jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku

Jak urządzić 40-metrowe mieszkanie w bloku? Funkcjonalnie, elegancko i harmonijnych barwach

Styl nowoczesny

To 40-metrowe mieszkanie w bloku od początku tworzone było z myślą o wynajmie. Projektantka Aleksandra Kupsik z pracowni Simplenery home zaproponowała ciekawe rozwiązania, które przyciągają wzrok, ale nie generują wysokich kosztów. Zależało jej na stworzeniu wnętrza, które będzie nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim funkcjonalne, pojemne oraz wygodne.

reklama

Mieszkanie zaprojektowane przez Aleksandrę Kupsik, która prowadzi pracownię Simplenery home, znajduje się we wrocławskiej dzielnicy Zakrzów. Mieści się na nowo wybudowanym osiedlu i od samego początku tworzone było z myślą o wynajmie. Powierzchnia apartamentu to zaledwie 40 metrów kwadratowych, ale układ pomieszczeń i funkcjonalne rozwiązania zaproponowane przez projektantkę sprawiły, że wygląda na znacznie większe.

Zobacz też: Mieszkanie w bloku urządzone w stylu naturalnym – przytulne wnętrza w jasnych kolorach
 

Sprytne rozwiązania do przedpokoju w małym mieszkaniu w bloku

Przedpokój to pierwsze miejsce, które widzimy po przekroczeniu progu. Ładna, ciekawie urządzona i uporządkowana przestrzeń powinna być wizytówką domu. W małym mieszkaniu w bloku przedpokój, w którym każde miejsce do przechowywania jest na wagę złota, powinien być przede wszystkim funkcjonalny.

Tak powstał pomysł na „drewnianą” ścianę ciągnącą się od wejścia aż po salon, która skrzętnie skrywa pojemne szafy oraz wizualnie powiększa przestrzeń. W przedpokoju stanęła również elegancka szafka na buty. Taki wielofunkcyjny mebel to świetnie rozwiązanie do małego mieszkania. Nie tylko można schować do nim obuwie, ale pełni też funkcje konsoli, na której można odłożyć torebkę czy klucze oraz postawić dekoracje, takie jak wazony czy sezonowe ozdoby.

Aneks kuchenny w ciemnym kolorze – pomysł na aranżację salonu z kuchnią w małym mieszkaniu

Największym pomieszczeniem w mieszkaniu jest salon z aneksem kuchennym. To właśnie ta strefa najbardziej zainspirowała projektantkę. – Kuchnia przewidziana przez dewelopera znajdowała się we wnęce. Postanowiłam podkreślić ją kolorem, tym samym jasno wydzielając ciemną strefę kuchenną w przestrzeni. To moja ulubiona część projektu – mówi Aleksandra Kupsik.

Projektantka lubi wnętrza minimalistyczne, stonowane, w których stosuje akcenty kolorystyczne. We wrocławskim mieszkaniu bazą są szarości, beże i antracyt. Harmonijnie uzupełnia je oliwkowa zieleń, która przewija się przez wszystkie pomieszczenia w meblach i dodatkach, takich jak sofa w salonie, płytki w kuchni i łazience, poduszki w sypialni.

Zobacz też: 10 pomysłów, jak urządzić salon w bloku – aranżacje i inspiracje do małego mieszkania

salon z aneksem kuchennym w bloku

Sprytne rozwiązania w małej sypialni w bloku

Małe pomieszczenia często wymagają nietypowych rozwiązań. Na przykład, aby zyskać więcej miejsca do przechowywania projektantka przeniosła kontakt ze ściany na bok szafy. – Bardzo ciekawym rozwiązaniem było wykorzystanie w sypialni gotowej szafy z Ikei, która została skrócona o 8 cm, aby zmieściła się pomiędzy ścianę a drzwi oraz przeniesienie kontaktu ze ściany na bok szafy, przez co zyskaliśmy dodatkowo około 20 cm przechowywania. Taka przestrzeń w małych mieszkaniach jest na wagę złota – opowiada Aleksandra Kupsik z pracowni Simplenery home.

Wystrój sypialni jest w wersji „basic”. Wnętrze urządzono tak, by każdy, kto wynajmie mieszkanie, mógł je w prosty sposób spersonalizować. W zależności od potrzeb lokatorów znajdzie się tu miejsce na małe biurko czy dodatkową komodę.

Zobacz też: Jak optycznie powiększyć mały pokój?


Po lewej stronie od wejścia znajdują się salon z aneksem kuchennym i sypialnia, po prawej mieści się łazienka. Wielkość oraz układ wnętrza pozytywnie zaskakują – na powierzchni 4,5 m kw. zmieściły się: szafka z umywalką (w centralnym miejscu), duży prysznic typu walk in, pralka oraz toaleta w pojemnej zabudowie meblowej.

Co stanowiło największe wyzwanie projektowe w tym mieszkaniu?

Aleksandra Kupsik przyznaje, że było nim dopasowywanie się do wszystkich przyłączeń, zastanych instalacji oraz zminimalizowanie kosztogennych zmian. Tak powstał na przykład pomysł na ukrycie odpływu wody oraz zaworów za szufladami w kuchni, które są troszeczkę płytsze. – Mieszkanie od początku tworzone było z myślą o wynajmie, dlatego szukałam ciekawych, przyciągających wzrok rozwiązań, ale niegenerujących wysokich kosztów. Zależało mi na stworzeniu wnętrza, które będzie funkcjonalne i pojemne, a dodatkowo reprezentacyjne. Inaczej tworzy się mieszkanie na własny użytek, a inaczej pod inwestycję – podsumowuje projektantka.

Projekt wnętrza: Simplenery home Aleksandra Kupsik, facebook.com/simpleneryhome, instagram.com/simplenery_home

Opracowanie: redakcja
Zdjęcia: Piotr Sobczak, psobczak.pl