Naturalnie rośnie w Europie, Ameryce Północnej oraz Południowej. Według podań ludowych, chroni przed złymi urokami. Pięknie pachnie i uwodzi wielobarwnymi kwiatami. Werbena ogrodowa – jak ją sadzić? Kiedy kwitnie? Sprawdźcie nasze vademecum wiedzy o roślinach.

Werbena uprawa

Werbena jest rośliną ozdobną i ma wymagania typowe dla tego typu sadzonek. Potrzebuje gleby próchniczej, przepuszczalnej, stale wilgotnej. Wymaga dużo słońca i nie wytrzymuje przymrozków. Aby cieszyła oko kolorowym kwiatostanem, należy regularnie usuwać uschnięte fragmenty. Pielęgnacja werbeny nie należy do trudnych. Jest to jednak kwiat jednoroczny.

Kiedy kwitnie werbena?

Werbena kwitnie od pełnej wiosny do końca wakacji, czyli w okresie maj-sierpień. Kwiaty występują w wielu fantazyjnych wariacjach barwnych. Najczęściej spotykane to czerwony, fioletowy i biały. Występują również żółty, niebieski oraz mutacje: w jednym kwiatostanie płatki mogą przechodzić z koloru białego do różowego (zobacz w galerii zdjęć powyżej).

Werbena balkonowa

Werbena jest często wybierana  na ozdobę balkonów. Faworytką jest werbena zwisająca, która ładnie prezentuje się w donicach zawieszanych na balustradzie. To dobry wybór dla bardzo słonecznego tarasu, na którym mogą usychać inne kwiaty ozdobne.

{google_adsense}

Werbena w ogrodzie - z czym ją sadzić?

Werbena może być doskonałym tłem dla kwiatów wysokich, na przykład słonecznika, liatry kłosowej, trytoma groniasta, złotnica, czy krwawnica. Jest również ciekawym towarzyszem dla bluszczu oraz miodownika. To bardzo wdzięczny kwiat do kompozycji ogrodowych ze względu na szeroką paletę kolorystyczną kwiatostanów.

Werbena odmiany

Wszystkie odmiany werbeny mają podobne rozmiary (w zależności od tego, czy zdecydujemy się na klasyczną czy zwisającą werbenę). Różnią się głównie kolorami i ich wykończeniem (niektóre płatki są naturalnie postrzępione, inne tworzą falbanki).

 • Werbena Estrella Violet – kwiaty fioletowe.
 • Werbena Estrella Peach – kwiaty o kolorze brzoskwini.
 • Werbena Estrella Merlot – czerwone płatki o klasycznym, niemal rysunkowym kwiatostanie.
 • Werbena Estrella Voodoo Red – odmiana czerwona.
 • Werbena Estrella Voodoo Star – kolory płatków układają się w gwiazdki.
 • Werbena Estrella Voodoo White – śnieżnobiała odmiana kwiatu.
 • Werbena Quartz Blue – ciekawy odcień niebieskiego i fioletu.
 • Quartz Burgundy – kwiaty w kolorze burgundu.
 • Quartz Burgundy with Eye – charakterystyczna odmiana werbeny o kolorze burgundu z białym środkiem.
 • Quartz Red with Eye – podobna odmiana, jak powyżej, z tym, że w wersji czerwonej.
 • Quartz Carmine Rose – kwiaty o kolorze karminowej róży – czerwieni przemieszanej z różem.
 • Werbena Quartz Rose – rzadziej spotykana werbena w kolorze jasnego (diamentowego) różu.
   

Ile kosztuje werbena?

Werbenę można wyhodować z nasion – koszt saszetki to niespełna dwa złote. Pojedyncza sadzonka kosztuje natomiast średnio 6 złotych. Jeśli decydujemy się na gotową dekorację – doniczkę ze zwisającą, rozłożystą werbeną, musimy przygotować się na wydatek rzędu 30 złotych.

Zobacz również: Stokrotka – królowa polskich łąk.

Tekst: KM
Zdjęcia: Pixabay