Nowoczesny salon – pomysły na aranżację nowoczesnego wnętrza

Styl nowoczesny

Styl nowoczesny to pojęcie, pod którym mieści się szeroka paleta wnętrz. Jakie są główne cechy tego nurtu i co aktualnie jest w modzie? Podpowiadamy, jak urządzić nowoczesny salon. Prezentujemy gotowe aranżacje w galerii zdjęć, pomysły oraz garść wiedzy teoretycznej.

reklama

Jak urządzić salon w stylu nowoczesnym?

Bazą stylu nowoczesnego jest hasło: mniej znaczy więcej. W modernistycznych wnętrzach większość rzeczy przechowywanych jest w ukryciu, czyli za gładkimi drzwiczkami szafek. Oczom obserwatorów wystawiane są nieliczne elementy dekoracyjne, na przykład kwiaty oraz ozdoby na ścianach. Wyjątkiem od tej reguły są książki.

Drugim podstawowym wyznacznikiem stylu jest duża przestrzeń. Nowoczesne salony są zwykle (w miarę możliwości) jasne oraz wysokie. Unika się przeładowania pomieszczenia meblami. Często łączy się kuchnię z pokojem dziennym, aby zyskać dodatkowe metry. W takich przypadkach kuchnia może występować zarówno w postaci aneksu zajmującego wyłącznie jedną ścianę, jak i w aranżacji z wyspą.

Istnieje wiele odmian stylu nowoczesnego. Projektanci śmiało okraszają go nutami prowansalskimi czy skandynawskimi. W zbiorze nowoczesnych wnętrz główną rolę grają minimalizm, figury geometryczne, wyraźne formy oraz kontrasty.

Salon nowoczesny – pomysły do nowoczesnych wnętrz

Salony nowoczesne cechuje wysoka monochromatyczność. Najpopularniejsze jest kontrastowe połączenie bieli i czerni lub ujednolicenie barwy mebli, ścian i podłóg – tu również wybór zwykle pada na kolor biały. Jednak chodzi przede wszystkim o wolność, brak obaw przed odważnymi decyzjami dekoratorskimi. Do gamy śmiałych posunięć należą między innymi ściany w bardzo ciemnym kolorze, fuzja cegły z boazerią czy też rozległe, połyskujące powierzchnie podłóg, ścian lub blatów.

> Zobacz też: Architektura i las: nowoczesny dom z 65-metrowym tarasem <

Jak pomalować salon nowocześnie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, styl nowoczesny lubi przeciwstawne kolory. Do bieli pasują takie barwy, jak: atramentowy, feldgrau, marengo czy szafirowy. Uogólniając, w nowoczesnym salonie sprawdzą się szarości i granaty. Granatowa ściana doda takiemu wnętrzu głębi, elegancji oraz charakteru. Niskie tony jednak nie są koniecznością, ściany mogą pozostać w pełni białe, co dodatkowo rozjaśni wnętrze.

Wizytówką salonów nowoczesnych są lofty. Często wystarczy zrezygnować z tynku, aby pomieszczenie zdobiła surowa cegła. Taki postindustrialny klimat doskonale wpisuje się w tendencje XXI wieku. Rzadko zdarza się, aby dom został wybudowany z ozdobnej, czerwonej cegły. W takim przypadku można pokusić się o jej imitację.

> Zobacz też: Cegła na ścianę – pomysły na aranżację wnętrza z czerwoną cegłą <

Meble do salonu nowoczesnego

Nie istnieją żadne, odgórnie narzucone, ramy w zakresie wyboru mebli do nowoczesnego wnętrza. Ważne, aby surowy zwykle klimat nie został przytłoczony ciężkimi, nadmiernie zdobnymi stołami czy kanapami. W przypadku sof w nowoczesnym salonie raczej należy unikać motywów kwiatowych. Sprawdzą się za to obicia jednokolorowe oraz bardzo modne, geometryczne desenie. W przestronnych wnętrzach świetnie wyglądają meble o prostych, wręcz minimalistycznych formach.

Salon nowoczesny chłonie przedmioty użytkowe ze szkła, a także konstrukcje metalowe czy plastikowe. Spójne okażą się awangardowe krzesła – każde z innego modelu, fotele o ciekawych formach, proste stoły oraz designerskie lampy. W zestawie z prostymi, geometrycznymi formami kanap lub narożników będą świetne wyglądały. 

Surowe wnętrze można ocieplić dywanem albo miękkimi poduszkami. W wyborze dodatków wskazany jest jednak umiar. Warto postawić raczej na jeden designerski fotel, stolik albo wazon niż na całą gamę dekoracji, które mogą przytłoczyć wnętrze. Wystaczy jeden designerski akcent, aby nowoczesny salon nabrał charakteru.

Tekst: redakcja
Zdjęcia: archiwum Werandy, materiały prasowe