Ma śliczne "włochate" kwiatuszki, którymi wita wiosnę jako jedna z pierwszych. Sasanka rozweseli ogród po zimie!

reklama

Sasanki rosły kiedyś w Polsce swobodnie, na dziko, w wielu miejscach. Niestety, dziś spotyka się je tylko w ogrodach. Teraz sasanka jest pod ochroną w naszym kraju. Gatunkiem uprawianym najczęściej jest sasanka zwyczajna. Popularne są także jej mieszańce, na które mówi się potocznie sasanka ogrodowa.

Jak wygląda sasanka?

Sasanka przeważnie rośnie w kępkach. Ma owłosioną łodyżkę i pierzaste liście, również pokryte włoskami. Na końcu łodyżki wyrasta piękny kwiat: pojedynczy, dość duży, fioletowy z żółtymi pręcikami. On także pokryty jest maleńkimi kosmykami. Najpierw ma kształt dzwonka, potem się otwiera, na końcu chyli się ku ziemi. Po przekwitnięciu sasanki nadal wyglądają interesująco - jak puchate kule - i z powodzeniem mogą zdobić skalniaki również w tym stanie. 

> Zobacz też: Przebiśniegi – pierwsze wiosenne kwiaty <

Sasanka – uprawa i kwitnienie

Sasanka jest rośliną wieloletnią. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie stanowisko, pozostanie w naszym ogrodzie na długo. Nie jest oczywiście zimozielona, ale za to jako jedna z pierwszych budzi się na wiosnę. Sasanka kwitnie już w marcu i kwietniu

Jakie stanowisko będzie odpowiednia dla sasanki? Najlepiej słoneczne, ale roślina powinna przyjąć się także w delikatnym półcieniu. Gleba powinna być wapienna, lekka.

> Zobacz też: Pierwsze wiosenne kwiaty w ogrodzie <

Nie podlewaj sasanki! 

Sasanka zwyczajna praktycznie nie wymaga podlewania. Niewielkie ilości wody dostarczajmy jej jedynie w okresach wyjątkowo suchych. Pamiętajmy, że zbyt duża wilgotność może źle na nią wpływać. Dlatego warto zadbać też o odpowiednią przepuszczalność podłoża (trochę piasku, torfu, żwiru lub popiołu). 

Jeśli chcesz poznać inne gatunki sasanki (sasanka alpejska, sasanka łąkowa, sasanka wiosenna), zajrzyj tu: Sasanka - królowa skalniaka.

Tekst: KN
Zdjęcia: shutterstock, pixabay