jak urządzić przedpokój

Jak urządzić przytulny, funkcjonalny i uporządkowany przedpokój?

Jak to urządzić?

Przedpokój to wizytówka domu lub mieszkania. Nie musi być duży, ale powinien być uporządkowany, wygodny oraz przytulny. Jak urządzić przedpokój, by spełniał wszystkie te funkcje? Zobacz nasze wskazówki i zainspiruj się zdjęciami aranżacji!

jak urządzić przedpokój

Na co zwrócić uwagę urządzając przedpokój?

1. Najważniejsza jest funkcjonalność – wybierz system przechowywania do przedpokoju, który w pełni dostosujesz do swojego wnętrza

Jak sprawić, aby w przedpokoju zawsze panował porządek? Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego systemu przechowywania. Najlepiej takiego, który pozwala dowolnie zmieniać wysokość półek oraz odległości między półkami i wieszakami. Dzięki temu w każdej chwili możesz zmienić aranżację przedpokoju i dopasować ją do twoich potrzeb.

Funkcjonalne urządzenie przedpokoju jest coraz łatwiejsze, bo z pomocą przychodzą systemy przechowywania Elfa. To rozwiązania, które dopasujesz do niemal każdej przestrzeni, nawet niewymiarowej i o różnych wysokościach. Skosy, wąskie wnęki lub niewymiarowe miejsce pod schodami – dla systemów Elfa nie są one wyzwaniem. Szeroki wybór akcesoriów (kompatybilnych z pozostałymi elementami systemu) pozwala przechowywać nawet najdrobniejsze przedmioty i każdego dnia cieszyć się porządkiem. 

wieszaki na ubrania w przedpokoju

2. Aranżując przedpokój dostosuj go do potrzeb wszystkich domowników, także dzieci

Dzieci powinny mieć własne miejsce na ubrania i rzeczy, które zostawiają po wejściu do domu. Kiedy mają swoją przestrzeń, nawet niewielką, łatwiej nauczyć je dbania o porządek. Rozwiązań do przedpokoju jest wiele: wieszaki, haki, półki, szuflady, kosze czy schowki. Wybierz te, które odpowiadają potrzebom całej rodziny. Haczyki na kurtki dla dzieci możesz umieścić na różnych wysokościach. Odpowiednie przegrody ułatwią segregowanie czapek, szalików i rękawiczek. W ten sposób najmłodsi nauczą się odkładania rzeczy na swoje miejsce.

Dobry pomysł: oznacz etykietami miejsca do przechowywania dla każdego członka rodziny. Wtedy każdy szybko znajdzie swoją półkę, a dbanie o porządek będzie o wiele łatwiejsze (i przyjemniejsze).

Warto tak urządzić hol, aby miejsce do przechowywania zmieniało się i „rosło” wraz z dziećmi. Systemy Elfa są tak elastyczne, że w każdej chwili możesz zmienić aranżację i dostosować wysokość półek czy wieszaków do wzrostu maluchów i dorosłych. W ten sposób wszyscy członkowie rodziny będą mogli wygodnie korzystać z przedpokoju.

system przechowywania w przedpokoju

3. Uporządkowany, praktyczny i… świetnie wygląda – nie zapomnij, że przedpokój to wizytówka domu

Dlatego zadbaj o elegancki i przytulny wygląd strefy wejściowej. Pamiętaj, że wystrój przedpokoju powinien być spójny ze stylem całego domu lub mieszkania. Aby stworzyć harmonijną aranżację, wybierz podobne odcienie i materiały. A przed rozpoczęciem projektu, zastanów się nad kolorystyką, która będzie pasowała do reszty domu.

Systemy do przechowywania Elfa dostępne są w trzech kolorach. Biel i platyna zostały uzupełnione o nowy kolor – grafit. To odcień, który wpisuje się idealnie w aktualne trendy wnętrzarskie. Jest elegancki, a jednocześnie zachowuje nowoczesny charakter. Pasuje do wielu aranżacji: klasycznych, skandynawskich, loftowych czy vintage.

Przytulny wystrój stworzysz w przedpokoju także za pomocą dodatków. Postaw je np. na półce tuż przy wejściu. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca na półkę, wystarczy parapet lub blat szafki. Niech gości witają kwiaty w wazonie, piękne świece zapachowe albo klimatyczne, sezonowe dekoracje. Od razu będzie miło!

elfa przechowywanie i organizacja przedpokoju

4. Jak wygospodarować więcej miejsca w przedpokoju?

Jak urządzić przedpokój, aby znalazło się w nim miejsce na buty, ubrania i sezonowe dodatki? W dużym przedpokoju może stanąć pojemna szafa, alternatywą dla niej jest system Elfa, który świetnie sprawdzi się w każdej przestrzeni. System przechowywania nie wymaga ani specjalnego sprzętu do montażu, ani technicznych umiejętności. Jedynymi elementami przykręcanymi do ściany są szyny poziome. Półki, kosze i inne akcesoria są ma nich wieszane. Możesz wybrać jedno z gotowych rozwiązań, które zobaczysz na stronie marki lub stworzyć własne moduły, idealnie dopasowane do wymiarów wnętrza. Umów się z dystrybutorem, który pomoże przy projekcie i podpowie, jakie rozwiązania będą najlepsze.

W małym przedpokoju tradycyjną szafę warto zastąpić tą z drzwiami przesuwnymi. Takie rozwiązanie zaoszczędzi sporo przestrzeni. Dodatkowo, drzwi zawieszone na torze górnym ułatwiają też mycie i czyszczenie podłogi, ponieważ nie mają listwy podłogowej. Aby wygospodarować jeszcze więcej miejsca na przechowywanie, projektując szafę w niewielkim przedpokoju, wykorzystaj maksymalnie całą wysokość pomieszczenia – zaprojektuj półki aż do sufitu. Jeśli podzielisz kosze i szuflady specjalnymi przegrodami, łatwiej będzie znaleźć miejsce na wszystkie dodatki. Takie przechowywanie apaszek, czapek, szalików, rękawiczek i sezonowych akcesoriów bardzo ułatwi utrzymanie porządku w przedpokoju.

porządek w przedpokoju

5. Rzeczy, o których często zapominasz, a które pomogą zaprowadzić idealny porządek w przedpokoju:

  • Ubrania i dodatki, z których korzystasz na co dzień powinny być łatwo dostępne

Ubrania wierzchnie i akcesoria, z których codziennie korzystasz wychodząc z domu przechowuj na wysokości, do której możesz swobodnie dosięgnąć. A kiedy skończy się na nie sezon, po prostu schowaj. Unikniesz wtedy niepotrzebnego bałaganu w przedpokoju. Jak wspominaliśmy, zadbaj też, aby dzieci mogły bez problemu sięgnąć do swoich rzeczy. W systemach Elfa możesz zawiesić na szynach wieszaki i haki na ubrania na różnych wysokościach i bez wysiłku je zmieniać, gdy zajdzie taka potrzeba.

  • Zastanów się, jakie rzeczy trzymasz w przedpokoju i zaplanuj na nie miejsce do przechowywania

Urządzając przedpokój pamiętaj, by znalazło się w nim miejsce nie tylko na płaszcze, kurtki i buty. Materiałowa torba na zakupy, klucze, parasole, okulary przeciwsłoneczne, środki do pielęgnacji obuwia, listy czy rachunki – to rzeczy, które często zostawiasz w przedpokoju. Wystarczy chwila i robi się bałagan. Aby nad nim zapanować, warto zaplanować miejsce dla wszystkich przedmiotów odkładanych przy wejściu do domu i mieszkania. Elfa ma wiele przydatnych rozwiązań do przechowywania mniejszych rzeczy, takich jak płytkie półki, kosze wysuwne czy haki (powiesisz na nich np. klucze). Kiedy wszystkie akcesoria będą miały swoje dedykowane miejsce, szybko je znajdziesz i z łatwością utrzymasz porządek w holu. Takie małe szczegóły mają duże znaczenie!

systemy do przechowywania w przedpokoju
  • Powieś dodatkowe półki za wieszakami na ubrania

Aby wygospodarować jeszcze więcej miejsca do przechowywania wykorzystaj całą głębokość szafy. Zyskasz więcej miejsca, jeśli powiesisz dodatkowe płytkie półki lub koszyki za wieszakami na ubrania. Wąskie półeczki będą idealne np. na okulary albo przybory do czyszczenia butów. Kombinacja półek o różnych głębokościach to sprytny sposób na optymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.

  • Zaplanuj dedykowane miejsce na torebki i plecaki

Za pomocą przegród, haczyków i wieszaków zaplanuj w przestrzeni szafy dedykowanie miejsce na torby, torebki i plecaki. Niech każdy członek rodziny ma swoją sekcję. Takie rozwiązanie ma same plusy – szybciej znajdziesz potrzebne dodatki przed wyjściem z domu.

  • Podziel i przechowuj buty w zależności od pory roku

Wykorzystaj w szafie całą przestrzeń aż do sufitu. Posortuj buty według pór roku i umieść na samej górze te, z których aktualnie nie korzystasz. W ten sposób buty nie zajmują cennej przestrzeni, ale nadal będziesz mieć do nich łatwy dostęp, gdy pogoda się zmieni. Takie proste zmiany aranżacji ułatwiają korzystanie z sezonowych ubrań i dodatków oraz pomagają zachować porządek.

Aby utrzymać porządek w przedpokoju warto wybrać dedykowane produkty do przechowywania, które naprawdę usprawniają organizację i pozwalają odpowiednio przechowywać ubrania, akcesoria oraz sezonowe dodatki.

Więcej inspiracji oraz praktycznych rozwiązań do przechowywania w przedpokoju znajdziesz na: ELFA.COM/PL

MATERIAŁ PARTNERA