lampy na poprawę nastroju

5 lamp na poprawę nastroju, które warto mieć w domu – sprawią, że dobrze zaczniesz każdy dzień

Jak to urządzić?

Kiedy brakuje słońca i mrok spowija ziemię, organizm szaleje. Trudno nam zasnąć, jeszcze trudniej wstać, w ciągu dnia notujemy spadki nastroju i dotkliwy brak energii. Najlepiej byłoby wyjechać do ciepłych krajów po zbawienną dawkę światła. Można też pójść łatwiejszą drogą i się doświetlać. Pomogą ci w tym specjalne lampy na poprawę nastroju.

W jaki sposób działają profesjonalne lampy na poprawę nastroju?

Weźmy na przykład taką, która imituje zachód i wschód słońca. Kiedy światło przyciemnia się stopniowo, czyli „zachodzi słońce”, sygnał zostaje przekazany do mózgu, a ten w odpowiedzi wpływa na wydzielanie melatoniny, hormonu wpływającego m.in. na dobry sen. Kiedy urządzenie zaczyna się powoli rozjaśniać, niczym świt na niebie, efekt jest odwrotny. Mniej melatoniny w organizmie oznacza wybudzanie się.

W niektórych lampach technologia osiąga prawdziwe szczyty i emituje fale w błękitnym obszarze widma światła. Takie światło powoduje reakcję melanopsyny, czyli światłoczułego pigmentu w siatkówce, który jest odpowiedzialny za nasz rytm dobowy. Doświetlanie lampą ustawioną na odpowiedni tryb, to sugestia dla oczu, że jest rano, środek dnia albo wieczór. To bardzo skuteczne działanie, bo kiedy chmury przykrywają niebo i jest właściwie przez cały dzień szarówka, organizmowi wydaje się, że pora iść spać. Dlatego czujemy się ciągle senni.

Lampy na poprawę nastroju nie tylko regulują czas odpoczynku. Potrafią dodać energii w ciągu dnia. Wyobraź sobie półgodzinny seans w świetle lampy emitującej 10 tys. luksów. To tak jakbyś przez pół godziny wystawiała twarz ku słońcu i łapała energię. Warto dodać, że tego typu lampy nie emitują szkodliwych promieni UV.

Jak barwa światła wpływa na nasze samopoczucie?

Możesz też pobawić się kolorami światła. Wiadomo, że zielone – uspokaja, pomarańczowe działa inspirująco, a delikatna czerwień pobudza. Współczesne lampy mają nawet po 16 mln kolorów i pozwalają ustawiać całe sekwencje, także dopasowane do muzyki. Maneskin z kolorystycznymi efektami lampy doda ci poweru, a ballada Grechuty wyciszy.

Zobacz też: 10 lamp na poprawę humoru – nie tylko oświetlą wnętrza, ale też wywołają uśmiech!
 

lampy na poprawę nastroju
Lampa o świetle dziennym Beurer TL 50, beurer.com/web/pl

5 lamp na poprawę nastroju, które warto mieć w domu:
 

1. Lampa Beurer TL 50 – zastępuje słońce i poprawia samopoczucie

Wyobraź sobie, że ten świetlny dysk to słońce. Ma średnicę 24,6 cm i natężenie światła ok. 10 tys. luksów. Siadasz blisko i „opalasz” twarz. Możesz sobie nawet wyobrazić, że jesteś na wymarzonej egzotycznej plaży. Ta lampa zapewni ci więcej światła dziennego w pochmurne dni.  Po prostu poczujesz się dużo lepiej. Inne zalety? Prosta i intuicyjna obsługa. Nic nie musisz ustawiać. Urządzenie włączasz za pomocą jednego przycisku.

beurer.com/web/pl

lampa do fototerapii
Lampa do fototerapii Innolux Tubo Led, mednova.pl


2. Innolux Tubo Led – lampa do fototerapii o antydepresyjnym działaniu

Tubo Led to lampa, która działa antydepresyjnie. W jaki sposób? Po prostu włączasz lampę, ustawiasz jasność 2,5 tys. luksów i siadasz w odległości 56 cm od niej, albo 10 tys. luksów i zmniejszasz odległość do 28 cm. Nie musisz wpatrywać się w światło. Robisz to, na co masz ochotę. Możesz czytać, szydełkować, jeść śniadanie. Dziennie wystarczy półgodzinny seans, aby fototerapia zadziałała. Nie ma obawy, nie przedawkujesz światła – jest pozbawione promieni UV oraz bezpieczne dla skóry i oczu. Możesz je włączać kilka razy dziennie. Pamiętaj, aby nie korzystać z lampy do dwóch godzin przed snem. Urządzenie tak stawia na nogi, że trudno byłoby ci zasnąć.

mednova.pl

Przeczytaj też: 5 sposobów, jak wpuścić więcej światła do wnętrza. Poznaj proste aranżacyjne triki, by rozjaśnić mieszkanie!

lampa która symuluje świt słońca
Lumie Sunrise Alarm to budzik z lampą, która symuluje świt słóńca, lumie.com


3. Lumie Sunrise Alarm – budzik z lampą, która symuluje świt

Kiedy gwałtowny dzwonek budzika wyrywa cię ze snu, nie czujesz się najlepiej. Ten budzik działa inaczej, można powiedzieć zgodnie z naturą. Pół godziny przed ustawionym alarmem jego tarcza powoli rozjaśnia się, jakby za oknem wschodziło słońce. A kiedy jest już widno, budzi cię głos rybołowa, zimorodka, kosa, rzekotki, mruczenie kota albo beczenie kozy. Na sto procent wstaniesz z uśmiechem. Wieczorem z kolei, twój budzik imituje zmierzch i powoli zasypiasz. Ma też kilka innych funkcji. Można przy nim poczytać przed snem, włączyć uspokajające kolorowe światło albo wybrać opcję ze zmianą kolorów.

lumie.com

lampa która poprawia rytm dobowy
Lampa stołowa BIOS SkyView™, bioslighting.com


4. BIOS SkyView™ – lampa, która poprawia rytm dobowy

Najpierw emituje światło porannego słońca, potem dziennie, wreszcie takie jak o zachodzie, a w nocy poświatę księżyca, czyli fioletowoniebieski kolor, który uspokaja i zapewnia dobry sen. Można powiedzieć, że jest dostosowana do ciebie, do twojego rytmu dnia. Stawiasz ją na stole i zajmujesz się swoimi sprawami. A lampa? Ustabilizuje twój rytm dobowy, ułatwi pracę, poprawi nastrój oraz zapewni lepszy sen. Zastosowaną w urządzaniu technologię, pozwalającą stymulować reakcję melanopsyny z rytmem dobowym, opatentowano.

bioslighting.com

Zobacz też: 20 pomysłów na najładniejsze lampy ze szkła, tkanin, plecionek i papieru. To najmodniejsze lampy wiszące do salonu!
 

lampy na poprawę samopoczucia
przenośna lampa Philips Hue Go white and color ambiance, philips-hue.com/pl-pl


5. Przenośna lampa Philips Hue Go White and color ambiance – jaka aktywność, takie światło

Przenośna lampa-połówka kuli, choć nie jest wyrobem medycznym, to naprawę wiele może. Tworzy wyjątkowy nastrój i pozwala dopasować oświetlenie do tego, co akurat robisz. Kiedy wstajesz rano wybierasz funkcję Energia dającą chłodne światło, kiedy chcesz poczytać wybierasz opcję Czytanie z ciepłym światłem. W lampie zaprogramowane są jeszcze Koncentracja i Relaks. Urządzenie może imitować wschód i zachód słońca, świeci w tym muzyki oraz zmienia kolory. Do wyboru masz aż 16 milionów odcieni! Co więcej, możesz postawić ją w dowolnym miejscu w domu lub ogrodzie i sterować za pomocą aplikacji.

philips-hue.com/pl-pl

Tekst: Beata Woźniak
Zdjęcia: materiały prasowe
Zdjęcie główne: lampa Philips Hue Go white and color ambiance, philips-hue.com/pl-pl