jak zapakować prezenty

Jak zapakować prezenty? Pomysłowo i ekologiczne! Sprawdź, jak wykorzystać rzeczy, które masz już w domu

Dekoracje

Piękne prezenty na święta to nie wszystko, ważne jest i opakowanie. Ono też może sprawić wiele radości obdarowywanemu i obdarowującemu. Jak zapakować prezenty? Pomysłowo i ekologiczne! Sprawdź, jak wykorzystać rzeczy, które masz już w domu.

Jak ekologicznie zapakować prezenty?

Wykorzystaj tkaniny. Weź niepotrzebny wełniany sweter, owiń nim pudełko, a rękawy zawiąż na kokardkę. Podobnie możesz wykorzystać kolorową apaszkę, chustę albo obrus. Przez supeł przełóż świerkową gałązkę albo przywiąż do niego bombkę. Żaden, nawet najdroższy papier nie będzie wyglądał lepiej!
 

Jakie są jeszcze inne sposoby, by zapakować prezent w stylu zero waste?

  • Zamiast tradycyjnego papieru do pakowania możesz wykorzystać stare gazety, mapy i papierowe torebki do pakowania prezentów.

  • Z niepotrzebnych tkanin możesz samodzielnie uszyć worki na prezenty. Mogą być jednolite, ale ciekawie pod choinką będą wyglądały też patchworkowe worki.

  • Wykorzystaj pudełka drewniane, metalowe, wiklinowe, które są trwałe i mogą służyć wielokrotnie. Obdarowani mogą wykorzystać je do przechowywania innych drobiazgów. 

  • Zapakuj domowe przetwory, ciasteczka i inne słodkości w słoiczki lub butelki.

  • Zastąp plastikowe ozdoby, które dekorują opakowania np. foremkami do wykrawania ciastek świątecznych czy zaparzaczami do herbaty, które posłużą bliskim w przyszłości.

  • Zamiast plastikowych etykiet, stwórz własne zawieszki do prezentów – wykorzystaj do tego papier z recyklingu, np. ze starych toreb papierowych, notesów czy kalendarzy.  

Jak pomysłowo zapakować prezenty? Wykorzystaj rzeczy, które masz już w domu

Do pakowania prezentów przydadzą się rzeczy, które masz w domu. Możesz wykorzystać wiele akcesoriów, np. kuchennych, które są pod ręką. Z kolorowego durszlaka zrób prezentowy kosz. Wystarczy przewiązać go ozdobną wstążeczką i włożyć do środka słodkie smakołyki. W czasie świąt Bożego Narodzenia najlepiej smakują własnoręcznie zrobione świąteczne pierniki.

Masz w domu plastikowe lub tekturowe słomki i nie wiesz, jak je wykorzystać? Ze słomek związanych dekoracyjnym sznurkiem zrobisz gwiazdę, która pięknie ozdobi szary papier. Przyklej gałązki, upleć wianuszki, przywiąż bombki, wstążki lub kokardki. Tak pomysłowo zapakowane prezenty ucieszą podwójnie!
 

Szukasz pomysłów na świąteczne prezenty? Inspiracje znajdziesz w naszych artykułach: 

Jak oryginalnie zapakować prezenty pod choinkę?

Jak ładnie, ekologicznie i nietypowo zapakować prezent na święta? Nic nie musi się marnować! Zamiast tradycyjnych pudełek wykorzystaj do pakowania drobnych upominków pudełka po zapałkach. Wyłóż środek czerwoną tkaniną i przewiąż opakowania sznureczkiem, a będą wyglądały ciekawie.

Łupiny włoskich orzechów też mogą się przydać do zapakowania świątecznych prezentów. Pierścionki, kolczyki, wisiorki można ukryć w tych malutkich ekopuzderkach. W środku wyściełanych kawałkiem materiału, z zewnątrz przewiązanych wstążeczkami albo oklejonych kawałkami gazet.

Jak ozdobić zapakowane prezenty? Każdy upominek możesz udekorować świeżą gałązką. Inny pomysł to świąteczne miniwianuszki z rozmarynu. Będą równie ładne jak te świerkowe. Niekompletne płytki z literami gry Scrabble, spinacze, foremki do wycinania świątecznych ciasteczek, różnokolorowe sznureczki i tasiemki też mogą się przydać, by oryginalnie zapakować prezenty pod choinkę.

Szukasz innych pomysłów na bożonarodzeniowe dekoracje DIY do domu? Przeczytaj artykuły:

Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia i stylizacja: Dorota Ryniewicz, Kinga Błaszczyk-Wójcicka, greenmorning.pl