kącik jadalniany

Kącik jadalniany – jak urządzić kącik jadalny w kuchni lub małym salonie? Sprawdź nasze inspiracje i poznaj sprytne triki!

Jadalnia

Jadalnia to wyjątkowe miejsce – tutaj jemy posiłki, rozmawiamy i wspólnie spędzamy czas. Dlatego tak ważne jest, żeby nawet w małym mieszkaniu wygospodarować osobny kącik ze stołem. Podpowiadamy, jak zaaranżować kącik jadalny!

STYLIZACJA: AGNIESZKA WRODARCZYK/HAPPY PLACE, ZDJĘCIE: MICHAŁ SKORUPSKI

Kącik jadalniany w mieszkaniu – jaki stół wybrać do salonu i małej kuchni?

Na co zwrócić uwagę wybierając stół do jadalni? Ogólna zasada mówi, że jedna osoba potrzebuje około 55-60 cm powierzchni blatu, a mebel powinien mieć ponad 70 cm wysokości.

Okrągłe, rozkładane modele zazwyczaj prezentują się pięknie i okazale, stojąc na środku pomieszczenia, dlatego świetnie sprawdzą się w kąciku jadalnianym w salonie. Możesz też ustawić stół na granicy salonu i aneksu kuchennego, w ten sposób oddzielisz przestrzeń kuchenną od wypoczynkowej. Dodadzą małemu mieszkaniu przytulności. Efektownym wariantem do większego salonu będzie stół owalny lub prostokątny.

Stół kwadratowy to propozycja dla osób, które cenią funkcjonalne rozwiązania. Sprawdzi się w małej kuchni w bloku z kącikiem jadalnianym, bo można postawić go pod ścianą, co znacznie zaoszczędzi miejsce. Natomiast najbardziej ergonomiczny jest stół w kształcie prostokąta. Modele o długości 120 cm to doskonała opcja dla 4-6 osób, a te o długości 180 cm pozwolą pomieścić około 6-8 osób. 

Zobacz też: Jak urządzić salon z kuchnią? Pomysły, inspiracje i aranżacje 

kącik jadalniany w małym mieszkaniu
Projekt wnętrza i stylizacja: Agnieszka Adaszewska-Rajpert, ZDJĘCIE: MICHAŁ PRZEŹDZIK
kącik jadalniany w kuchni otwartej na salon
PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: PAULINA ADA KALIŃSKA, ZDJĘCIE: CELESTYNA KRÓL
kącik jadalniany aranżacje
PROJEKT WNĘTRZA: Joanna Kulczyńska, ZDJĘCIE: HANNA DŁUGOSZ, STYLIZACJA: URSZULA NIEMIRO

Rozwiązaniem, które sprawdza się w małych mieszkaniach, są również stoły wysuwane z komody lub biurka. Najczęściej mają nogi z aluminium i blaty ze szkła.

Modne w aranżacji wnętrz są też stoły, których nogi zrobiono z jednego materiału, a blaty z innego, np. drewno zestawione jest z marmurową czy granitową podstawą. Miłośnikom wnętrz rustykalnych polecane są stoły dębowe, orzechowe lub bukowe (model z drewna tekowego sprawdzi się znakomicie w jadalniach w stylu skandynawskim), a wielbicielom wnętrz szykownych i pełnych blichtru modele z blatami z kamienia oraz ceramiki. Ważne, aby stół i krzesła pasowały do innych elementów wyposażenia mieszkania.

Istotnym uzupełnieniem mini jadalni są oczywiście krzesła. Tutaj też panuje dowolność, ponieważ krzesło nie musi być koniecznie w tym samym stylu co stół. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do stołu tekowego dobrać modele z tworzywa sztucznego. Warto pamiętać, że krzesła powinny stać w odległości 75 cm od ściany – taki dystans pozwoli naszym gościom swobodnie opuszczać oraz zajmować miejsce przy stole. Gdy w mieszkaniu brakuje miejsca dobrym rozwiązaniem mogą okazać się składane krzesła.

Zobacz też: Mała kuchnia – sprytne rozwiązania i praktyczne aranżacje

PROJEKT WNĘTRZA I STYLIZACJA: MARTA KWIECIEŃ-DĄBSKA, ZDJĘCIE: ŁUKASZ ZANDECKI

Jak zaaranżować kącik jadalny w kuchni?

Jeśli planujesz zaaranżować kącik jadalniany w kuchni, możesz zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy pomysł to ustawienie pod ścianą, w pobliżu okna lub w rogu kuchni małego kwadratowego stołu. Jeśli przestrzeni jest więcej, zdecyduj się na stół rozkładany, który zapewni więcej miejsca do spożywania posiłków.

Drugi pomysł na kącik jadalniany w małej kuchni, to zbudowanie blatu lub baru oddzielającego część roboczą twojej kuchni od salonu. Kształt blat dopasuj do stylu całego wnętrza. Powieś nad nim lampy wiszące i ustaw modne hokery.

Jak urządzić kącik jadalniany w salonie?

A jak wydzielić strefę jadalnianą w salonie? Najczęstszym rozwiązaniem jest umowne, optyczne oddzielenie obu stref odpowiednim ustawieniem mebli. Zazwyczaj granicę wyznacza sofa, komoda lub dywan. Jeżeli chcesz wizualnie wydzielić jadalnię w pokoju dziennym, możesz położyć na granicy obu pomieszczeń inną podłogę, np. w kąciku jadalnym w małej kuchni gres, a w przytulnej części wypoczynkowej parkiet. 

Dobrym pomysłem na aranżację jadalni w salonu będzie zastąpienie kilku krzeseł drewnianą ławą, kanapą lub wygodnym siedziskiem (w zależności od stylu wnętrza) umieszczonym pod ścianą. Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujesz, pamiętaj, że najważniejsze jest to, by kącik jadalniany stanowił spójną całość z wystrojem pokoju dziennego.

Tekst: Monika Utnik-Strugała, zdjęcia: archiwum Werandy

Zdjęcie główne: Projekt Wnętrza Justyna Bochniak, Zdjęcie: Aneta Tryczyńska, Stylizacja: Katarzyna Sawicka; Niżej: Projekt Wnętrza: Anna Koszela, Zdjęcie: Michał Przeździk-Buczkowski, Stylizacja: Ola Buczkowska-Przeździk