lamperia

Pomysły na dekoracje ścian – zobacz zdjęcia modnych lamperii

Dekoracje

Nie chodzi tylko o to, by lamperia chroniła ścianę przed zabrudzeniem. Jeśli będzie dekoracyjna, zachwycająca wzorem albo kolorem, urządzi nam wnętrze. Dzisiaj lamperie wracają do gry!

pomysł na lamperię
Zdjęcie: aranżacja marki Benjamin Moore

 

Nowoczesna lamperia – modny pomysł na aranżację ściany

Na tle kolorowej ściany biała boazeria będzie wyglądała jeszcze efektowniej. Boazerię można zrobić z drewna lub lakierowanego MDF-u (to tańsza wersja). Słoneczna farba na ścianie to REGAL® SELECT Interior Paint Flat Finish 547 firmy Benjamin Moore.

> Zobacz też: Jak wybrać kolor ścian do sypialni? <

malowanie lamperii na ścianie
Zdjęcie: aranżacja marki Dulux, AkzoNobel

 

Malowanie lamperii na ścianie – prosty sposób na odświeżenie wnętrza

Najprostsza wersja lamperii to ta namalowana farbami. Nie musi zakryć całej ściany, ale jedynie fragment najbardziej narażony na zabrudzenie. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie mebla, na przykładk niewielkiej ławki na ten sam kolor. Taki duet wprowadza spokój i harmonię do wnętrza.

Zdjęcie: impresje.pl


Dekoracyjna lamperia w kobiecej sypialni

Piękny kontrast i idealnie dobrane kolory. Wzorzysta ciemna tapeta (Fanfare Flock Cole & Son), a do niej różowa, lekka dzięki barwie lamperia wprowadzą do sypialni kobiecy, romantyczny nastrój.

> Zobacz także: Biała, różowa czy niebieska – jak urządzić sypialnię dla romantyczki? <

Połączenie tapety z kolorową boazerią – pomysł na nietypową dekorację ściany 

Połączenie tapety i kolorowej boazerii sprawi, że w pokoju zrobi się przytulnie – takie zestawienie dopasujesz do wnętrza w każdym stylu. W romantycznej sypialni sprawdzą się pastelowe duety, w nowoczesnej – takie bardziej zdecydowane.  

Niech w wystroju łazienki powtarzają się akcenty, które pojawiają się na tapecie. Jednokolorowa lamperia wizualnie uspokoi wzorzystą ścianę. W tym przypadku muszą to być proste deski, bo każdy inny deseń gryzłby się z wzorem tapety i we wnętrzu zapanowałby chaos.
 

lamperia z płytek ceramicznych
Zdjęcie: płytki Tubądzin z kolekcji Royal Place White

 

Lamperia z płytek ceramicznych w łazience

 Jeśli nie przepadasz za łazienkami całymi w płytkach, zrób z nich lamperie. Ceramiczna lamperia może być zrobiona z mozaiki, mniejszych i większych płytek albo z kamienia. Płytki Tubądzina z kolekcji Royal Place White mają pałacowy charakter, ale w połączeniu z drewnem przestają być wystawne i chłodne.

lamperia w salonie
ZDJĘCIE: ARANŻACJA MARKI DULUX, AKZONOBEL

Lamperia w salonie – modnie pomalowane ściany

Robiąc lamperie w dużych pomieszczeniach, na przykład w przestronnym salonie użyj ciemnych kolorów – będzie przytulniej. Do mniejszych wybierz jasne kolory farb – optycznie je powiększą. Jeśli wykończysz lamperie paskiem w kolorze, w salonie na pewno nie będzie monotonnie.

> Zobacz także:  Jak dopasować kolor ściany do obrazu – 4 wskazówki, jak stworzyć piękną aranżację <

lamperia z tapety w salonie
Zdjęcie: impresje.pl

Lamperia z tapety – elegancka dekoracja ściany w salonie

Klasyczne wnętrze w kamienicy możesz urządzić z nutą nowoczesności – tutaj pasuje tylko prosta lamperia. Nie ginie na tle wzorzystej ściany (tapeta Bougainvillea Cole & Son), która dominuje i podyktowała kolorystykę tego salonu.

Inny pomysł na lamperię w salonie? Ułóż pasek tapety, a na górze ozdób ją dekoracyjną listewką – będzie bardziej elegancko. Kolor tapety podyktuje ci tonację mebli i dodatków. Zamiast tapety możesz przymocować do ściany także ozdobną tkaninę.

Pomysł na ścianę w przedpokoju – boazeria angielska

W przedpokoju i holu, gdzie ściany łatwo się brudzą, dobrze się sprawdzi angielska boazeria. Ciekawym pomysłem będzie też biała lamperia, która rozjaśni ciemny, wąski przedpokój i oddzieli od siebie dwa wzory – na podłodze i na tapecie.

Kiedy chcesz połączyć kolorową tapetę w drobny deseń z boazerią, wybierz do przedpokoju tę najprostszą w formie – np. zwykłe deski. Pamiętaj, że jeśli ułożysz ją poniżej połowy ściany, sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe, jeśli powyżej – optycznie je obniżysz.

> Zobacz też: Dobry pomysł na ściany w przedpokoju – jak je wykończyć i stylowo udekorować <

OPRACOWANIE: KATARZYNA SADŁOWSKA
ZDJĘCIA: MATERIAŁY PRASOWE, GAP PHOTOS, ARCHIWUM WYDAWNICTWA