pomysł na aranżację 57-metrowego mieszkania

Miks nowoczesności i klasyki z lat 70. XX w. – pomysł na aranżację 57-metrowego mieszkania

Małe mieszkanie

Są tu sztukaterie w wyrafinowanych kolorach, wyspa kuchenna zrobiona ze stylowej komody i ażurowy mebel dla psa. To nieduże, 57-metrowe mieszkanie zgrabnie łączy design z lat 60. i 70. ze współczesną elegancją.

Mieszkanie o powierzchni 57 m2 znajduje się na nowym osiedlu w warszawskim Ursusie. Stworzone zostało dla pary młodych osób mieszkających z psem. Właściciele brali czynny udział w projektowaniu swojego lokum. O tym, jak na 57 metrach stworzyć elegancką i wygodną przestrzeń opowiada projektantka wnętrz Patrycja Rabińska.

Zobacz też: Małe mieszkanie z akcentami art déco – aranżacja 34-metrowej kawalerki w centrum Warszawy
 

To mieszkanie urzeka kolorystyką ścian i wyrafinowanymi detalami. Dlaczego zostało pomalowane tak nietypowo?

Kolor ma tutaj duże znaczenie. Poza tym, że buduje klimat i dodaje przytulności, to symbolicznie dzieli przestrzeń na strefy, np. oddziela salon od kuchni i jadalni, które zostały pomalowane nietypowo – sufit i ściany mają ten sam kolor: szarozielony z nutą błękitu. Ten kontrast z jasnym salonem sprawia, że optycznie wydaje się on znacznie większy. W sypialni wszystkie ściany wraz z sufitem są pomalowane na ten sam kolor. To z kolei daje efekt pudełeczka – czujemy się w nim jak w przyjemniej enklawie stworzonej do odpoczynku.

Ale sypialnia łączy się jednocześnie z salonem szklanymi drzwiami.

W mieszkaniach o niedużej powierzchni ważne jest dbanie o przestronność. Szklane drzwi sypialni wprowadzają do salonu nieco oddechu i światła. Jednocześnie z obu pomieszczeń można wyjść na taras, co też otwiera przestrzeń. W razie potrzeby szklane drzwi można zasłonić kotarą.

Z ciekawych rozwiązań warto wspomnieć o nieszablonowej wyspie kuchennej…

Powstała ze stylowej artdecowskiej komody z dekoracyjnym fornirem. Od strony salonu zachowaliśmy tylko fronty szuflad i boki, a od strony kuchni usunęliśmy tył i wstawiliśmy do środka szafki kuchenne. Dołożyliśmy blat z kamienia, żeby wyspa spełniała swoją funkcję i była praktyczna.

projekt 57-metrowego mieszkania


Skąd pomysł na mebel dla psa?

Bono, pies właścicieli, to bardzo ważny mieszkaniec, odegrał dużą rolę w całym projekcie. Wiedzieliśmy, że musi mieć swoje miejsce, i to zamykane, bo czuje się w nim bezpiecznie. Chodziło o to, by w tym pięknym wnętrzu nie stawiać jakiejś pospolitej drucianej klatki. Powstał więc mebel, zwany przez nas budoszafą. Na dole pies ma swój domek, a na górze mieści się szafa gospodarcza. Trochę czasu nam zajęło wybranie wzoru siatki, żeby był to elegancki ażur.

Przeczytaj też: Aranżacja mieszkania 40 m2 – kawalerka urządzona w pastelowych kolorach


Jak urządzić mieszkanie 57 m2 dla dwóch osób mieszkających z psem?

1. Salon z meblem dla psa

W salonie powstała szafa do zadań specjalnych. Eleganckie fronty nie zdradzają, że ma charakter gospodarczy. Jej dolna, ażurowa część to zamykana z boku budka dla psa. Daje mu poczucie bezpieczeństwa.

2. Mała kuchnia z jadalnią

Miks nowoczesności z klasyką. Minimalistyczne szafki dopasowane kolorystycznie do ścian stanowią tło dla stylowych mebli: artdecowskiego stołu, solidnych krzeseł, którym dano nową tapicerkę, i wyspy kuchennej stworzonej na bazie eleganckiej komody.

Większość lamp w mieszkaniu to wyszukane autentyki z lat 70. W każdym pomieszczeniu są stare stylowe kobierce i to do nich dobierane były odcienie ścian i mebli. Zabudowa kuchenna ma dwie odsłony – jeden ciąg jest szarozielony złamany błękitem, drugi ma fronty z ryflowanego orzecha. Sztukaterie są gipsowe i nawiązują profilami do niektórych elementów mebli, np. wyspy kuchennej.


3. Łazienka z nietypową szafką pod umywalki

Mebel pod umywalki powstał z autentycznej szafki z lat 60., czyli słynnej Violetty z Zielonogórskich Fabryk Mebli (proj. Wacław Leśniewski). Czerwone wykończenie nawiązuje do podobnego w kolorze paska sztukaterii biegnącego w salonie, kuchni i przedpokoju.
 

4. Sypialnia za szklanymi drzwiami

Pomiędzy pomieszczeniami wstawiono oprawione w metal szklane drzwi, co nadało obu wrażenie przestronności. W górnych i dolnych fragmentach skrzydeł pojawiło się półprzezroczyste szkło witrażowe, co sprawiło, że drzwi są dekoracyjne. Współczesna skórzana sofa nawiązuje designem do lat 70. XX w.

Zobacz też inne ciekawie zaprojektowane małe mieszkania:


Projekt wnętrza: Patrycja Rabińska @patrycja_rabinska
tel. 501 391 386

Tekst: Beata Majchrowska
Stylizacja: Patrycja Rabińska 
Zdjęcia: Yassen Hristov