Wakacyjne obrazy na wystawie i aukcji w DESA Unicum

Sztuka

Po raz pierwszy prace Henryka Stażewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Dominika czy Edwarda Dwurnika w tak niskich cenach wywoławczych. Wystawę przedaukcyjną ART OUTLET Sztuka Współczesna będzie można oglądać od 11 czerwca w DESA Unicum.  Aukcja  odbędzie się 23 czerwca.

Dla tych którzy dopiero rozpoczynają budowanie kolekcji będzie to doskonała szansa na postawienie pierwszego kroku. Dla doświadczonych kolekcjonerów okazja na powiększenie zbiorów o dzieła uznanych autorów. Na liście twórców pojawiają się reprezentanci różnych dziedzin, stylów i okresów. Znajdą się wśród nich zarówno klasycy sztuki XX wieku, jak i artyści młodszego pokolenia.

Licytowane będą m.in. dwa reliefy Henryka Stażewskiego charakterystyczne dla jego działalności na przełomie lat 70. i 80, gdy tworzył w nurcie abstrakcji  geometrycznej. Podstawowym motywem  w pracach  z tego okresu stał się zmultiplikowany kolorowy kwadrat o wyrazistych  barwach.  Malarz różnicował nieznacznie tonację, aby uzyskać  efekt wielowymiarowości. Cena wywoławcza „Reliefu  nr  30” z 1979 roku to 8 tysięcy  złotych.  Inny relief z podobnego okresu  został sprzedany za ponad 35  tysięcy.

Na aukcji  będą również wystawione obrazy, rysunki  i szkice Jerzego Nowosielskiego m.in. „Pływaczka” z 1991 roku – motyw, który artysta upodobał sobie najbardziej, i z którym jest kojarzony, a także „Portret żony artysty” z 1945 roku. Licytacja drugiej z wymienionych pozycji rozpocznie się od 12 tysięcy złotych. Jest to niewielka suma, biorąc pod uwagę fakt, że z reguły ceny obrazów Nowosielskiego oscylują wokół 100 tysięcy złotych.

Kolejnym artystą, który przykuwa uwagę jest Tadeusz Dominik.  Kwoty wywoławcze jego płócien będą znacznie niższe niż rynkowe. Licytacja  „Ogrodu” z 1991 roku rozpocznie się od 14 tysięcy złotych.

Wśród cieszących się popularnością w gronie kolekcjonerskim twórców na aukcji ART OUTLET pojawią się też m.in. Zbysław  Maciejewski, Edward Dwurnik czy Rafał Olbiński. Licytacja to także znakomita okazja do zakupu prac artystów mniej jeszcze docenionych przez rynek, ale już dziś typowanych przez ekspertów na kolejne kolekcjonerskie pewniaki.  W Polsce rynek rozwija się niezwykle szybko, więc decyzja o zakupie w przypadku tych drugich może okazać  się doskonałą inwestycją.

Wszystkie prace dostępne na najbliższej aukcji, zanim  trafią do prywatnych kolekcji, będą prezentowane na wystawie w siedzibie domu aukcyjnego.

Aukcja: 23 czerwca, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa

Wystawa obiektów: 11-23 czerwca 2016, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50, Warszawa, wstęp wolny

Więcej informacji o Aukcji ART OUTLET Sztuka Współczesna oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na stronie DESA Unicum pod linkiem:

https://desa.pl/pl/auctions/339/art-outlet-sztuka-wspolczesna-23-czerwca-2016-godz-19

reklama