jak samodzielnie zrobić naturalne i eleganckie ozdoby świąteczne

Jak zrobić naturalne i eleganckie ozdoby bożonarodzeniowe? Pomysły na dekoracje stołu, stroiki i wianki z jemioły

Dekoracje

Z czego można zrobić naturalne i eleganckie ozdoby świąteczne? Z jemioły! Pomaluj na złoto jej gałązki i owoce. Układaj je na stole, dodaj do stroików oraz wianków. Zobacz nasze pomysły na dekoracje bożonarodzeniowe, które możesz zrobić samodzielnie.

Co symbolizuje jemioła?

Już w średniowieczu gałązki jemioły wieszano pod sufitem, aby mieć pewność, że złe duchy nie odwiedzą domu. Ich obecność miała przynieść dostatek, pomyślność oraz chronić. Zawieszona nad wejściem do domu odstraszała złą energię, broniła przed złymi ludźmi, a przyciągała tych życzliwych i przyjaznych. Natomiast całowanie się pod jemiołą miało magicznie połączyć dwoje ludzi oraz przynieść im długi, trwały i szczęśliwy związek.

Zwyczaj ozdabiana domu jemiołą na Boże Narodzenie ma się dobrze i dzisiaj. Zamiast wiszącego bukietu zrób z jemioły stroiki, choinkę albo pomaluj na złoto jej gałązki i owoce. Niech w tym roku będzie inaczej!


Gdzie powiesić jemiołę i jak ją ozdobić?

Jemiołę możesz wykorzystać w różnych dekoracjach bożonarodzeniowych. Bukiet z zielonej jemioły to klasyka, ale wystarczy pomalować go złotą farbą, by nabrała bardziej szlachetnego wyrazu. Gdzie go powiesić? Jemiołę można powiesić nad stołem wigilijnym, nad drzwiami wejściowymi lub nad kominkiem.

Czym ozdobić jemiołę? Kolorową wstążką, bombkami choinkowymi, szyszkami, wyciętymi z papieru gwiazdkami lub śnieżynkami, świątecznymi bilecikami w klimacie retro. Wszystkim, czym podpowie ci wyobraźnia. 


1. Dekoracje bożonarodzeniowe z jemioły – świąteczne wianki i bukieciki

Jakie świąteczne dekoracje możesz zrobić z jemioły? Zacznij od bożonarodzeniowego wianka. Wieniec z jemioły możesz zostawić bez przybrania (też będzie ładnie wyglądał!) lub dodać do niego inne elementy, takie jak bombki, kolorowe wstążki, ledowe lampki, gwiazdy betlejemskie czy gałązki eukaliptusa.

Z pojedynczych gałązek jemioły zrób małe bukieciki – zawieś je na drzwiach, oparciach krzeseł, wstaw do wazonów lub buteleczek.


2. Zawieszki z jemioły – bożonarodzeniowe dekoracje do powieszenia w domu

Stwórz ozdobne zawieszki z gałązek jemioły. Możesz umieścić je na choince, udekorować nimi okno, stół albo kominek. Dodaj do zawieszek małe ozdoby świąteczne, takie jak bombki, dzwoneczki, śnieżynki, wstążki czy świąteczne obrazki.


Zobacz też: Ozdoby świąteczne DIY – 10 pomysłów, jak samodzielnie przygotować nastrojowe dekoracje na Boże Narodzenie


3. Jemioła jako element świątecznej girlandy – pomysł na dekorację kominka lub schodów

Dodaj gałązki jemioły do tradycyjnych girland. Bożonarodzeniową girlandą możesz ozdabiać portal kominkowy, drzwi, a także poręcze schodów. Łącz jemiołę z innymi roślinami, ozdobami świątecznymi i światełkami.
 

4. Świeże gałązki jemioły w wazonie – świąteczna dekoracja na środek stołu

Zielone gałązki jemioły wstaw do dużego wazonu. Możesz dodać kilka ozdób, takich jak małe bombki, aby wzbogacić całą aranżację. Taka prosta i naturalna dekoracja będzie efektowną ozdobą stołu na Wigilię.
 

5. Choinka z jemioły – bożonarodzeniowa dekoracja na stół

Znajdź dużą kulistą gałąź jemioły i potraktuj jak małą choinkę. Wstaw do ładnego naczynia, a następie powieś na niej niewielkie bombki oraz lampki. Taka świąteczna dekoracja pięknie będzie wyglądała na stole, komodzie lub na parapecie.

Zobacz też: Świąteczne dekoracje na 5 sposobów. Zdjęcia i inspiracje, jak pięknie ozdobić dom na Boże Narodzenie!


6. Bożonarodzeniowe stroiki z jemiołą – na stół, parapet, komodę

Świąteczne stroiki z jemiołą możesz zaaranżować na stole, komodzie czy parapecie. Wystarczy kilka buteleczek, do których wstawisz pojedyncze gałązki (zielone albo pomalowane na złoto), świece i ozdobna patera. Możesz pójść dalej i budować na niej piętra z różnych dekoracji bożonarodzeniowych.
 

7. Jak ozdobić prezenty pod choinkę – gałązkami jemioły

Ozdabiaj gałązkami jemioły prezenty pod choinkę, aby nadać im świąteczny wygląd. Dodaj do podarunków kolorowe wstążki oraz ozdobne etykiety, a obdarowani będą zachwyceni.
 

Szukasz innych pomysłów na bożonarodzeniowe dekoracje do domu? Przeczytaj artykuły:

Opracowanie: redakcja
ZDJĘCIA I STYLIZACJA: KINGA BŁASZCZYK-WÓJCICKA, GREENMORNING.PL