tace oliwii styrylskiej

Malowane żywicą – wyjątkowe tace Oliwii Styrylskiej

Projektanci

Malowane żywicą tace Oliwii Styrylskiej to małe dzieła sztuki. Te piękne dodatki do domu są też bardzo praktyczne – niesamowicie wytrzymałe i odporne na ciepło.

taca ozdobna na stolik
Oliwia Styrylska, styrylskadesign.com

Zaczęło się…

…od zajęć z rzeźby na pierwszym roku ASP w Krakowie. Podczas pracy z żywicą epoksydową szybko zauważyłam, że ma niesamowite właściwości – ciepła jest jak miód, a gdy zastygnie, w dotyku przypomina szkło, ale jest superwytrzymała, odporna na ciepło i zabrudzenia. Nie bez powodu robi się z niej statki i samoloty. A do tego jest piękna. Bardzo chciałam zrobić z niej coś po swojemu.
 

Jestem minimalistką…

…dlatego sposoby artystycznego wykorzystania tego materiału, bardzo popularnego w USA i Australii, które znalazłam na Instagramie, niezbyt mi się podobały. Były zbyt ozdobne – jakieś fale, zatopione kształty. Postanowiłam na żywicy malować autorską techniką z wykorzystaniem płatków złota i barwników, które sama tworzę – zielonych, niebieskich. Moje prace były proste i przypominały marmur z naturalnym, delikatnym rysunkiem. A przy tworzeniu okrągłego obrazu, wpadłam na pomysł, aby robić także tace.

taca z żywicy epoksydowej


Dlaczego tace?

To prosta, minimalistyczna forma – na obręcz z mosiądzu albo stali nierdzewnej, ręcznie odlanej, pomalowanej i oszlifowanej przez polskich rzemieślników, wylewam żywicę i maluję, używając nadmuchu ciepłego powietrza. Każda taca to mój osobny światek, każda jest inna. Takie małe dzieło sztuki w codzienności, ale praktyczne, więc może trafić do wielu domów.
 

Kontakt do artystki: Oliwia Styrylska, styrylskadesign.com

WYSŁUCHAŁA: AGNIESZKA WÓJCIŃSKA 
ZDJĘCIA: ARCHIWUM ARTYSTKI / MAGDALENA ZIELASKO

Poznaj także innych polskich projektantów:

Ceramiczne figurki zwierząt Jakuba Niewdany
Kolorowe kilimy artystek ze studia Tartaruga
Piórkiem malowane – bajkowe tapety Agnieszki Kubiszewskiej-Krawczyk