werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Nowoczesny salon – aranżacje

Nowoczesne

Nowoczesne wnętrza: salon

Styl nowoczesny to pojęcie, pod którym mieści się szeroka paleta wnętrz. Jakie są główne cechy tego nurtu i co aktualnie jest w modzie? Podpowiadamy, jak urządzić nowoczesny salon. Prezentujemy gotowe aranżacje w galerii zdjęć oraz garść wiedzy teoretycznej.

Styl nowoczesny: opis

Bazą stylu nowoczesnego jest hasło: mniej znaczy więcej. W modernistycznych wnętrzach większość rzeczy przechowywanych jest w ukryciu, czyli za gładkimi drzwiczkami szafek. Oczom obserwatorów wystawiane są nieliczne elementy dekoracyjne, na przykład kwiaty oraz ozdoby na ścianach. Wyjątkiem od tej reguły są książki.

Drugim podstawowym wyznacznikiem stylu jest duża przestrzeń. Nowoczesne salony są zwykle (w miarę możliwości) wysokie. Unika się przeładowania pomieszczenia meblami. Często łączy się kuchnię z pokojem dziennym, aby zyskać dodatkowe metry. W takich przypadkach kuchnia może występować zarówno w postaci aneksu zajmującego wyłącznie jedną ścianę, jak i w aranżacji z wyspą.

Istnieje wiele odmian stylu nowoczesnego. Projektanci śmiało okraszają go nutami prowansalskimi czy skandynawskimi. W zbiorze nowoczesnych wnętrz główną rolę grają minimalizm, figury geometryczne, wyraźne formy i kontrast.

reklamaSalony nowoczesne cechuje wysoka monochromatyczność. Najpopularniejsze jest kontrastowe połączenie bieli i czerni lub ujednolicenie barwy mebli, ścian i podłóg – tu również wybór zwykle pada na kolor biały. Jednak chodzi przede wszystkim o wolność, brak obaw przed odważnymi decyzjami dekoratorskimi. Do gamy śmiałych posunięć należą między innymi ściany w bardzo ciemnym kolorze, fuzja cegły z boazerią czy też rozległe, połyskujące powierzchnie podłóg, ścian lub blatów.

Jak pomalować salon nowocześnie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, styl nowoczesny lubi przeciwstawne kolory. Do bieli pasują takie barwy, jak: atramentowy, feldgrau, marengo czy szafirowy. Uogólniając, sprawdzą się szarości i granaty. Niskie tony jednak nie są koniecznością, ściany mogą pozostać w pełni białe, co dodatkowo rozjaśni wnętrze.

Wizytówką salonów nowoczesnych są lofty. Często wystarczy zrezygnować z tynku, aby pomieszczenie zdobiła surowa cegła. Taki postindustrialny klimat doskonale wpisuje się w tendencje XXI wieku. Rzadko zdarza się, aby dom został wybudowany z ozdobnej, czerwonej cegły. W takim przypadku można pokusić się o jej imitację. Więcej o kamieniu w domu znajduje się w artykule: Kamień w domu – zastosowanie.

Meble do salonu nowoczesnego

Nie istnieją żadne, odgórnie narzucone, ramy w zakresie wyboru mebli do nowoczesnego wnętrza. Ważne, aby, surowy zwykle, klimat nie został przytłoczony ciężkimi, nadmiernie zdobnymi stołami czy kanapami. W przypadku sof należy unikać motywów kwiatowych. Sprawdzą się obicia jednokolorowe oraz geometryczne desenie.

Salon nowoczesny chłonie przedmioty użytkowe ze szkła, a także konstrukcje metalowe czy plastikowe. Spójne okażą się awangardowe krzesła – każde z innego modelu, ascetyczne kanapy i proste stoły.

reklama
reklama