werandacountry.pl werandaweekend.pl
reklama

Designerski horoskop – pomysły na prezent do domu dla znaków zodiaku

Design

Dlaczego Raki ratują meble, Panny lubią brąz, Byki się byczą, a Ryby dekorują? Odpowiadamy z przymrużeniem oka i proponujemy prezenty do domu dla wszystkich znaków zodiaku.

BARAN

Pracuś
Kolor: czerwony

Jedyna choroba, na którą Baran jest całkowicie odporny, to pasteloza. Nie wtłoczycie go w nudne, stonowane wnętrza, w których nie ma na czym oka zawiesić. I nie próbujcie pod jego nieobecność remontów na beżowo czy waniliowo… Baran potrzebuje wyzwań, łatwo go znudzić, więc życie z nim to nieustanne przemeblowania. Urodzony przedsiębiorca i wojownik bardziej potrzebuje biurka niż nie wiadomo jakiego łóżka – z tego zrywa się zwykle o świcie. Akcenty czerwieni w jego najbliższym otoczeniu dobrze mu robią. Z nałogów najchętniej oddaje się czytaniu, zatem jego regały i biblioteczki muszą być jak z gumy.

Co kupić w prezencie Baranowi?

Prawdziwie braterskim sprzętem dla Barana będzie blender – szybko, krótko i głośno pozwoli materii pogrążyć się w chaosie, który da początek czemuś nowemu… A jak już takowy ma (bo to znak raczej zapobiegliwy), to gustowną zakładkę do książki z ulubioną sentencją czy dobrą lampkę do czytania. Postawcie na klasykę, jeśli wam życie miłe!


Od lewej: lampka stołowa Kaiser Idell, mosiężna zakładka Tom Dixon, aranżacja wnętrza Living4media/Free

BYK

Zmysłowy ogrodnik
Kolory:
zielony, brązowy

W łóżku potrafi robić wszystko – przespać trzy czwarte doby, prowadzić firmę, układać plany kolejnych miłosnych podbojów (wszak planeta Wenus mu patronuje). Oczywiste jest więc, że łoże wygodne i rozległe to w jego domu najważniejszy mebel. Jakoś tak od dzieciństwa szybko się męczy… Byk jest estetą, równie dużą ma słabość do płci przeciwnej, jak do sztuki. Autentycznie kocha obrazy i rzemieślnicze cacka, nigdy nie traktuje ich jak lokaty kapitału. Kup mu jakąś kolekcjonerską skorupę, a będzie piał z zachwytu i opowiadał o tym każdemu. Jako znak Ziemi, chętnie w niej grzebie: zakłada ogrody, pieli z ochotą grządki, czule podlewa kwiatki.

Co kupić do domu Bykowi?

Żadnych narzędzi i rzeczy praktycznych. On lubi się nad podarunkiem rozgadać. Piękna porcelana, szkło – to jest to!


Od góry: tapeta z "Widokiem na Arles" Vincenta van Gogha Wallsauce.com, waza Daum, waza Lalique

BLIŹNIĘTA

W ciągłej podróży
Kolor:
żółty

Trudno za nimi nadążyć. Dziś podoba im się różowy kolor ściany, jutro go nienawidzą. Taki ich urok – żyją w lekko rozdwojonej jaźni. Trzeba je brać takimi, jakie są i akceptować sprzeczności oraz zmienne nastroje. W zamian nie będziemy się z nimi nudzić. Także w domu, gdzie – to częsta przypadłość – pokoje wyglądają jak po orkanie. Bliźnięta uwielbiają podróże po świecie, wypady na miasto, nie powinny mieć za wiele przedmiotów wokół siebie. Będą się tylko o nie potykać i denerwować. Dobry sprzęt hi-fi, telefony, szybki internet ważniejsze są dla nich niż konsole w stylu Ludwika XV.

Co kupić w prezencie Bliźniętom?

Prezent typu 2 w 1 powinien je zadowolić. A żółta łódź podwodna na szczoteczki wręcz zachwycić.

 
Od lewej: fotografia wnętrza Aneta Tryczyńska, akcesoria łazienkowe submarino Seletti 

RAK

Domownik
Kolory: srebrny, szary

Ulituje się nad każdym wyrzuconym na śmietnik meblem, przygarnie go i odszykuje tak, że byłemu właścicielowi oko zbieleje. Z domu zrobi graciarnię, jeśli nie zwiąże się z radykalnym minimalistą. Ze swej przytulnej norki mógłby się nie ruszać, więc raczej będzie cię gościł, niż odwiedzał. Kocha rodzinę, lubi się o nią troszczyć, pielęgnuje przyjaźnie, a ściany zapełnia fotografiami i pamiątkami. Nie dla niego krzyczące kolory, może mieć w szafie pięć szarych pulowerów. W brązowo-czarnym kocyku też widzi ryzykowną feerię barw. Ale jest za to bardzo towarzyski i pomocny. Uciekiniera przechowa, głodnego nakarmi, domaga się też ciągłej czułości i głasków. Ostrych kantów, czeskiego designu i pralki, która śpiewa, nie potrzebuje.

Co podarować w prezencie Rakowi?

Najlepiej mu dać coś, czego niby nie da się naprawić… Z rzeczy shabby zrobi glamour. Ramki do zdjęć na pewno nie odda teściowej.


Od lewej: ramka na zdjęcia Present Time, dekoracyjna rama Olivia Riegel, złocone wazon i świecznik Be&Liv

LEW

Rozrywkowy
Kolor:
złoty

Potrzebuje dużych okien, żeby słońca mu nigdy nie brakowało, a do tego musi mieć pod dostatkiem akcesoriów ogniowych. Bez kominka jest kupką nieszczęścia, świeczki kupuje na przyczepy – czyżby płomienie były mu tak niezbędne do życia jak grono wielbicieli? Peroruje, przyjmuje gości, dobrze śpiewa i świetnie opowiada dowcipy. Lubi drogie przedmioty, futra i świecidełka. Okupowanie fotela to jego specjalność i – po trosze – erzac królewskiego tronu. Wszystko w jego domu musi być wybujałe, przeskalowane, przecież XXL to także rozmiar jego ego.

Pomysł na prezent dla Lwa

Coś spektakularnego. Lwa nigdy nic nie wprawia w zakłopotanie.


Od lewej: lukusowe meble łazienkowe Brummel, ozdobne lustro Ghidini 1961

PANNA

Porządnicka
Kolor:
brązowy

Pedantyczna, w oczach ma mikroskopy elektronowe wykrywające najmniejszy pyłek na dwa razy dziennie odkurzanym dywanie. Jedwabne majtki w bieliźniarce układa z taką dyscypliną, jakby pół życia spędziła w jednostce wojskowej. Jej dom wygląda zwykle jak z żurnala, nawet jeśli nie zainwestowała weń zbyt wiele. Bo trzeba dodać, że Panna pięć razy się zastanowi, zanim sięgnie do portfela. A ponieważ, jak twierdzi, nie wyrzuca się czegoś, co się jeszcze nie zniszczyło, jej przybytek to prawdziwa fuzja stylów i zbieranina obiektów, których nie pamiętają najstarsi górale. Komoda z epoki biedermeier obok cacek z ery PRL-u to nie świadomy wybór, lecz ekonomiczna konieczność („szkoda wyrzucać, ich wartość przecież tylko rośnie”).

Co kupić w prezencie Pannie?

Nic pstrokatego. Naruszyłoby to jej wewnętrzny porządek. Ktoś inny pewnie obraziłby się na widok doniczki, a Panna będzie zachwycona. Lubi też krzątać się w kuchni, ale nie kupujmy jej AGD, nawet drobnego, bo starego miksera przecież nie wyrzuci…


 Od lewej: Komoda Sioux Kare Design, roślinne grafiki Houzz

WAGA

Artystyczna
Kolory:
różowy, fioletowy

Wagi potrafią tkwić w raz urządzonym domu przez dziesięciolecia. Czy dlatego, że są mało kreatywne? W żadnym wypadku! Prędzej zbyt leniwe, a tak naprawdę zbyt zajęte pociąganiem stu srok za ogon. Ale kiedy już się zabierają do urządzania wnętrza, to jest to remont totalny. Nie słuchają żadnych rad, wszystko wiedzą lepiej. Projektant jest im zbędny, bo to dusze artystyczne. Oczywiście też doskonałe w artystycznym nieładzie, dlatego absolutnie niezbędne są w ich domu garderoby wielkie jak katedry. Tam trafiają lotem błyskawicy wszystkie ubraniowe pozostałości z całego tygodnia, kiedy goście nadciągają z wizytą. Kochają kwiaty, najbardziej żywe, ale i deseniem nie pogardzą.

Co kupić do domu Wadze?

Ministoliczek. Przyda się w sypialni i salonie. Zawsze musi na coś odłożyć książkę oraz szkło, w które obrasta. Lubi pić jednocześnie kawę, wodę, soki i naleweczki. Jako urodzona hipochondryczka ciągle też czegoś zażywa, a w jej głowie kołacze się ta słynna fraszka Kochanowskiego.


 Od lewej: tapeta Pixers, pixers.pl, filiżanka Francfranc, stolik KSL Living

SKORPION

Nieustraszony
Kolory:
czarny, czerwony

Lubi życie brać za rogi. Odważny, bezwzględny i ofiarny. Zawsze staje na czele akcji ratunkowych, więc w urządzaniu domu nie cacka się i nie sili na oryginalność. Lubi prostotę, solidność, zen przyprawione holenderską melancholią, bo to znak, którym opiekuje się Pluton, planeta najbardziej odległa od Słońca, tajemnicza, mroczna. Skorpion nie boi się ciemnych kolorów i – tak jak w swojej garderobie – stroni od kwiecistych deseni. Jak się ubiera, tak mieszka. Ale cierpi na natręctwa detalu. W szczegółach widzi wielką różnicę, ale nie da się z nim o tym dyskutować. Zawsze ma rację.

Pomysł na prezent dla Skorpiona

Z serwisem w angielskie róże na pewno nas pogoni… Ale już japońska czarka czy talerz z epoki art déco wywoła skorpioni uśmieszek szczęścia.


Od góry: kuchnia Bulthaup, dzbanek do herbaty z zaparzaczem Kitchen Craft, rozkładany folet KSL Living

STRZELEC

Kreatywny
Kolor:
biały

Od kołyski przemądrzały, na wszystkim się zna. W dodatku obdarzony niezłą krzepą. Nawet jeśli jest szczupły i niewysoki, potrzebuje znacznej przestrzeni życiowej. Mieszkanie w kawalerce grozi mu uduszeniem. Nie jest to zresztą typ domatora. To zdobywca, podróżnik, osobnik ruchliwy, ciekawy wszystkiego. Dobrze się czuje w bieli, pod wysokimi sufitami – taka metafora świata stojącego dlań otworem. Z wypraw chętnie targa jakieś czaszki, egzotyczne dywaniki i dziwne rzeźby. Lubi rośliny w domu, ale nałogowo je zasusza, bo ciągle jest w trasie.

Co kupić w prezencie Strzelcowi?

Najlepiej automat do podlewania kwiatów… A tak na poważnie – kolorowy, etniczny drobiazg będzie dobrze wyglądał w morzu bieli.


 Od lewej: krzesło z kolekcji Tokyo Tribal Collection Industry+ (Kookudesign), poduszka Leroy Merlin

KOZIOROŻEC

Tradycjonalista
Kolory:
ciemnozielony, czarny

Nastawiony na ciężką pracę i unikanie przyjemności jest raczej gościem w domu. Ale jak już znajdzie czas, to lubi czuć domowe ciepełko każdym porem. Do urządzania wnętrz podchodzi z powagą i konsekwencją. Żadnego mieszania epok i niedomówień! Woli styl dworkowy i raczej skrzywi się na widok wygibasów włoskiego designu. Wybierze skórzaną sofę, która będzie służyć prawnukom i zegar z kukułką pamiętającą wyprawę Napoleona do Rosji. Nad biurkiem prędzej powiesi mapę z tysiąc sześćset któregoś tam roku niż portret szanownej małżonki.

Co podarować w prezencie Koziorożcowi?

Lepiej coś made in Switzerland niż made in China. Musi być solidne, pasować do jego stylu, mieścić się w biblioteczce albo kredensie etc. Niełatwe zadanie, ale od czego są wytrawni antykwariusze?


Od prawej: fotografia wnętrza Hanna Długosz, srebrny serwis do herbaty Dom Aukcyjny Sotheby's

WODNIK

Indywidualista
Kolor:
fioletowy

Dom urządza po swojemu, bo stałych związków unika jak ognia. A wolność „kocha i rozumie” jak żaden inny znak. Zwykle ma jakąś pasję, która pochłania go bez reszty. Z jednej strony mocno odklejony od rzeczywistości i spraw przyziemnych, z drugiej – przyśrubowany do niej nowinkami technicznymi. Jego mieszkanie ma najczęściej nowoczesny, a nawet ekstrawagancki look – nie musi się liczyć ze zdaniem żony, bo tej jego najbliższe plany nie przewidują. Delikatne podniebienie sprawia, że byle czym na talerzu się nie zadowoli. Oprócz głowy pełnej pomysłów ma więc pełną frykasów lodówkę i apetyt na sztukę – kocha grafikę, malowidła nieopierzonych, ale już zdegenerowanych artystów oraz lampy, które nie wiadomo gdzie się włącza („wystarczy machnąć ręką” – powiada z politowaniem).

Co kupić w prezencie Wodnikowi?

Odlotowy włoski toster czy krzyczącą grafikę – to będzie w punkt!


 Od lewej: figurki znaków zodiaku Royal Copenhagen, grafika Jana Młodożeńca Galeria Grafiki i Plakatu

RYBY

Dekoratorki
Kolor:
granatowy

Mają smykałkę do urządzania wnętrz, nie wiadomo po kim. Bystre z natury, łatwo podpatrują różne pomysły, a potem z dumą pokazują je jako swoje. Choć trochę się tego wstydzą, są materialistkami. Dla niepoznaki ostro więc manifestują swój intelektualizm. Lubią gromadzić, posiadać – ziemię, dzieła sztuki, porcelanę w kredensie. Z wszystkiego się ucieszą, nawet jeśli im to nie pasuje (wystawią na Allegro, powiedzą, że się stłukło). Zmienne w nastrojach, potrafią każdy pokój urządzić w innym stylu. Przewrażliwione na swoim punkcie i wiecznie rozedrgane wymagają ciągłej tonizacji. Czarno-biała fotografia na ścianie czy ciemna tapeta byłaby dla nich niezłym „odpromiennikiem”.

Pomysł na prezent dla Ryby

Coś, co pomoże uspokoić emocje. Jedwabna poduszka do medytacji czy aromatyczna świeca będą jak znalazł.


Od lewej: tapeta Mind the Gap, świeca No.6 Jasmin d'Inde L'objet, pufa Moroso

> Zobacz także: Od serca: 20 prezentów na walentynki <

Tekst: Beata Majchrowska
Wybór zdjęć: Redakcja
Zdjęcie główne: aranżacja WestwingNow.pl
Zdjęcia wnętrz: Hanna Długosz, Aneta Tryczyńska, GAP Interiors, Living4media/Free

reklama
reklama