Trawnik to wizytówka domu i ogrodu. Krótko przystrzyżona trawa lub jej wyeksponowane kępki są dekoracją samą w sobie i nie trzeba sadzić kwiatów. To również dobry pomysł na aranżację oczka wodnego. Podpowiadamy, jak dobrać ozdobne trawy do ogrodu.

reklama

Trawy ozdobne wysokie

Do najpopularniejszych wysokich traw ozdobnych należy trawa pampasowa. Różne odmiany rosną od 1 do nawet 3 metrów wysokości. Występuje w kolorze białym i różowym. Jej cechą charakterystyczną są duże, puszyste wiechy. Bardzo podobny, lecz w mniejszych rozmiarze i kwiatostanie jest miskant chiński. Występuje tylko w srebrnej odmianie.

Popularne jest proso rózgowate – czerwone lub bordowe, wyjątkowo odporne na zmiany pogodowe. Jasny miskant cukrowy to trawa ekspansywna – szybko się rozmnaża i trudno zrezygnować później z uprawy tej rośliny. Do grupy wiechowatych należy także rozplenica japońska – jest najniższa, bo sięga zaledwie 80 cm, o bielonych końcówkach.

Trawy ozdobne niskie

Wśród niskich traw ozdobnych to nie kłosy są ozdobą, tylko same liście. Na przykład imperata cylindryczna Red Baron jest intensywnie czerwony (zielony tylko u nasady), rośnie w granicach do około pół metra. Hakonechloa smukła zadziwia kaskadowym ułożeniem liści i ciekawymi, żółtymi przebarwieniami. Osiąga od 30 do 70 cm wysokości. Niska kostrzewa owcza (10-20 cm) występuje w kolorze mroźnego błękitu.

Do nietypowych ozdób ogrodu należy turzyca Buchanana (rośnie do 50 cm), wyglądając na wyschnięte, złote siano. Istnieje wiele odmian turzyc i żadne nie są do siebie wzajemnie podobne. Turzyca palmowa Little Midge tworzy kępki o wysokości i szerokości 30 cm. Jest soczyście zielona cały rok. Turzyca oszimska Evergold ma charakterystyczne liście z ciemnymi oprawkami i jasnym środkiem. Rozkłada się na boki, tworząc rozległe kule. Wzrasta do 50 cm. Przypomina odrobinę tataraka trawiastego, jednak ten ma bardziej strzelisty kształt.

Trawa rekreacyjna i sportowa – rodzaje trawników

Utrzymanie gęstego, równego trawnika to nie lada sztuka. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie mieszanki traw do zasiania w ogrodzie. W terenie o niejednolitych warunkach sprawdzą się nasiona oznaczone jako trawnik parkowy. Po takiej trawie nie należy chodzić, gdyż łatwo ją uszkodzić. Jeżeli w ogrodzie planujemy zrobić boisko do gry w piłkę, najlepiej zainwestować w trawnik sportowy. Jest ciężki w pielęgnacji, szybko rośnie, lecz wykazuje się wysoką odpornością na czynniki mechaniczne. Dla niektórych może jednak okazać się zbyt szorstki do chodzenia boso. W tym przypadku wystarczy zmieszać nasiona trawnika sportowego z inną, uniwersalną kompozycją.

W dużych ogrodach coraz popularniejsze stają się trawniki łąkowe. Poza nasionami traw, producenci dodają zarodki kwiatów polnych (maków, koniczyn, rumianku, chabrów). Efekt jest naturalny – trawnik mieni się w różnych kolorach i nie trzeba go zbyt często kosić.

Natychmiastową poprawę wyglądu ogrodu przyniesie położenie trawnika z rolki. Jednak warto wziąć pod uwagę, że wymaga on specjalnej pielęgnacji. Trudno uniknąć dosiewania tradycyjnym sposobem trawy w niektórych miejscach.

Zapraszamy również do obejrzenia zielonych inspiracji: Ścieżki w ogrodzie – zdjęcia

Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay, Shutterstock