Oświetlenie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Fizjologowie przekonują, że brak światła, zarówno tego naturalnego, jak i sztucznego, powoduje, że czujemy się gorzej, czego dowodem może być jesienna chandra, pojawiająca się wraz z coraz krótszymi dniami i mniejszą ilością promieni słonecznych.
W domu i biurze oświetlenie wpływa na to, jak się czujemy, czy potrafimy skupić się na wykonywanych zadaniach oraz na to, czy w danym pomieszczeniu jest komfortowo i czy odbieramy je jako przytulne. Sprawdźmy, jak dobrać źródła oświetlenia do mieszkania i jak zadbać o nasz dobry nastrój.
Temperatura światła
Temperatura światła, inaczej nazywana barwą, ma decydujący wpływ na nasze samopoczucie. Barwa światła jest wyrażana w kelwinach: im mniej jednostek, tym cieplejszy odcień światła. Przyjmuje się, że wartości poniżej 3 000 K oznaczają światło ciepłe, powyżej 6 000 K - zimne, a pośrodku tej skali - neutralne.
Światło ciepłe idealnie pasuje do pomieszczeń domowych, do sypialni i salonu oraz wszystkich stref przeznaczonych do wypoczynku. Oświetlenie w tym odcieniu sprzyja relaksowi, buduje atmosferę przytulności, tak ważną w każdym domu. Z kolej nowoczesne oświetlenie o barwie neutralnej pobudza do działania, pomaga w efektywnej pracy intelektualnej. Doskonale sprawdza się w domowym gabinecie, ale także w pokoju dziecięcym, w strefie przeznaczonej do nauki, np. jako oświetlenie biurka. W mieszkaniach raczej rzadko wykorzystujemy żarówki dające światło zimne, które intensywnie pobudza organizm – jest częściej wykorzystywane w sklepach i galeriach handlowych.
Oświetlenie salonu i jadalni
Salon i jadalnia to pomieszczenia łączące sferę prywatną i rodzinną z miejscem, w którym przyjmujemy gości. Idealnie sprawdzą się w nich zróżnicowane źródła światła, za pomocą których możemy wydzielić różne strefy funkcjonalne: miejsce do relaksu przed telewizorem, do spożywania posiłków oraz do podejmowania gości.
Strefę relaksu, skupioną wokół kanapy, podkreśli lampa stojąca, w której żarówki są umieszczone na wygiętej w pałąk podstawie i zapewniają kameralny nastrój. Na stoliku kawowym może stanąć designerska lampka dająca ciepłe, lekko przytłumione światło. Zachęci nas do odpoczynku przy filiżance ulubionego napoju.
Bardzo ważną strefą jest część jadalniana: niezależnie od tego, czy jest osobnym pomieszczeniem, czy wydzieloną częścią salonu lub kuchni, powinna posiadać własne źródło światła, najlepiej o barwie neutralnej lub ciepłej. W tej roli doskonale sprawdzi się mniejsza lampa wisząca.
Oświetlenie sufitowe w pokoju dziennym powinno stylistycznie łączyć wszystkie źródła światła, nadając ton całej aranżacji. Zależnie od naszych upodobań może to być dekoracyjny, kryształowy żyrandol w stylu glamour lub loftowa aranżacja złożona z dużych, edisonowskich żarówek. Pozostałe elementy oświetlenia salonu nie muszą pochodzić z tego samego kompletu, ale ważne, aby posiadały pewien wspólny element designu, np. kolor szkła lub materiał, z którego zostały wykonane – drewno, metal, ceramikę.
Oświetlenie do sypialni
Sypialnia to miejsce, w którym odpowiednia gra światła ma wyjątkowe znaczenie. To najbardziej prywatny pokój. Każdy detal powinien być dopasowany do naszych potrzeb i wprawiać w dobry nastrój. Wybierając oświetlenie sypialni zdecydowanie warto postawić na barwę ciepłą, która ułatwi relaks i odpoczynek. Warto zastosować kilka źródeł światła do wykorzystania w różnych sytuacjach.
Z pewnością przyda się główna lampa wisząca, która oświetli całe pomieszczenie. Niezbędna będzie także mniejsza lampka do postawienia na stoliku nocnym, przeznaczona do czytania przed snem. Warto zadbać o dodatkowe punkty świetlne, które pomogą stworzyć przytulny nastrój. Idealnie zaprezentują się kinkiety umieszczone po obu stronach łóżka, a także lampki w stylu cotton balls, zawieszone na zagłówku lub jako dekoracja okna.
W sypialni dobrze sprawdzi się oświetlenie w stylu klasycznym: proste abażury, szklane i metalowe podstawki lampek, stonowane kształty. Prostota wykonania oraz klasyczny, przyjemny dla oka design lamp sprawią, że sypialnia stanie się ostoją spokoju i relaksu, w której odprężysz się po ciężkim dniu.
Wybierając oświetlenie do domu lub mieszkania, warto pamiętać o tym, że ma ono niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Barwa światła dopasowana do funkcji pomieszczeń, design lamp oraz ich odpowiednie rozmieszczenie sprawią, że każdego dnia będziemy czuć się wypoczęci i pełni energii.
Partnerem artykułu są Salony meblowe Agata
{google_adsense}