mieszkanie 58 m2 w śródziemnomorskim klimacie

Mieszkanie 58 m2 urządzone w śródziemnomorskim klimacie – z wygodnym salonem, otwartą kuchnią i dwiema sypialniami

Małe mieszkanie

W tym 58-metrowym mieszkaniu cytrynowo-zielone akcenty wprowadziły relaksujący śródziemnomorski klimat. Na niedużej przestrzeni udało się pomieścić salon z otwartą kuchnią i dwie sypialnie dla studentek.

To małe mieszkanie ma około 58 m2 i znajduje się we Wrocławiu, w nowym bloku, pełniącym rolę plomby między starymi kamienicami. Mieszka w nim studentka, która wynajmuje jeden z pokoi swojej koleżance. O tym, jak pomysłowo i funkcjonalnie urządzić małe wnętrze opowiedziała nam Marta Magnowska z pracowni KODO Projekty i Realizacje Wnętrz.

Zobacz też: Małe mieszkanie z wiedeńską plecionką – aranżacja bardzo wąskiej 46-metrowej kawalerki w bloku
 


Wydłużony plan mieszkania, nieduży metraż i do tego konieczność stworzenia aż dwóch sypialni z miejscami do pracy. Spore wyzwania, a obyło się bez wyburzania ścian…

To prawda, nie musiałam nanosić korekt w układzie funkcjonalnym w stosunku do stanu deweloperskiego. Były za to inne wyzwania. Okazało się, że trzeba znaleźć odpowiednie miejsce dla dużej, wolnostojącej lodówki w kuchni czy telewizora w salonie, w którym dwie narożne ściany wypełnione są wielkimi oknami. W wąskich sypialniach musiałam wygospodarować miejsca na biurka i np. jedno z nich umieściłam przy łóżku od strony nóg, co pozwoliło zaoszczędzić sporo miejsca.

Czy to prawda, że lodówka i jej nietypowy kolor odegrała w tym mieszkaniu kluczową rolę?

Prawdę powiedziawszy, to od tej lodówki zaczęło się urządzanie całego mieszkania. Nie pasowała do dość wąskiego ciągu kuchennego, więc znalazłam dla niej miejsce w uskoku ścian. Ale żeby optycznie łączyła się z resztą zabudowy, zyskała odpowiednią, subtelną oprawę – słupek szafek po jednej stronie i rodzaj półki-kwietnika nad nią. Jej kolor zainspirował mnie do innych zielonych akcentów: jedna ze ścian jest w tym kolorze, a ponadto zaproponowałam położenie za sofą tapety z motywem palm. I stworzył się w salonie śródziemnomorski klimat. Ta tapeta bardzo mi się spodobała i ucieszyłam się, że klientka była otwarta na taki efektowny i odważny pomysł.

 

mieszkanie 58 m2 projekt wnętrza

A jakie praktyczne, ułatwiające życie rozwiązania zastosowała pani w tym mieszkaniu?

Na podłogach są panele laminowane, które łatwo utrzymać w czystości. Dodatkowo jest to rozwiązanie tańsze niż parkiet, ale równie efektowne. Wybrałam takie wyglądające bardzo naturalnie, mają delikatne wypukłości tam, gdzie naniesiony jest rysunek słojów. Podobnie w laminowanych szafkach kuchennych – drewnopodobny deseń przechodzi przez wszystkie fronty. Ważny był dobór mebli, które nie tarasują przestrzeni. W holu znajduje się bardzo płytka szafka na buty, w salonie – lekkie przenośne stoliki kawowe. Okrągłe, by nie obijać się o kanty. Z praktycznych rozwiązań – w łazience mamy jeszcze wannę z funkcją kabiny prysznicowej, a pralka ukryta została w ściennej niszy i zlicowana z drewnianym panelem.

Wykorzystała też pani zalety tego bardzo jasnego salonu.

Tak, narożnik między dwoma wielkimi oknami jest skąpany w świetle. Stanął tam więc wygodny fotel, bo to idealne miejsce do czytania.

mieszkanie 58 m2 aranżacja salonu z kuchnią

Jak urządzić małe wnętrze? Te pomysły sprawdziły się w mieszkaniu o metrażu 58 m2:

1. Mały, ale wygodny salon – pokój dzienny z rozkładaną kanapą

Rozkładana sofa w salonie to dodatkowe miejsce do spania dla gości. Dzięki efektownej tapecie i starannie dobranym dodatkom powstał wygodny i ciekawy kącik.

2. Kuchnia z szafkami w dwóch kolorach połączona z jadalnią

Szafki w dwóch kolorach sprawiają, że kuchnia nie jest monotonna i nawiązuje do barw dominujących w jadalni oraz pozostałej części mieszkania. Żeby wysokość lodówki dopasować do zabudowy, z jednej strony obudowano ją słupkiem ze schowkami, a od góry półką-kwietnikiem.


Zobacz też inne aranżacje małych mieszkań:


3. Nieduża sypialnia z miejscem do nauki – biurkiem przylegającym do łóżka

Nietypowo ustawione, bo przylegające do łóżka biurko stanowi wygodne miejsce do nauki i pozwala zaoszczędzić sporo miejsca w pokoju. Czarny pasek i różne kolory ścian ożywiają przestrzeń tego niedużego pomieszczenia.

4. Mała łazienka z szafkami do samego sufitu

Smukłe lustro i sięgająca sufitu szafka maksymalnie wykorzystują przestrzeń niedużej łazienki. Jasne kolory optycznie ją powiększają. Częściowo otwarta szafka podumywalkowa pełni też rolę podręcznej półki.

Więcej zdjęć 58-metrowego mieszkania w śródziemnomorskim klimacie zobaczysz w galerii

Projekt wnętrza:
Marta Magnowska, tel. 728 859 309
marta.magnowska@kodo.pl

KODO Projekty i Realizacje Wnętrz

TEKST: BEATA MAJCHROWSKA
Stylizacja i zdjęcia: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz 

mieszkanie 58 m2 urządzone w śródziemnomorskim klimacie