dom w stylu hamptons

Wieczne wakacje – dom nad stawem urządzony jak nadmorska rezydencja

Rezydencje

Nowoczesny budynek, a w środku wnętrza w stylu hamptons. Wśród bielonego drewna i błękitów Katarzyna i Jacek cały rok czują się, jakby byli na wczasach.

reklama
dom w stylu hamptons
Staw został zrobiony według pomysłu Jacka. Otaczają go przywiezione białe dolomity i pomorskie sosny.

Nowoczesny dom z klasycznym wnętrzem w stylu hamptons

Jesteśmy tu tylko my, zające, wiewiórki i sarny – mówią Katarzyna i Jacek. – Poza tym cisza i spokój, bo mieszkamy na obrzeżach małej wioski. Do najbliższego sąsiada mamy kilkaset metrów. A do morza 40 minut samochodem. Gdy kupili tu działkę, była prawie cała zalesiona, tylko fragment zajmowała łąka. To ona podsunęła właścicielowi pomysł, by w tym miejscu, tuż przy domu zrobić staw. Ma 1000 m², widać go z każdego pokoju i pływa w nim kilkadziesiąt pięknych czerwonych karpi koi, które Japończycy uznają za ryby przynoszące szczęście. Niektóre mają już po 70 centymetrów – cieszy się właściciel. – Chyba im tu dobrze.

Rezydencję zaprojektował zaprzyjaźniony architekt Piotr Mazur, właściciel Mazur Studio Projektowe z Gdańska. Ma ogromne okna, w salonie nawet na przestrzał, i składa się z czterech części. Pierwsza to przestrzeń gościnna: salon, jadalnia z kuchnią oraz garderoba i łazienka, a na górze pokoje dla gości. Druga, prywatna, należy do gospodarzy – to sypialnia z łazienką i garderobą. Trzecia to basen i sauny, a w czwartej znajdują się garaż, kotłownia i pralnia.

Z zewnątrz dom wygląda nowocześnie. – Wnętrze miało być za to klasyczne – mówi Jacek. – Bo taki styl nam najbardziej pasuje. Wybraliśmy hamptons, nasz styl marzeń, dawno temu podpatrzony w hollywoodzkim filmie „Lepiej późno niż później”, a także podczas podróży. Jasne kolory – biele, beże, błękity – i morskie dodatki: koralowce, muszle, obrazki, kojarzą nam się z Morzem Śródziemnym, gdzie uwielbiamy podróżować – z ukochaną Grecją, Chorwacją, Włochami. Czuliśmy, że dobrze będzie pasował do tego miejsca, do naszego etapu w życiu, ludzi dojrzałych, z dorosłymi już dziećmi, którzy szukają spokoju.

jadalnia w stylu hampton
Stół, krzesła, żyrandol, obudowa kominka z art & living, kredens i koralowiec na stole miloo home, dywan decolan


Do urządzania wnętrza najpierw chcieli zabrać się sami, ale po paru podejściach uznali, że bez profesjonalnej pomocy będzie im ciężko. W znalezieniu idealnej projektantki pomógł przypadek. Akurat byli w Trójmieście i Katarzyna weszła do gabinetu kosmetycznego. Zachwyciła się jego wystrojem i poprosiła o kontakt do autorki. Tak trafili na Iwonę Jaworską

– Przyjechałam na budowę i zastałam dom w stanie surowym. I może dobrze, bo zaczęłam od kilku radykalnych zmian – opowiada projektantka. – Pomogły wpuścić do środka jeszcze więcej światła i powietrza. Przede wszystkim zastąpiłam ścianę na antresoli przy schodach przeszkleniem i wyburzyłam wszystkie już postawione ścianki w części prywatnej. Z sypialni płynnie przechodzi się teraz do łazienki i garderoby.

> Zobacz też: Wnętrze w stylu nadmorskim – kolory plaży i marynistyczne dekoracje <

salon w stylu hamptons

Nowoczesne rozwiązania w przytulnym domu w stylu hamptons

Iwona Jaworska zaprojektowała spektakularne schody, które prowadzą do pokoi gościnnych wprost z wielkiego salonu połączonego z jadalnią i kuchnią. Także wszystkie zabudowy, drzwi i charakterystyczne wysokie listwy są jej projektu. Większość mebli i drobiazgów, holenderskie klasyki stylu, wyszukała natomiast Katarzyna, właścicielka domu. Są drewniane i bielone, dodają przytulności. Nutkę glamour wniosły chromowane detale: regały na kolekcję muszli i bibelotów przywiezionych z podróży, masywne nogi stołu jadalnego czy żyrandol nad nim.

Uwagę zwraca kominek – jego obudowa, sprowadzona w całości z Holandii, kojarzy się z weneckim pałacem. Natomiast środek… jest gazowy. – Porcelanowe, osmolone polana i imitacja żarzących się węgli są tak naturalistyczne, że goście zawsze myślą, że to klasyczny kominek na drewno – mówi Jacek. – A jest superwygodny, nie dymi i włącza się go pilotem. To tylko jedna z technicznych nowinek, które w tym domu uprzyjemniają i ułatwiają życie właścicielom.

Kolejna to podłoga – wygląda jak dębowe, bielone deski, a jest… z winylu. Namówiła ich na nią architektka – jest łatwa w czyszczeniu, nie odbarwia się od słońca ani nie trzeba jej regularnie olejować. Nowoczesny i ekologiczny jest też system ogrzewania pompami ciepła, który energię pobiera z gruntu. Już na etapie budowy w domu zamontowano też centralny odkurzacz (do systemu rur w ścianach w każdym pokoju można podłączyć końcówkę do odkurzania, zanieczyszczenia są filtrowane, a powietrze wydmuchiwane na zewnątrz), a także system rekuperacji.

sypialnia w stylu hamptons
aranżacja wnętrza w stylu hamptons


Wieczne wakacje – dom urządzony jak nadmorska rezydencja

– Musimy przyznać, że wyjątkowo nam się ten dom udał. Doskonale się w nim żyje – mówią Kasia i Jacek. – I korzystamy z wszystkich atrakcji. Często siedzimy przy kominku, relaksujemy się w jacuzzi na tarasie przed sypialnią, regularnie pływamy w basenie. A wymarzony styl wnętrza okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki spokojnym, stonowanym kolorom i morskim akcentom właściwie cały czas czujemy się jak na wczasach.

Projektantka wnętrz: Iwona Jaworska, info@luxurydesign.pl, tel. 509 344 205

Zobacz więcej zdjęć tego eleganckiego i wygodnego domu w stylu hamptons w galerii

TEKST: Agnieszka Wójcińska 
ZDJĘCIA i stylizacja: Magdalena Łojewska

Zobacz także:

Mieszkanie pod Warszawą w stylu Hampton
Przytulny dom w stylu hampton z rustykalnymi akcentami
Jak urządzić wnętrze w stylu hamptons: 5 najważniejszych zasad