![5 prostych rad jak wprowadzić do wnętrza więcej światła](https://www.weranda.pl/cache/1400-650/bfe41a533e4ae75fe529cc4ccb6c5a63/1673462961_jak_rozjasnic_wnetrza__3_.jpeg)
![5 prostych rad jak wprowadzić do wnętrza więcej światła 5 prostych rad jak wprowadzić do wnętrza więcej światła](https://www.weranda.pl/cache/685-685/bfe41a533e4ae75fe529cc4ccb6c5a63/1673463660_jak_rozjasnic_wnetrza__4_.jpg)
5 sposobów, jak wpuścić więcej światła do wnętrza. Poznaj proste aranżacyjne triki, by rozjaśnić mieszkanie
Jak to urządzić?Światło wpływa nie tylko na to, jak postrzegamy otoczenie, ale również jakie mamy samopoczucie. Może dodawać energii, poprawiać komfort życia albo męczyć, może tworzyć nastrój albo wręcz go psuć. Co zrobić, żeby odpowiednio doświetlić wnętrza? Oto 5 wskazówek, by uczynić nasz dom jaśniejszym i bardziej przytulnym!
Jak wprowadzić do wnętrza więcej światła? Dlaczego czasem warto zrezygnować z ciężkich zasłon na korzyść zwiewnych firanek? Jak dopasować oświetlenie, by pomieszczenia w domu były przytulne i funkcjonalne. Przeczytajcie nasz artykuł, z którego dowiecie się:
![jak wpuścić więcej naturalnego światła do wnętrza jak wpuścić więcej naturalnego światła do wnętrza](https://www.weranda.pl/cache/685-1003/9349905b957dad75ebab72d91cca132a/jak-wpuscic-wiecej-swiatla-do-wnetrza.jpg)
1. Jak wpuścić więcej naturalnego światła do wnętrza? Pomoże odpowiednia aranżacja okien
Założenie jest proste, im większa powierzchnia szyb, tym więcej światła dostaje się do środka. W domach sprawdzą się przesuwane tafle bez podziałów. W ten sposób przestrzeń będzie lepiej doświetlona i wyda się optycznie większa. Ważne jest również rozmieszczenie okien. Aby wpuścić więcej światła, najlepiej zamontować tafle na dwóch przeciwległych elewacjach lub stosując przeszklenia narożnikowe.
Nie trzeba od razu mieć domu, żeby cieszyć się naturalnym światłem. W starych kamienicach często bywają bardzo dekoracyjne okna, zwane francuskimi – jeśli wychodzą na spokojną ulicę, a sąsiedni budynek znajduje się daleko, byłoby grzechem je przesłaniać i ograniczać dopływ światła słonecznego do wnętrza.
A co z mieszkaniami ciemnymi, z niskim sufitem, a w dodatku ze wścibskimi sąsiadami naprzeciwko? Zawieśmy w oknie firany, ale wybierzmy lekkie, przepuszczające światło, zwiewne tkaniny. Delikatne, pastelowe zasłony albo rolety z przezroczystego, jasnego materiału również sprawią, że wnętrze będzie wydawało się jaśniejsze.
Zobacz też: 10 lamp na poprawę humoru – nie tylko oświetlą wnętrza, ale wywołają też uśmiech!
![jak rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój jak rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój](https://www.weranda.pl/cache/685-1026/7589e332ca1088b8674f2b7dc4d395b5/jak-rozjasnic-wnetrza-lustra.jpeg)
2. Jak rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój? Za pomocą luster, które tworzą iluzję głębi i odbijają światło
Istnieje kilka prostych patentów na rozświetlenie wnętrza. Pierwszym pomysłem, jak rozjaśnić i optycznie powiększyć pokój są lustra. Jeśli znajdują się naprzeciwko okna, to odbijając światło dzienne, zwiększą jego ilość. Lustra multiplikują też przestrzeń, tworzą iluzję głębi. Jeśli mieszkanie jest małe i wąskie, warto zastanowić się nad zabudowaniem lustrzaną powierzchnią nawet całej ściany. Wnętrze optycznie powiększy się o drugie tyle!
Drugim sposobem na doświetlenie pomieszczeń w mieszkaniu są drzwi z lustrami lub po prostu przeszklone drzwi. Prowadzące do łazienki muszą być przeszklone częściowo, ale tam, gdzie do salonu wchodzi się z korytarza, warto zainwestować w drzwi ze szprosami – są niezwykle eleganckie, już na wstępie robią wrażenie i zachęcają do zajrzenia, co kryje się za nimi.
Meble mogą sprawiać przygnębiające wrażenie, jeśli są ciemne i ciężkie. W przypadku wnętrz, które chcemy rozjaśnić o wiele lepiej zaprezentują się lustrzane konsole, stoliki kawowe na nogach ze srebrzystej stali czy takież podstawy stołów. Warto też sięgnąć po wszelkie błyszczące faktury, polerowane powierzchnie lub elementy metalowe, np. z aluminium. Zamiast aranżacji z matowych płytek wybierzmy np. lappato, czyli połączenie matu i połysku (w zależności od pory dnia i padającego światła powierzchnia się zmienia).
![jasne kolory rozświetlają i powiększają wnętrza jasne kolory rozświetlają i powiększają wnętrza](https://www.weranda.pl/cache/685-952/55b4502b4b253551f433c59817db803a/jak-rozjasnic-wnetrza.jpg)
3. Odpowiedni dobór kolorystyki – jasne kolory rozświetlą i powiększą wnętrza
Odpowiedni wybór barw to jedna z pierwszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę w aranżacji wnętrza. Nie od dziś wiadomo, że pomieszczenie wyda się większe, jeśli pomalujemy je na jasne kolory. Uważajmy na ciepłe barwy, bo mogą wizualnie zmniejszać przestrzeń. Malując mały salon czy niewielkie mieszkanie w bloku rozważmy raczej chłonniejsze tony.
Jakie kolory ścian rozjaśnią mieszkanie? Na pewno biel, która wizualnie powiększa przestrzeń i sprawia, że wnętrze wydaje się bardziej przestronne. Kolor biały jest uniwersalny, pasuje dosłownie do wszystkiego, dzięki czemu na jego bazie można zbudować różnorodne aranżacje. Jest też naturalną bazą, która pięknie współpracuje z innymi barwami. Wnętrza rozjaśnią także beże i delikatne szarości oraz pastelowe odcienie takie jak: błękit, miętowa zieleń czy pudrowy róż.
Nasz trik: ściany pomalowane na biało lub w jasnych, pastelowych kolorach są jak lustra – doskonale odbijają światło. Tym samym sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej rozświetlona.
Zobacz też: Jak optycznie powiększyć pokój? Poznaj nasze sprawdzone triki i wypróbuj te rozwiązania!
![jak rozświetlić i optycznie powiększyć pokój jak rozświetlić i optycznie powiększyć pokój](https://www.weranda.pl/cache/685-688/d6e12dc825b857fc33fd61f8b001581e/jak-wpuscic-wiecej-swiatla-do-wnetrza-2.jpg)
4. Zimna czy ciepła – jaką barwę światła wybrać, by doświetlić wnętrza?
Jesienią i zimą naturalnego światła we wnętrzach jest jak na lekarstwo. Znacznie mniejsza ilość światła dziennego sprawia, że w drugiej połowie roku przypominamy sobie, jak ważne jest odpowiednie sztuczne oświetlenie. Prosty trik, który sprawi, że ciemny pokój wyda się jaśniejszy i dużo wyższy? Skierujemy światło w górę. Dobry pomysł na oświetlenie małego mieszkania? Świetnie sprawdzą się w nim lampy montowane do ściany z długim ruchomym ramieniem. Nie zajmują miejsca, a światło możemy skierować tam, gdzie akurat potrzebujemy.
Oświetlenie wpływa też na nasze samopoczucie. Tradycyjne żarówki mają barwę światła delikatnie żółtą i ciepłą, co dodaje wnętrzom przytulności. Otulają mieszkanie przyjemnym blaskiem i sprzyjają relaksowi. Światło halogenowe ma nieco inną barwę od tradycyjnych żarówek – zimniejszą, bardziej zbliżoną do naturalnego światła. W takim razie jaką barwę światła wybrać, by doświetlić wnętrze? Wszystko zależy o funkcji, jaką pełni pomieszczenie. W salonie i sypialni warto stosować ciepłą barwę światła – pozytywnie wpływa na nasz nastrój i sprzyja relaksowi. Natomiast jeśli urządzamy kącik biurowy czy pomieszczenie do pracy, która wymaga koncentracji i precyzji, pożądane efekty zapewni nam chłodniejsza barwa światła.
![jak doświetlić mieszkanie jak doświetlić mieszkanie](https://www.weranda.pl/cache/685-942/dd1e9d1ea3037606bf76c4314dacaf08/lampa-nad-stolem-w-jadalni.jpeg)
5. Jak oświetlić różne pomieszczenia w domu, by stworzyć przyjemny klimat?
Jak wprowadzić do mieszkania różne elementy oświetlenia? Oto nasze pomysły, jak wykreować odpowiedni nastrój za pomocą światła we wnętrzach.
-
Do pokoju dziennego doskonale pasuje oświetlenie sufitowe w formie żyrandola lub lampy wiszącej (jeśli pokój jest wysoki) lub plafonu (jeśli wnętrze jest niskie). W tym pomieszczeniu znajdzie się też miejsce na lampy podłogowe, które emitują dużo światła skierowanego głównie ku sufitowi. Daje to efekt delikatnej poświaty, odpowiedniej np. podczas oglądania telewizji. Często lampy podłogowe mają także regulowane ramię, którym możemy doświetlić dane miejsce, np. wygodny fotel, gdzie oddajemy się lekturze.
-
Dekoracyjne kinkiety w salonie stworzą nastrój. Mogą też podkreślać walory wnętrza. Dzięki takiemu oświetleniu (światło skierowane ku dołowi) wyeksponujemy detale, którymi chcemy się pochwalić: cenną pamiątkę, zabytkowy wazon, piękny antyk czy ulubiony obraz. Kinkiety spełnią również swoją funkcję w holu i przedpokoju.
-
Lampa nad stołem w jadalni to jedno z największych wyzwań w aranżacji wnętrz. Musi być tak zamontowana, żebyśmy wstając, nie uderzyli się o nią, a jednocześnie na tyle nisko, by dobrze oświetlała blat. Projektanci proponują dwa rozwiązania: jedną dużą lampę wiszącą nad stołem albo kilka małych – niebanalnym pomysłem jest powieszenie trzech różnych lamp, ale utrzymanych w tej samej stylistyce albo tych samych, ale na różnej wysokości.
![jakie oświetlenie do sypialni jakie oświetlenie do sypialni](https://www.weranda.pl/cache/685-952/f1c851e5923b0b8cb0507d6f8a483bea/jakie-oswietlenie-do-sypialni.jpeg)
-
W sypialni często decydujemy się na nieco mniej światła, by zbudować nastrój i intymną atmosferę. Pomogą w tym kinkiety, lampy stołowe (np. postawione na stoliku nocnym) lub podłogowe. Ogólna zasada mówi, że chłodne światło jest wskazane w trakcie pracy i zajęć wymagających skupienia, natomiast cieplejsze, miękkie i rozproszone przyda się podczas relaksu.
-
Punktowe oświetlenie najlepiej spełnia swoje funkcje w kuchni, szczególnie w zamkniętej lub w aneksie kuchennym. Sprawdzą się tutaj również listwy ledowe zamontowane w szafkach, które podświetlą półki w witrynie oraz pod szafkami – rozjaśnią blat kuchenny.
-
Do pracy potrzebne jest oświetlenie mocne, nierozproszone i najlepiej o zimnej barwie. Można tu użyć reflektorów na szynie, które dowolnie oświetlą biurko. Takich reflektorów nie musimy wieszać koniecznie na suficie. Można z nich zrobić aranżację na ścianie i wykorzystać dwie lub nawet trzy szyny w wybranym rozmiarze.
-
W końcu w łazience dobrze odnajdą się zarówno plafony, kinkiety po dwóch stronach lustra, jak i reflektory. Ciekawym patentem jest lustro podświetlane od tyłu taśmą led lub wanna oświetlona za pomocą diod rozmieszczonych przy jej krawędziach.
Zobacz też: Jak ocieplić wnętrze dodatkami? 4 proste triki, które ocieplą wystrój mieszkania!
TEKST: MONIKA UTNIK-STRUGAŁA
ZDJĘCIA: archiwum werandy
Zdjęcie główne: salon jest wyjątkowo jasny nie tylko dzięki bieli. Światło wpada przez wielkie narożne okna i odbija się w ścianie z luster, Zdjęcie: Yassen Hristov, Stylizacja: Patrycja Rabińska; zdjęcie niżej: Delikatne, półprzezroczyste zasłony w oknach i przeszklone drzwi nie blokują dostępu światła dziennego do środka, projekt wnętrza: katarzyna kuchejda, zdjęcia: yassen hristov, stylizacja: anna salak