hiacynt

Hiacynt pięknie pachnie i czaruje kolorami! Sprawdź, jak go uprawiać w doniczce i w ogrodzie

Rośliny ogrodowe

Hiacynt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wiosennych kwiatów, który przyciąga uwagę nie tylko pięknymi kolorami, ale też intensywnym zapachem. Paleta kolorystyczna hiacyntów jest ogromna, a słodki zapach kwiatów wnosi do domu i ogrodu powiew świeżości oraz budzi radość ze zbliżającej się wiosny.

reklama

Hiacynty w domu i w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Wszystkie odmiany uprawne wywodzą się od hiacynta wschodniego (Hyacinthus orientalis), który dziko rośnie w środkowej i południowej Turcji, północno-zachodniej Syrii i w Libanie. Bliskimi krewniakami hiacynta są hiacyntowiec hiszpański i hiacyntowiec zwyczajny (oba gatunki są również popularnie nazywane hiacyncikami).

Hiacynty są niezwykle wdzięczne w uprawie, ale wymagają odpowiednich warunków. Najlepiej rosną w glebie żyznej i dobrze przepuszczalnej, a ich kwiatostany rozwijają się bujniej w miejscach nasłonecznionych. Podlewanie powinno być umiarkowane – nadmiar wody może prowadzić do gnicia cebulek. Warto też pamiętać o nawożeniu, aby w kolejnym sezonie rośliny mogły zakwitnąć równie obficie. Hiacynty nawozi się w okresie ich intensywnego wzrostu, od marca do maja.

Kiedy sadzić hiacynty do doniczek i do gruntu?

  • Do gruntu – cebulki sadzi się jesienią (wrzesień-październik), by zimą zdążyły się ukorzenić i wiosną mogły zakwitnąć.

  • Do doniczek – również sadzimy jesienią i zostawiamy na zewnątrz. Doniczki można zabrać do domu już w styczniu. Kiedy cebulki poczują ciepło, zaczną się rozwijać i wkrótce zakwitną.

  • Na Wielkanoc – jeśli chcemy, aby hiacynty zakwitły na święta, należy posadzić cebulki w doniczkach i po okresie przechłodzenia wnieść je do ciepłego pomieszczenia. Cebulki, które całą zimę spędziły w ciepłym pomieszczeniu mogą nie wydać kwiatów. To właśnie chłód pobudza je do kwitnienia.
     

hiacynt w ogrodzie


Gdzie najlepiej sadzić hiacynty?

Hiacynty lubią stanowiska słoneczne lub bardzo lekko ocienione, najlepiej osłonięte od silnych wiatrów. Cebule sadzi się na głębokość 10 cm. Na rabatach dobrze łączą się innymi wiosennymi kwiatami, np. z zawilcami greckimi, pierwiosnkami i fiołkami.

Rośliny towarzyszące hiacyntom nie powinny być od niż wyższe, aby nie zabierały im światła. Hiacynty posadzone w doniczkach warto ustawić w jasnych, ale chłodniejszych miejscach, aby wydłużyć okres kwitnienia.

Kiedy i jak długo kwitną hiacynty?

Do prawidłowego kwitnienia cebule hiacyntów wymagają temperatury 10°C (lub niższej) przez minimum 8 tygodni. Kwitną wczesną wiosną, najczęściej w marcu i kwietniu, a ich kwiaty utrzymują się przez około 2-3 tygodnie. Jeśli wiosna jest chłodna, czas kwitnienia hiacyntów ulega wydłużeniu.

W domu, w temperaturze pokojowej, kwiaty utrzymują się 1-2 tygodnie. Są to rośliny kwitnące jeden raz w roku. Po zakończeniu kwitnienia liście odżywiają cebulę, która musi zgromadzić wystarczającą ilość składników pokarmowych, aby w następnym roku ponownie mogła wydać kwiaty.

Zobacz też: Szafirki – te piękne wiosenne kwiaty w ogrodzie kwitną już w marcu. Jak uprawiać szafirki i jakie odmiany wybrać?

hiacynt w doniczce i w ogrodzie
hiacynt na balkonie
hiacynt w doniczce


Czy hiacynt w doniczce może ponownie zakwitnąć?

Hiacynty posadzone w ogrodzie, przy odpowiedniej pielęgnacji, będą kwitły co roku. Są to rośliny o dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego należy je regularnie nawozić, aby w zamian cieszyć się okazałymi kwiatostanami. Z czasem cebula mateczna ulega podziałowi na mniejsze cebulki potomne, dlatego hiacynty po kilku latach od posadzenia tworzą kępy, z których wyrastają niewielkie kwiatostany.

Cebulki posadzone w niewielkich doniczkach z reguły nie kwitną w następnym sezonie i najlepiej potraktować je jako kwiaty sezonowe.

Co zrobić z hiacyntami po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu możemy usunąć zasychające kwiaty, ale samą łodygę, która – podobnie jak liście – jest zielona, warto zostawić. Ona również będzie odżywiać cebulę. Podlewamy i zasilamy roślinę nawozem w płynie do roślin kwitnących, dopóki wszystkie zielone części nie zaschną. Następnie cebulę należy wyjąć z ziemi, oczyścić i osuszyć, przechować do jesieni, a później posadzić w ogrodzie.

Jak przechować cebulki hiacyntów?

Cebule hiacyntów należy przechowywać w suchym i przewiewnym pomieszczeniu do chwili jesiennego sadzenia. Od czasu do czasu warto sprawdzić ich stan oraz usunąć te, na których widać oznaki gnicia lub pleśnienia.

Hiacyntów, które rosną w ogrodzie, nie trzeba co roku wykopywać. Można to zrobić co kilka lat, aby je rozdzielić i posadzić w nowym miejscu.

hiacynt kwiaty


Czy hiacynty nadają się do sypialni?

Intensywny zapach hiacyntów może być zbyt silny do małych pomieszczeń. Dla alergików lub osób wrażliwych na zapachy może być drażniący lub wywoływać bóle głowy, dlatego hiacynty lepiej trzymać w salonie lub na balkonie niż w sypialni.

Przeczytaj: Kwiaty do sypialni – jakie są najzdrowsze? Sprawdź, które rośliny oczyszczają powietrze i wpływają na dobry sen!
 

Czy hiacynt jest trujący?

Tak, cebula i pozostałe części rośliny zawierają toksyczne substancje i mogą być niebezpieczne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt domowych, jeśli zostaną przypadkowo zjedzone.

Hiacynty są toksyczne ze względu na kryształy szczawianu wapnia i alkaloidy, których najwyższa koncentracja znajduje się w cebulach. Ich spożycie może powodować intensywne wymioty, biegunkę i drgawki.

Symbolika hiacynta – jakie jest jej znaczenie?

Hiacynty otrzymały swoją nazwę na cześć spartańskiego królewicza, ukochanego Apollina i boga wiatru Zefira. Kwiat, który wyrósł na miejscu śmierci mitologicznego Hiacynta oznacza smutek i żal, lecz także radość życia, które odnawia się każdej wiosny.

Tekst: Łukasz Skop, Autor Bloga Bezogrodek.Com
Zdjęcia: Shutterstock