Idealne miejsce na willę wypatrzył z pokładu swojego jachtu Hugh Grosvenor, książę Westminster. To czubek zalesionego cypla, gdzie od wieków urządzała polowania rodzina Grimaldich. Widoki stamtąd były nieziemskie – na wybrzeża Francji, Włoch i Monako.

Dom z błękitnymi okiennicami

Dwuhektarowa działka okazała się wymarzonym prezentem na dobry początek romansu z Coco Chanel, który trwał aż 10 lat.

W 1929 roku na cyplu wyrosła La Pausa – willa z błękitnymi okiennicami, która miała być esencją stylu śródziemnomorskiego. Nazwę (z francuskiego: przerwa, postój) wzięła od legendy, wedle której w miejscowości Roquebrune-Cap-Martin, leżącej u podnóża cypla, zatrzymała się święta Magdalena podczas podróży z Jerozolimy.

Dom wzorowany na architekturze klasztoru

Chanel zatrudniła architekta Roberta Streitza, ale sama miała wielki wpływ na kształt domu i nieustannie przyjeżdżała z Paryża nadzorować prace. W architekturze pojawiły się liczne cytaty z jej smutnego dzieciństwa – klasztorny krużganek i kamienna klatka schodowa żywcem wyjęta z budynku sierocińca, do którego trafiła po śmierci matki. Obok domu zasadziła te same rośliny, które widziała w ogródku dawnego klasztoru Cystersów – lawendę, irysy i pnące róże.

Siła detali: ręcznie formowane dachówki, dębowe meble, żyrandol z kutego żelaza

Ikona mody przykładała wielką wagę do detali. Zamówiła 20 tysięcy ręcznie formowanych dachówek, sama wybierała odcienie farb, którymi pomalowano ściany, zdecydowała też, że każda z łazienek będzie miała wejście dla służby. We wnętrzach pojawiły się m.in. XVI-wieczne dębowe meble – kolejny podarunek hojnego księcia Westminster – oraz sprowadzone z Hiszpanii żyrandole z kutego żelaza.

Dom pełny sławnych ludzi: Picasso, Dali, Visconti

Chanel mieszkała w willi do 1953 roku. Przez La Pausę przewinęły się takie osobowości jak: Strawiński, Picasso, Dali czy Visconti. Kiedy willa przeszła w ręce węgierskiego wydawcy Emery’ego Revesa, gościł tam wielokrotnie nawet Winston Churchill. Najczęściej sam, bo jego małżonka uznała, że dom jest zbyt klaustrofobiczny.

W 2007 roku pojawiły się perfumy marki Chanel La Pausa. W bukiecie zapachu znalazły się kwiaty, które Coco zasadziła koło swojej ukochanej rezydencji.

La Pausa

La Pausa – letnia rezydencja Coco Chanel z 1929 roku na Lazurowym Wybrzeżu. Budowa pochłonęła 6 milionów franków, gigantyczne pieniądze jak na tamte czasy. Obecnie jest w prywatnych rękach, ale Dallas Museum zrekonstruowało kilka pokoi i słynną klatkę schodową.

Tekst: Beata Majchrowska

Zdjęcia: Côte d’Azur Sotheby’s International Realty, BE&W

reklama