zawieszone na kotwach. Całą ścianę po lewej zajmuje szafa z lustrzanymi przesuwnymi drzwiami, co jest podyktowane bliskością łóżka.

4. Łazienka ze ścianą pokrytą fornirem dębowym

W łazience zastosowano trzy różne, wyraziste materiały, które jednak się nie kłócą. Po lewej – fornir dębowy na frontach szafek ciągnących się na całej długości ściany. Płytka przy umywalce i na podłodze ma wzór marmurowy, a na ścianie prysznica umieszczono stylowe kafelki z efektem pęknięć, w ulubionym kolorze właściciela – butelkowej zieleni.

Więcej zdjęć 46-metrowego mieszkania w bloku obejrzysz w galerii

Projekt wnętrza: Ewa Karoń, tel. 608 645 333, studio@chata-id.pl

Instagram: @chataidpl

TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
ZDJĘCIA: Piotr Wujtko, STYLIZACJA: Ewa Karoń