To wygodne mieszkanie dla dwóch osób – jest przytulne, funkcjonalne i pełne poręcznych skrytek!
Małe mieszkanieWygodne mieszkanie dla dwóch osób? Musi być przytulne, łatwe w utrzymaniu i pełne poręcznych skrytek. Skandynawski minimalizm dodaje mu elegancji, a sprytne rozwiązania pomagają dobrze wykorzystać przestrzeń, nie zagracając jej.
Kiedy Renata kupowała nowe mieszkanie, założenie było proste. To miało być miejsce tymczasowe, wygodna przystań dla pary bez dzieci, ewentualnie „dwa plus jeden”. Gdyby rodzina się powiększyła, musiałaby się znaleźć przestrzeń na kącik dla dziecka. Póki co jednak w domu Renaty rolę tego „plus jeden” spełnia jack russel terrier o imieniu Janek. On również miał swój (raczej nieświadomy) udział w planowaniu tego miejsca. Bo choć to mieszkanie przejściowe, urządzono je z dużą uwagą i z uwzględnieniem potrzeb domowników.
Zobacz też: mieszkanie dla pary o różnych upodobaniach – we wnętrzu połączono lekkie formy z wyrazistymi
Wygodne mieszkanie dla dwóch osób – przytulne, funkcjonalne i pełne poręcznych skrytek
– Wnętrze miało być utrzymane w jasnym stylu skandynawskim – tłumaczy architekt Piotr Pamięta, który je zaprojektował. – Raczej minimalistyczne, pełne naturalnych materiałów i kolorów ziemi – dodaje.
Renata dużo podróżuje, zbiera inspiracje wnętrzarskie i kulinarne, a kultura skandynawska jest jej szczególnie bliska. Ilekroć wyjeżdża w tamte rejony, wraca z albumami o wnętrzach i architekturze. Piotr przygotował projekt, który łączy wymagania estetyczne z praktycznymi. Te ostatnie były bardzo konkretne. Na szczęście mieszkanie zostało kupione w stanie deweloperskim, można więc było przesunąć ściany i zmienić nieco układ pomieszczeń.
Najważniejsze miejsce w domu to duża kuchnia. Renata zawodowo zajmuje się marketingiem internetowym, ale jej wielką pasją są kulinaria. Konkretnie – słodkie wypieki, które robi na zamówienie. Zabudowa kuchenna kryje wszystkie niezbędne urządzenia, zaś długi blat z łatwego do czyszczenia laminatu zapewnia wygodny warsztat pracy. Wyzwaniem było umiejętne schowanie lodówki. Udało się ją ukryć w zabudowie z drewnopodobnego laminatu, należącej już de facto do salonu. W ten sposób przestrzeń nie dzieli się sztucznie, ale kuchnia płynnie przechodzi w część wypoczynkową.
Aranżacja mieszkania dla pary, a w nim sprytne schowki i zabudowy, które ukrywają AGD
Jedna lodówka to jednak mało! Jest i następna, ukryta w pomieszczeniu gospodarczym przy wejściu. Tu dochodzimy do drugiego praktycznego zadania, jakie Renata postawiła przed architektem: jak najwięcej miejsca do przechowywania.
Piotr wydzielił schowek z części szerokiego korytarza. Poza lodówką znalazło się tu także miejsce m.in. na środki czystości i dodatkowe krzesła, które czasem przydają się w salonie. Zresztą w mieszkaniu różnych schowków jest więcej. Ich rolę pełnią zabudowy i szafy – w salonie wokół telewizora, w łazience obok wc (na pralkę i suszarkę), w sypialni na całej ścianie naprzeciwko okna, w części jadalnej – tuż przy stole (tu szafa mieści całą zastawę).
Ciekawie użyte akcenty kolorystyczne – ożywiają nieduże wnętrze zaprojektowane dla dwóch osób
Materiały i kolory we wnętrzu zostały tak dobrane, by go nie przytłaczały, ale też były łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu. Projektant wspomina rozbawiony, jak z właścicielką sprawdzali, na panelu w jakim kolorze najmniej widać sierść psa. W końcu wybrali odcień bielonego dębu. Podobnie było z tkaninami i obiciami.
Aby przestrzeń nie wydawała się zbyt zamknięta, architekt zastosował różne zabiegi. Spokojne tony bielonego dębu i podbitej szarością bieli przełamał bordową ścianą w salonie. Ten kolor powraca jeszcze na umywalkach w łazience.
W domu jest też dużo luster oraz punktowego oświetlenia z ciepłych LED-ów. I tak powstało mieszkanie idealne dla rodziny „dwa plus jeden”.
Projekt wnętrza: Piotr Pamięta p:am | piotrpamieta.com
Tekst: Stanisław Gieżyński
Zdjęcia: Paweł Biedrzycki, Kąty Proste
Stylizacja: Justyna Zaniewska, Just Home Staging
Zobacz też: Miks nowoczesności i klasyki z lat 70. XX w. – pomysł na aranżację 57-metrowego mieszkania