Wielcy mistrzowie… recyklingu. Na starych talerzach malują dobrze znane krajobrazy, na nowych odciskają antyczne tkaniny. Inspiruje ich niebo, dlatego zamieszkali w Holandii.
 

Można powiedzieć, że to spotkanie umysłu z duszą artystyczną. Nowojorczyk Bruce Wayland skończył historię sztuki, a Włoch Marcello De Simone – malarstwo. Siedem lat temu spotkali się w Amsterdamie i założyli studio Little Owl Design. Nazwa (Mała Sowa) wzięła się z sympatii do sów i wpadła Bruce’owi do głowy w urzędzie, gdzie rejestrował firmę. Panowie projektują tapety, szkło, ceramikę i mają na koncie sporo wystaw.


Zaczęli od kolekcji Altered Perspectives, zwanej później Altered Histories – przenoszenia obrazów na talerze. Stara holenderska porcelana stała się czymś w rodzaju malarskiego płótna, artystycznymi puzzlami. Aby dzieło (a raczej jego kopia wykonana ręką Marcella) nie „rozsypało się”, talerze muszą wisieć w ściśle określonych miejscach. Wszystkie są unikatowe. Innym pomysłem duetu jest seria ceramiki z wypukłym wzorem powstałym przez odciśnięcie historycznych tkanin: obrusów, ściereczek, serwet. Zachwycające są ich szklane naczynia ozdobione motywami z XVIII-wiecznego malarstwa. To też puzzle – całująca się para pędzla Fragonarda pada sobie w objęcia dopiero, kiedy miseczki postawimy jedna na drugą.


Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: Little Owl Design, Littleowl.eu

reklama