dekoracja stołu na komunię

Dekoracja stołu na komunię – proste pomysły na eleganckie i efektowne ozdoby stołu komunijnego

Dekoracje

Pierwsza komunia to święto twojego dziecka. Aranżując dekorację stołu na tę okazję, pomyśl o ozdobach, które lubi. Zanim zaczniesz przygotowania, zapytaj, czy jest coś, czym chciałoby ozdobić stół. W dekoracji stołu komunijnego możesz zastosować białe kwiaty i proste rozwiązania, a stół będzie wyglądał elegancko.


Jak udekorować stół na komunię?

Najważniejszymi elementami na stołach komunijnych są białe obrusy, bo biel jest kolorem tego święta. Postaw na tradycyjny, biały obrus. Dzięki niemu oprawa przyjęcia z okazji pierwszej komunii będzie elegancka. Najlepiej jeśli będzie lniany, ale może też być bawełniany, płócienny albo z adamaszku (rodzaj jedwabiu). Musi być nieskazitelnie czysty – najlepiej przygotuj na tę okazję nowy obrus.

Dekoracja obrusu na komunijny stół

Dodaj aranżacji stołu uroczystego charakteru dekorując brzegi obrusu małymi kokardkami z białej wstążeczki, którą kupisz w każdej pasmanterii. Przygotuj wcześniej kilkanaście takich kokardek – nie muszą być duże, i przyfastryguj je na brzegach obrusu, zachowując mniej więcej podobne odległości. Taka delikatna dekoracja sprawi, że stół będzie wyglądał odświętnie.

> Zobacz także: Przyjęcie w domu – wybieramy kieliszki, coolery i minibarki <
 Dekoracje z kwiatów na stół komunijny

Do dekoracji stołu komunijnego idealnie nadają się małe bukieciki. Wybierz białe kwiaty: drobne konwalie, margerytki lub stokrotki. Jeśli nie lubisz eksperymentować zdecyduj się na jeden rodzaj kwiatów. Na stole powinno znaleźć się do 5 takich bukiecików. W dekorowaniu słoiczków lub wazoników na kwiaty, możesz poprosić o pomoc dziecko – bez problemu owinie ich brzegi ażurową koronką lub białą tasiemką. 

Małe bukiety – ozdoby na stół komunijny

Ale jeśli zależy ci na dużym bukiecie, możesz ustawić go na osobnym stole – z ciastem i owocami. Taka dekoracja na pewno doda elegancji aranżacji i nie będzie przeszkadzała gościom w czasie obiadu.

Jakie kwiaty wybrać?

Do większego bukietu wykorzystaj obłędnie pachący bez, który kwitnie w maju. Świetnie sprawdzą się tu białe lilie, dostępne przez cały rok. Możesz zamówić bukiet w kwiaciarni albo zrobić go samodzielnie. Niech znajdą się w nim co najmniej trzy rodzaje kwiatów udekorowane zielonymi liściami palmy albo mirtu.
 

dekoracja stołu komunijnego


Co udekorować kwiatami na komunijnym stole?

Możesz przyozdobić nakrycie dla każdego gościa, kładąc kwiaty na talerzu, obok sztućców albo ozdobić nimi serwetki. Świetnie nadadzą się do tego na przykład bzy albo konwalie. Na wierzch zawiniętych w serwetkę sztućców, połóż po jednej konwalii. To niezwykle subtelna dekoracja.

Sztućce i serwetki do dekoracji stołu komunijnego

Jeśli chcesz klasycznie i elegancko udekorować stół na komunię w domu zrezygnuj z papierowych serwetek i wybierz białe, najlepiej lniane. Wystarczy ułożyć je obok talerza i udekorować obrączkami na serwetki, kwiatami albo przewiązać białą wstążeczką. Sztućce możesz wybrać polerowane albo matowe, gdy już się zdecydujesz, to pamiętaj, że wszystkie powinny być jednakowe. Jeśli nie masz ich wystarczająco dużo, warto je wypożyczyć.

Zastawa na stół komunijny

Jeśli nie masz serwisu, który wystarczy dla wszystkich zaproszonych gości użyj dwóch lub trzech, jeśli będzie trzeba. Najważniejsze, żeby wszystkie elementy zastawy były białe. Ułóż je tak, żeby stworzyły rytmiczną całość – równomiernie przepleć komplety na stole.

 

pomysły na dekoracje stołu komunijnego dla chłopca
pomysły na dekoracje stołu komunijnego dla dziewczynki


Dekoracja domu na przyjęcie komunijne

Jako dekoracje domu świetnie sprawdzą się kwiaty, lampiony i świece, szczególnie białe, które kojarzą się z tym wyjątkowym wydarzeniem. W oknie może zawisnąć girlanda z białymi chorągiewkami. Girlandę możecie zrobić razem z dzieckiem. Złóżcie białe, papierowe serwetki w trójkąty albo w bukiety i przymocujcie do białej tasiemki.

Wystrój stołu na komunięe powinnien być klasyczny. Nie przesadzaj więc z kolorami. Ogranicz się do trzech barw: bieli, dodaj do niej dwa odcienie różu dla dziewczynki i niebieskiego dla chłopca, plus akcenty świeżej zieleni w bukiecikach. Jeśli zrezygujesz z różu i błękitu, to wybierz odcienie zieleni lub złota. Dekoracja powinna być subtelna, ale wesoła, bo to święto twojego dziecka.
 

Serwis LISE dekorowany kwiatowym wzorem, fyrklovern.pl

Pomysły na dekoracje stołu komunijnego dla dziewczynki

Białe i różowe balony, pastelowe girlandy, różowe świece – mogą być wysokie stołowe, powinny przypaść do gustu dziewczynkom. Obrus i patery z ciastem możesz udekorować małymi kwiatakmi albo motylkami, wyciętymi z różowego papieru. Przygotuj szablon, a twoja pociecha na pewno z chęcią je wytnie. Motylkami możesz też przyozdobić tort zamówiony u cukiernika. Twoje dzieci uwielbiają słodkości? Koniecznie spróbujcie niebanalnych deserów: owoców w landrynkowym jogurcie i paluszków w białej czekoladzie.

Pomysły na dekoracje stołu na komunię dla chłopca

Zamiast białych kwiatów, użyj błękitnych niezapominajek, bratków lub hiacyntów. Do tego niebieskie balony, a jako element dekoracyjny, mogą być gwiazdki. W girlandzie zastosuj na przemian białe i niebieskie trójkąty papieru. Możecie razem napisać na nich imię dziecka. Do dekoracji stołu z ciastem możecie użyć dekoracji origami zrobionymi z błękitnego papieru.

Zobacz więcej pomysłów na dekoracje w galerii zdjęć

Tekst: MW

Zdjęcie główne: serwis obiadowy Kamelia Złota Linia, porcelana Chodzież, Polska Grupa Porcelanowa
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe