dekoracja wnętrz trendy z targów Homi Milano 2023

Wiosenne trendy w dekoracji wnętrz – zobacz najciekawsze inspiracje z targów Homi Milano 2023!

Dekoracje

Feeria pastelowych kolorów, wzory inspirowanie południowymi Włochami, puszczą amazońską i Afryką, wyrafinowane zapachy do wnętrz i wszechobecne motywy floralne – oto trendy z targów Homi Milano 2023. Zainspiruj się, odmieniając dom na wiosnę!

reklama
trendy w dekoracji wnętrz 2023
Zdjęcie: kolekcja ORTIGIA, Baci Milano


1. Sycylia rządzi

W tym sezonie południowe Włochy, ze szczególnym wskazaniem na Sycylię, nadają ton dekoracjach stołowych i w salonie. Liczące wiele setek lat tradycyjne wzory i kolory obecne na sycylijskiej porcelanie oraz tkaninach powracają w najnowszych kolekcjach wielu marek. Gorące kolory – w tym charakterystyczne dla tego regionu zestawienie żółtego, pomarańczu, niebieskości i czerwieni plus motywy cytryny, kwiatu pomarańczy, szyszki pini, barwnego koła ze szprychami (tzw. carretto siciliano) czy szachownicy. Powracają triumfalnie ceramiczne figury w postaci kobiecych i męskich głów Maurów (La testa di Moro).

targi Homi Milano 2023
Zdjęcie: zestaw świeczników, Mathilde M


2. Pastelowe kolory

Barwy powracają w niespotykanym dotąd natężeniu. Kolorem Roku została ogłoszona energetyzująca, jaskrawa fuksja i wiele jest dodatków w tym odcieniu. Ale nie tylko. Pastelowe zestawienia zachęcają do malarskich kompozycji na stołach, w salonach czy sypialni. W zestawach pościelowych pojawiają się zestawienia kilku kolorów, podobnie na stole – filiżanki i talerze w rożnych, pastelowych barwach ożywiają, energetyzują wnętrze. Nie musimy być niewolnikami kompletów – naczynia nie muszą być z jednego zestawu.

Zobacz też: Jak odświeżyć salon na wiosnę? Sposoby na szybką metamorfozę wnętrza

porcelanowe dyfuzory zapachowe
Zdjęcie: porcelanowe dyfuzory zapachowe L'Amazzone, Ginori 1735


3. Zapachy do wnętrz – wyrafinowane kompozycje, piękne dyfuzory

Pachnące wnętrza są tak samo pożądane jak wnętrza pięknie urządzone. Dziś powstają zaskakujące kompozycje perfumiarskie do domów. Ostatni trend to mieszanki odwołujące się do wspomnień z dzieciństwa – zapach ryżu na mleku czy drewna palącego się w kominku. Oprócz ciekawych kompozycji zapachowych ważna jest forma wnętrzarskich perfum, coraz częściej wyglądają jak małe dzieła sztuki rzeźbiarskiej czy malarskiej. Zapachy wydobywają się nie tylko z patyczków czy traw, ale też prawdziwych kwiatów. Poza dyfuzorami cieszą oko inne aromatyzatory, np. w kształcie naczyń lub figurek ceramicznych czy gipsowych. Dzięki porowatej strukturze powoli uwalniają aromaty.

Zobacz też: Gdzie postawić świece zapachowe, by aromat wypełnił cały dom?

 

trendy w dekoracji wnętrz 2023
Zdjęcie: kolekcja Afrika, Marcantonio, Slide Studio


4. Dżungla, Afryka, egzotyka

Od kilku sezonów modne są wzory zaczerpnięte z podzwrotnikowej i okołorównikowej natury. Liście palm, bananowców, monstery to wciąż gorące wzory na tkaninach czy porcelanie. Uzupełnieniem są motywy dzikich zwierząt: małpy, tygrysa, zebry czy pantery oraz bajecznie kolorowych, rajskich ptaków. W tym szerokim trendzie pojawiają się skrajne tendencje – z jednej strony ostre kolory Amazonii (soczysta zieleń, magenta, fuksja, kanarkowy żółty), a z drugiej stricte afrykańskie inspiracje – proste, prymitywne formy, charakterystyczne tubylcze wzory oraz monochromatyczne kolory ziemi (ciemna zieleń, ugry, siena, brąz, piasek).

Przeczytaj: Wnętrza inspirowane podróżami – 3 sposoby, jak je urządzić i udekorować

wiosenne trendy w dekoracji wnętrz 2023
Zdjęcie: Mad Mugs Italy


5. Kwiaty w całym domu

Kwiatowe desenie na porcelanie, szkle, poduszkach, zasłonach, tapetach, a także naczynia i przedmioty w kształcie kwiatów nie wychodzą z mody. Dominują raczej duże wyraziste wzory niż drobna łączka. W tym sezonie najmodniejsze kwiaty to: peonie, wisteria, magnolia, maki oraz dzikie łąkowe kwiaty. Wiele wzorów zaczerpniętych jest z obrazów wielkich mistrzów (np. z holenderskich martwych natur), a także ze starych zielników. Kwiaty komponujemy odważnie, w obfitych bukietach. Nic tak jak one nie wprowadzi do domu wiosennej atmosfery. 
 

Więcej inspiracji i informacji o targach na stronie: homimilano.com

Tekst: Beata Majchrowska
Zdjęcia: materiały prasowe