

Kącik jadalniany – jak urządzić małą jadalnię w kuchni lub salonie? Zobacz nasze triki!
JadalniaJadalnia to wyjątkowe miejsce – tutaj jemy posiłki, rozmawiamy i wspólnie spędzamy czas. Dlatego tak ważne jest, żeby bez względu na metraż mieszkania wygospodarować dla niej osobny kącik.
Kącik jadalniany w mieszkaniu – jaki stół wybrać do salonu i kuchni?
Jak wybrać stół do jadalni? Ogólna zasada mówi, że jedna osoba potrzebuje około 55-60 cm powierzchni blatu, a mebel powinien mieć ponad 70 cm wysokości. Okrągłe modele zazwyczaj prezentują się pięknie i okazale, stojąc na środku pomieszczenia, dlatego świetnie sprawdzą się w kąciku jadalnianym w salonie. Choć usiądzie przy nich znacznie mniej osób (modele o średnicy 80 cm pomieszczą najwyżej 2 osoby), dodadzą małemu wnętrzu przytulności. Bardziej oryginalnym i efektownym wariantem będzie stół owalny.
Stół kwadratowy to propozycja dla osób, które cenią funkcjonalne rozwiązania. Sprawdzi się w kuchni w bloku z małym kącikiem jadalnianym, bo można postawić go pod ścianą, co znacznie zaoszczędzi miejsce. Natomiast najbardziej ergonomiczny jest stół w kształcie prostokąta. Modele o długości 120 cm to doskonała opcja dla 4-6 osób, a te o długości 180 cm pozwolą pomieścić około 6-8 osób.
> Zobacz też: Jak urządzić salon z kuchnią? Pomysły, inspiracje i aranżacje <



Rozwiązaniem, które sprawdza się w małych mieszkaniach, są również stoły wysuwane z komody lub biurka. Najczęściej mają nogi z aluminium i blat ze szkła.
Modne są również stoły, których nogi zrobiono z jednego materiału, a blat z innego, np. drewno zestawione jest z marmurową czy granitową podstawą. Miłośnikom wnętrz rustykalnych polecane są stoły dębowe, orzechowe lub bukowe (przy tym model z drewna tekowego sprawdzi się znakomicie w jadalniach w stylu skandynawskim), a wielbicielom wnętrz szykownych i pełnych blichtru – modele z blatami z kamienia oraz ceramiki.
Istotnym uzupełnieniem każdego kącika jadalnianego są oczywiście krzesła. Tutaj też panuje dowolność, ponieważ krzesło nie musi być koniecznie w tym samym stylu co stół. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby do stołu tekowego dobrać modele z tworzywa sztucznego. Trzeba tylko pamiętać, by na każde krzesło przeznaczyć 75 cm od ściany – taka odległość pozwoli nam lub naszym gościom swobodnie opuszczać oraz zajmować miejsce przy stole.
> Zobacz też: Mała kuchnia – sprytne rozwiązania i praktyczne aranżacje <



Jak urządzić kącik jadalniany w kuchni?
Jeśli planujemy zaaranżować kącik jadalniany w kuchni, możemy zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy pomysł to ustawienie pod ścianą małego kwadratowego stołu. Drugi – zbudowanie blatu lub baru oddzielającego część roboczą w kuchni od salonu, a przy nim postawienie modnych hokerów.
Pomysł na kącik jadalniany w salonie
A jak wydzielić jadalnię w salonie? Najczęstszym rozwiązaniem jest umowne oddzielenie obu stref odpowiednim ustawieniem mebli. Zazwyczaj granicę wyznacza sofa lub komoda. Jeżeli chcemy wizualnie wydzielić jadalnię w pokoju dziennym, możemy położyć na granicy obu pomieszczeń inną podłogę, np. w kuchni i kąciku jadalnianym gres, a w salonie parkiet.
Dobrym pomysłem na aranżację jadalni w salonu będzie zastąpienie kilku krzeseł drewnianą ławą lub kanapą (w zależności od stylu wnętrza) umieszczoną pod ścianą. Niezależnie na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, pamiętajmy, że najważniejsze jest to, by kącik jadalniany współgrał z wystrojem pokoju dziennego.
Tekst: Monika Utnik-Strugała, zdjęcia: archiwum Werandy
Zdjęcie główne: projekt wnętrza JUSTYNA BOCHNIAK, ZDJĘCIE: ANETA TRYCZYŃSKA, STYLIZACJA: KATARZYNA SAWICKA; niżej: projekt wnętrza: Anna Koszela, ZDJĘCIE: MICHAŁ PRZEŹDZIK-BUCZKOWSKI, STYLIZACJA: OLA BUCZKOWSKA-PRZEŹDZIK


