reklama

Salon z aneksem kuchennym – zdjęcia

Salon

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Nowoczesne budownictwo nie pozostawia wątpliwości, że kuchnia oddzielona od reszty domu odchodzi do lamusa. Dziś większość Polaków wybiera salon z aneksem kuchennym, który pozwala na prostszą komunikację między domownikami. Jak urządzić takie pomieszczenie, aby prezentowało się gustownie?

Salon z aneksem kuchennym  w małym mieszkaniu

Małe mieszkanie w bloku grozi równie niewielkimi rozmiarami kuchni. Takie pomieszczenie zwykle bywa ciemne i niezachęcające do przygotowywania posiłków. Projektanci od lat zgodnie twierdzą, że połączenie salonu z aneksem kuchennym ma niemal same plusy. Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej pokój dzienny, wpuszczamy do wnętrza więcej światła. Dajemy sobie również pole do manewru – w ciasnych salonach zwykle kanapa zostaje upchnięta pod ścianą, naprzeciwko telewizora, tuż obok stołu. Otwarcie przestrzeni pozwala na przemeblowanie i ustawienie sofy na środku pomieszczenia, jako elementu odcinającego część kuchenną od jadalnej. Co ciekawe, w nowo powstających domach jednorodzinnych również rzadko spotyka się projekty, w których kuchnia jest oddzielona od salonu drzwiami.

reklama

Salon z aneksem kuchennym: jak oddzielić strefy?

Mimo zespolenia pokoju dziennego z kuchnią, warto wyznaczyć dwie strefy choć jednym, prostym detalem. Może być to duży dywan przed sofą lub inny deseń podłogi. Drugi sposób to ustawienie dużego stołu pomiędzy aneksem a kanapą. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, plecy kanapy niech dotykają stołu.

W większych wnętrzach odpowiednie są ażurowe przegrody o szerokości około 1 metra. Tworzą efekt dekoracyjny, gdyż doskonale wyglądają ubrane w zieleń: wieszane doniczki lub pnące się rośliny.

Salon z aneksem kuchennym: co powinno się w nim znaleźć?

Najczęściej powtarzaną obawą przed połączeniem salonu z kuchnią jest zapach. Gotując, z garnka dobywają się czasem nadzwyczaj intensywne aromaty i nie zawsze są one pożądane przez resztę domowników. Obalamy ten argument. By uniknąć wojny o zapach, wystarczy zamontować nad kuchenką porządny okap. W sklepach dostępne są naprawdę dekoracyjne modele, które ładnie zaakcentują stylowe wnętrze.

Jeśli rezygnujemy z dużego stołu salonowego, warto zdecydować się na wyspę kuchenną z miejscem na nogi. Pamiętajmy, że punkt, w którym możemy zjeść ciepły posiłek, jest konieczny. Założenie, że będziemy spożywać na kanapie wszelkie dania obiadowe, w praktyce jest niewygodne, utrudnia przyjmowanie gości oraz niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Dobrze, jeśli w części salonowej znajdzie miły akcent korespondujący z klimatami kulinarnymi. Oszklona komódka z zastawą stołową obok kanapy nada całości spójny charakter. Również w segmencie kuchennym warto zagospodarować kawałek miejsca na książki lub kwiaty.

Salon z aneksem kuchennym: dobieranie kolorów

Jak wskazaliśmy w poprzednich akapitach, salon musi współgrać z dołączonym aneksem niczym brat z siostrą. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w kolorystyce wnętrza oraz konsekwentnym stylu. Jeżeli pokój dzienny przypomina Prowansję, nie należy do niego wstawiać nowoczesnych szafek. Trzymajmy się jednej estetyki.

Spójność dotyczy również kolorów. Meble aneksu kuchennego i salonu powinny znajdować się w jednej gamie barwnej. Możliwe są wariacje na temat, na przykład przewaga czerni w salonie a bieli w kuchni w monochromatycznym wnętrzu.

Kiedy podczas aranżacji pojawiają się duże wątpliwości, być może warto zdecydować się na uniwersalne rozwiązania. Z pewnością należą do nich białe kuchnie, które łatwo wtapiają się w przestrzeni. Inspiracje znajdują się w artykule: Biała kuchnia w 12 odsłonach.