aranżacje ogrodów

Jaki jest współczesny ogród?

Ogrody małe i duże

Nie ma jednego wzorca, ale aranżacje tych najpiękniejszych ogrodów przypominają to, co stworzyła natura.

reklama
Ogrody powinny nie tylko pachnieć, ale też smakować. Dlatego na rabatach rosną kwiaty, a obok nich zioła i warzywa

Wiadomo przecież, że co innego będzie dobrze rosło w leśnym ogrodzie, co innego w piaszczystym lub nad oczkiem wodnym. Współczesne ogrody są więc dopasowane do krajobrazu, wtapiają się w przyrodę. Kwietne rabaty często – podobnie jak w ogrodach angielskich – wyglądają jakby rozsiały się same, bez pomocy ogrodnika.

Ogrody przydomowe

Są nie tylko do patrzenia i podziwiania. Mają pięknie pachnieć i dobrze smakować, dlatego na rabatach połączcie byliny z ziołami i ozdobnymi warzywami, pomysłów szukajcie w tradycyjnych, sielskich ogródkach wiejskich – każda roślina jest nie tylko ładna, ale czemuś służy. Kwitnące kopry, marchwie, czosnki sadzi się razem z pnącymi truskawkami, ozdobne pietruszki czy szałwie z różami. Warzywa i zioła są blisko kuchni albo jadalni, żeby można było wyskoczyć i szybko zerwać wonną przyprawę.

 

Nowoczesny ogród jest nie tylko dla człowieka, ale też dla jego dzikich mieszkańców.

Woda w ogrodzie – nowoczesny ogród działa na zmysły

Nic tak nie uspokaja, jak szemranie strumienia, pluskanie fontanny, szelest wysokich traw, sitowia czy papirusów posadzonych nad brzegiem, które pięknie odbijają się w lustrze wody. Woda wnosi do ogrodu życie – ryby, żaby, ważki. Wartki nurt w postaci źródełka chroni przed komarami, które potrzebują wody stojącej. Modne są baseny przypominające naturalne leśne jeziora. Nad wodą wiją się ścieżki – kamienne, drewniane, żwirowe.

Bioróżnorodne aranżacje ogrodowe

Ogrody są nie tylko dla nas, także dla dzikich mieszkańców. Doceńcie zwierzęta: jeże, ropuchy, owady. Na żywopłoty wybierzcie krzewy kolczaste i owocujące, żeby chętnie wiły w nich gniazda ptaki. Zimą takie żywopłoty zamieniają się w spiżarnie. Dla owadów posadźcie rośliny miododajne, zbudujcie hotele dla pszczół, postawcie poidła i domki dla jeży.

pomysł na ogród ze stawem
Woda wnosi do ogrodu życie w postaci zwierząt – w stawie pojawią się ryby, żaby, ważki. Ponadto jej widok bardzo uspokaja
Dziś urządzamy ogród jak dom – oprócz przyrody jest miejsce do odpoczynku, ale też gotowania


Aranżacja ogrodu przypomina urządzanie domu

W centrum jest salon – duża drewniana pergola opleciona dającymi cień glicyniami, wiciokrzewami albo dzikim winem – z wygodnymi meblami: fotelami, sofami, szezlongami, hamakami, a nawet zadaszonymi łóżkami. Można tu przyjmować znajomych albo poczytać w samotności. Podobną rolę, ale przez cały rok, spełnia ogród zimowy. Wraca też moda na jedzenie wśród drzew. W ślad za nią urządza się kuchnie i jadalnie na powietrzu z grillami węglowymi, gazowymi lub elektrycznymi. Warto pamiętać również o pięknym oświetleniu – od wiosny do jesieni pod parasolami drzew można siedzieć do późnej nocy.
 

Wiosną i latem nie ma nic przyjemnie niż śniadanie czy obiad na świeżym powietrzu, dlatego warto zaaranżować miejsce do spotkań przy stole


Nie rezygnujcie z ogrodu nawet wtedy, gdy przy domu nie ma miejsca. Wystarczy taras albo balkon. Zieleń można puścić na ściany – pnące truskawki, nasturcje, klematisy czy bluszcze będą się wić przy drewnianych drabinkach, a hortensje, różaneczniki i ozdobne trawy dobrze wyglądają też w donicach. W takim ogrodzie bez ziemi udadzą się nawet drzewka – odmiany karłowate: klon palmowy, dereń kousa 'Milky way' czy aronia, którą można prowadzić jak drzewko lub krzew. 

Zobacz aranżacje ogrodów w naszej galerii.

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Joanna Kossak, Marcin Purta 
Projekt ogrodu na zdjęciu głównym: Magdalena Ignaczak i Jacek Kunca, JM Studio Architektoniczne 
 więcej zdjęć z sesji.