werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama
Jaki jest współczesny ogród?

Jaki jest współczesny ogród?

Ogrody małe i duże

Nie ma jednego wzorca, ale aranżacje tych najpiękniejszych ogrodów przypominają to, co stworzyła natura.

reklama
Ogrody powinny nie tylko pachnieć, ale też smakować. Dlatego na rabatach rosną kwiaty, a obok nich zioła i warzywa

Wiadomo przecież, że co innego będzie dobrze rosło w leśnym ogrodzie, co innego w piaszczystym lub nad oczkiem wodnym. Są więc dopasowane do krajobrazu, wtapiają się w przyrodę. Kwietne rabaty często – podobnie jak w ogrodach angielskich – wyglądają jakby rozsiały się same, bez pomocy ogrodnika.

Ogrody przydomowe

Są nie tylko do patrzenia i podziwiania. Mają pięknie pachnieć i dobrze smakować, dlatego na rabatach połączcie byliny z ziołami i ozdobnymi warzywami, pomysłów szukajcie w tradycyjnych, sielskich ogródkach wiejskich – każda roślina jest nie tylko ładna, ale czemuś służy. Kwitnące kopry, marchwie, czosnki sadzi się razem z pnącymi truskawkami, ozdobne pietruszki czy szałwie z różami. Warzywa i zioła są blisko kuchni albo jadalni, żeby można było wyskoczyć i szybko zerwać wonną przyprawę.

 

Nowoczesny ogród jest nie tylko dla człowieka, ale też dla jego dzikich mieszkańców.

Nowoczesny ogród działa na zmysły

Nic tak nie uspokaja, jak szemranie strumienia, pluskanie fontanny, szelest wysokich traw, sitowia czy papirusów posadzonych nad brzegiem, które pieknie odbijają się w lustrze wody. Woda wnosi do ogrodu życie – ryby, żaby, ważki. Wartki nurt w postaci źródełka chroni przed komarami, które potrzebują wody stojącej. Modne są baseny przypominające naturalne leśne jeziora. Nad wodą wiją się ścieżki – kamienne, drewniane, żwirowe.

Bioróżnorodne aranżacje ogrodowe

Są nie tylko dla nas, także dla dzikich mieszkańców. Doceńcie zwierzęta: jeże, ropuchy, owady. Na żywopłoty wybierzcie krzewy kolczaste i owocujące, żeby chętnie wiły w nich gniazda ptaki. Zimą takie żywopłoty zamieniają się w spiżarnie. Dla owadów posadźcie rośliny miododajne, zbudujcie hotele dla pszczół, postawcie poidła i domki dla jeży.

pomysł na ogród ze stawem
Woda wnosi do ogrodu życie w postaci zwierząt – w stawie pojawią się ryby, żaby, ważki. Ponadto jej widok bardzo uspokaja
Dziś urządzamy ogród jak dom – oprócz przyrody jest miejsce do odpoczynku, ale też gotowania

Aranżacja ogrodu przypomina urządzanie domu

W centrum jest salon – duża drewniana pergola opleciona dającymi cień glicyniami, wiciokrzewami albo dzikim winem – z wygodnymi meblami: fotelami, sofami, szezlongami, hamakami, a nawet zadaszonymi łóżkami. Można tu przyjmować znajomych albo poczytać w samotności. Podobną rolę, ale przez cały rok, spełnia ogród zimowy. Wraca też moda na jedzenie wśród drzew. W ślad za nią urządza się kuchnie i jadalnie na powietrzu z grillami weglowymi, gazowymi lub elektrycznymi. Warto pamiętać również o pięknym oświetleniu – od wiosny do jesieni pod parasolami drzew można siedzieć do późnej nocy.

Wiosną i latem nie ma nic przyjemnie niż śniadanie czy obiad na świeżym powietrzu, dlatego warto zaaranżować miejsce do spotkań przy stole

Nie rezygnujcie z ogrodu nawet wtedy, gdy przy domu nie ma miejsca. Wystarczy taras albo balkon. Zieleń można puścić na ściany – pnące truskawki, nasturcje, klematisy czy bluszcze będą się wić przy drewnianych drabinkach, a hortensje, różaneczniki i ozdobne trawy dobrze wyglądają też w donicach. W takim ogrodzie bez ziemi udadzą się nawet drzewka – odmiany karłowate: klon palmowy, dereń kousa 'Milky way' czy aronia, którą można prowadzić jak drzewko lub krzew. 

Zobacz aranżacje ogrodów w naszej galerii.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Joanna Kossak, Marcin Purta 
Projekt ogrodu na zdjęciu głównym: Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca, JM Studio Architektoniczne 
 więcej zdjęć z sesji.

reklama