boazerie drewno na ścianę

Drewno na ścianę – boazerie i lamele w zaskakujących formach

Dekoracje

Boazerie powracają w zaskakujących formach. Możesz mieć na ścianie w salonie podłogową jodełkę, eleganckie lamele albo drewniane panele przypominające sztukaterię. I nie trzeba kłaść ich w całym pokoju – wystarczy fragment na jednej ścianie, aby uzyskać ciekawą dekorację i ocieplić wnętrze.

boazerie drewno na ścianę do salonu
Z drewnianą dębową deską na podłodze koresponduje boazeria położona na jednej ścianie w salonie, jawor-parkiet.pl

Drewno na ścianę – jasne i naturalne boazerie na ścianie w salonie lub sypialni

Boazerie wróciły do mody. Mają dzisiaj wiele funkcji – ozdabiają ściany, ocieplają (także wizualnie) wnętrza oraz dodatkowo wyciszają pomieszczenia. Jeśli chcemy odciąć się od głośnych sąsiadów za ścianą sypialni, świetnym pomysłem będą właśnie drewniane panele położone na ścianie. A do tego pasują niemal do każdej aranżacji. Ocieplą zarówno klasyczny salon, kuchnię w stylu skandynawskim, jak i sypialnię minimalisty.

Na zdjęciu głównym: KL Boiserie – drewniana boazeria przypominająca sztukaterię, projekt Ferruccio Laviani, emmemobili.it; niżej: Decor Acoustic – system absorbujących dźwięki dekoracyjnych drewnianych paneli, laurameroni.com

Jak układać drewnianą boazerię na ścianie?

W klasycznym wnętrzu niepowtarzalny klimat stworzy boazeria przypominająca sztukaterię. Jasne czy bielone drewno paneli ściennych doskonale pasuje do bieli, beżu, błękitów i różnych odcieni szarości. Akcenty złota w takich wnętrzach też są mile widziane. Dziś w modzie jest również „przedłużanie” podłogi na ścianie, czyli układanie boazerii na wzór parkietu. W ten sposób w salonie czy sypialni stworzymy intrygujący, ciekawy efekt.

Drewniane panele ścienne świetnie korespondują z drewnianymi meblami i drewnianą deską na podłodze. Uważajmy jednak, aby nie przesadzić i połóżmy ozdobną boazerię tylko na jednej ścianie. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na niezwykle dekoracyjne panele ścienne z efektem 3D (imitującymi np. górskie szczyty), które z daleka przyciągają uwagę.

> Zobacz także: Modne pomysły na dekoracje ścian – wielki powrót lamperii <

boazerie drewniane panele na ścianę w sypialni
Na ścianie w sypialni dębowy parkiet barwiony olejowoskiem ułożony we francuską jodełkę, Chevron Bianco, jawor-parkiet.pl
drewniane panele ścienne 3D
Matra – drewniane panele ścienne 3D imitujące górskie szczyty, mokointerior.com
panele z drewna na ścianę
Dla kontrastu: jasny parkiet na podłodze i ciemne panele z drewna wenge na ścianie w sypialni, proj. Kamil Fijak, jawor-parkiet.pl

Drewno na ścianę – ciemne i barwione boazerie

Nie musimy się obawiać, że położenie ciemnej boazerii na ścianie optycznie pomniejszy nam pokój. Są na to sposoby – kontrastowa, bardzo jasna podłoga odetnie się wizualnie od ścian, a przez to ciemne, drewniane panele ścienne „oddalą się”.

Boazerie we wnętrzach można teatralnie aranżować. Ciemną boazerię na ścianie w salonie czy sypialni możemy na przykład ciekawie podświetlić i w ten sposób nadać jej intrygującą głębię. Ciekawie wygląda ścienny parkiet złożony z różnokolorowych kawałków drewna – tworzy efektowną, mięsistą mozaikę. Podobnie z drewnianymi panelami ściennymi 3D – wyglądają inaczej w dzień i w nocy, bo wystające elementy różnie rzucają cienie.

> Zobacz też: Dobry pomysł na ściany w przedpokoju – jak je wykończyć i stylowo udekorować <

boazeria na ścianę
Na ścianie w sypialni tekowa boazeria, bielona, z serii Willow, wonderwallstudios.com
boazeria drewno na ścianę
Dąb Retro Brushed Line Arabica, jawor-parkiet.pl
lamele w salonie
Modułowy system lameli ściennych: w Kalithea do wykończenia lameli używana jest naturalna okleina dębowa, do wyboru są trzy rodzaje wykończenia: dąb bielony, dąb naturalny i dąb ciemny, KALITHEA.PL

Drewno na ścianę – lamele

Drewniane lamele ścienne to dekoracje, które montuje się szybko i łatwo. A do tego doskonale komponują się zarówno z klasycznymi, jak i nowoczesnymi wnętrzami. Takie wykończenie ściany wprowadzi ciepło do szarej sypialni, ożywi białą łazienkę oraz przełamie chłodne tony w salonie lub holu. Pionowe podziały sprawią, że pokój optycznie wyda się większy. Lamele, podobnie jak drewniane panele ścienne, skutecznie wytłumiają dźwięki i wyciszają pomieszczenia.

Lamele na ścianę wytwarzane są w oparciu o płyty MDF lub naturalną okleinę drewnianą. Do wyboru mamy różne wybarwienia listewek i możliwość zmiany ich rozstawu, więc bez problemu dopasujemy je do naszego wnętrza. Możemy nawet wybrać kolor tła (podkładu), na którym znajdują się lamele.

OPRACOWANIE: BEATA MAJCHROWSKA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE

lamele ścienne w salonie
W KALITHEA istnieje możliwość wyboru koloru tła podkładu, na którym znajdują się drewniane lamele, kalithea.pl
lamele ścienne aranżacje
Lamele świetnie wyglądają nie tylko w salonie, na zdjęciu pomysłowa dekoracja ściany w łazience, Kalithea, kalithea.pl