Salon z kuchnią pozwala na więcej swobody w małym mieszkaniu. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym, aby wnętrze prezentowało się gustownie?

reklama

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?

Małe mieszkanie w bloku grozi równie niewielkimi rozmiarami kuchni. Takie pomieszczenie zwykle bywa ciemne, ciasno umeblowane i niezachęcające do przygotowywania posiłków. Projektanci od lat zgodnie twierdzą, że połączenie salonu z aneksem kuchennym ma niemal same plusy.

Jakie w takim razie są korzyści? Dzięki wyburzeniu ściany odgradzającej pokój dzienny od kuchni, wpuszczamy do wnętrza więcej światła. Dajemy sobie również pole do manewru – w ciasnych salonach zwykle kanapa zostaje upchnięta pod ścianą, naprzeciwko telewizora, tuż obok stołu. Otwarcie przestrzeni pozwala nam na przemeblowanie i ustawienie sofy na środku pomieszczenia, jako elementu odcinającego część kuchenną od jadalnej. Co ciekawe, w nowo powstających domach jednorodzinnych również rzadko spotyka się projekty, w których kuchnia jest oddzielona od salonu drzwiami.

Jak oddzielić kuchnię od salonu w małym mieszkaniu?

Mimo zespolenia pokoju dziennego z kuchnią, warto wyznaczyć dwie strefy choć jednym, prostym detalem. Część dzienną i kuchneną mogą oddzielać: wyspa kuchenna, sofa, duży dywan przed sofą, płytki albo inny deseń podłogi.

Innym sposobem, aby oddzielić kuchnię od salonu w małym mieszkaniu jest ustawienie dużego stołu pomiędzy aneksem a kanapą. Jeżeli dysponujemy niewielką przestrzenią, plecy kanapy niech dotykają stołu. W większych wnętrzach odpowiednie są także ażurowe przegrody o szerokości około 1 metra. Tworzą efekt dekoracyjny, gdyż doskonale wyglądają ubrane w zieleń: modne wieszane doniczki lub pnące się rośliny.

Zobacz także: Kuchnia z wyspą - jak ją urządzić?

Jak zaaranżować aneks kuchenny w bloku?

Na połączenie salonu z kuchnią częściej decydujemy się, gdy mieszkamy w bloku. Nic dziwnego, bo to dla nas spora oszczędność miejsca, szczególnie w niewielkiej kawalerce. Zaprojektowanie i urządzenie funkcjonalnego, małego salonu z kuchnią może stanowić wyzwanie, dlatego już na samym początku przemyślmy dokładnie, jak dopasować projekt do wielkości i kształtu mieszkania oraz weźmy pod uwagę potrzeby wszystkich domowników.

Aranżując małe mieszkanie w bloku pamiętajmy o tym, że zabudowa kuchenna powinna być jak najbardziej funkcjonalna – taka, gdzie nie obijamy się o sprzęty, praca idzie szybko, a jej sprzątanie ograniczone jest do minimum. W małym aneksie kuchennym problemem może być przechowywanie, ale dobra organizacja wszystko nam ułatwi! Duże naczynia trzymajmy w szafkach narożnych – są najbardziej pojemne, albo w najniższych szufladach z pełnym wysuwem. W najwęższych szafkach i szufladach schowajmy środki czystości. Na drobiazgi przydadzą się specjalne organizery. W aneksie kuchennych niezbędny jest też okap z dobrym oświetleniem i filtrami pochłaniającymi zapachy.

Co powinno znaleźć w dobrze zaprojektowanym salonie z aneksem kuchennym?

Najczęściej powtarzaną obawą przed połączeniem salonu z aneksem kuchennym jest zapach. Gotując, z garnka wydobywają się czasem nadzwyczaj intensywne aromaty i nie zawsze są one pożądane przez resztę domowników. Obalamy ten argument. By uniknąć wojny o zapach, wystarczy zamontować nad kuchenką porządny okap. W sklepach dostępne są naprawdę dekoracyjne modele, które ładnie zaakcentują stylowe wnętrze.

Jeśli rezygnujemy z dużego stołu salonowego, warto zdecydować się na wyspę kuchenną z miejscem na nogi. Pamiętajmy, że punkt, w którym możemy zjeść ciepły posiłek, jest konieczny. Założenie, że będziemy spożywać na kanapie wszelkie dania obiadowe, w praktyce jest niewygodne, utrudnia przyjmowanie gości oraz niezwykle negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Dobrze, jeśli w części salonowej znajdzie miły akcent korespondujący z klimatami kulinarnymi. Oszklona komódka z zastawą stołową obok kanapy nada całości spójny charakter. Również w segmencie kuchennym warto zagospodarować kawałek miejsca na książki lub kwiaty.

Jak umeblować salon z aneksem kuchennym?

Jak wskazaliśmy w poprzednich akapitach, salon musi współgrać z dołączonym aneksem kuchennym niczym brat z siostrą. Powinno to znaleźć odzwierciedlenie w kolorystyce wnętrza oraz konsekwentnym stylu aranżacji wnętrza. Jeżeli pokój dzienny urządziliśmy w stylu prowansalskim albo rustykalnym, nie należy do niego wstawiać nowoczesnych szafek. Wybierając meble trzymajmy się zatem jednej estetyki.

Spójność dotyczy również kolorów. Meble aneksu kuchennego i salonu powinny znajdować się w jednej gamie barwnej. Możliwe są wariacje na temat, na przykład przewaga czerni w salonie a bieli w kuchni w monochromatycznym wnętrzu.

Kiedy podczas aranżacji salonu z kuchnią pojawiają się duże wątpliwości, być może warto zdecydować się na uniwersalne rozwiązania. Z pewnością należą do nich białe kuchnie, które łatwo wtapiają się w przestrzeń.

Inspiracje znajdują się w artykule: Biała kuchnia: klasyczne aranżacje, które nigdy nie wyjdą z mody

Tekst: redakcja
Zdjęcia: materiały prasowe