szafa przyszłości

Jak będzie wyglądała szafa przyszłości? 5 prognoz ekspertów Studia Elfa

Jak to urządzić?

Eksperci Studia Elfa od wielu lat badają zagadnienia dotyczące przechowywania, udzielają porad na temat organizacji przestrzeni, wyznaczają trendy i wskazują rozwiązania idealnie dopasowane do naszych potrzeb. Sprawdź, jak ich zdaniem będzie wyglądała szafa przyszłości i jak zmienią się rozwiązania do przechowywania.

reklama
elfa systemy do przechowywania

Studio Elfa – eksperci w organizacji przestrzeni

Studio Elfa to think tank, w którym eksperci marki badają trendy, potrzeby i wyzwania dotyczące rozwiązań do przechowywania. Pomagają w tym m.in. informacje zebrane od klientów oraz prognozy czołowych ekspertów w dziedzinach architektury, etnologii, mody, projektowania wnętrz i branży nieruchomości.

Tegorocznymi współpracownikami są: agentka nieruchomości Caroline Stark, analityk trendów Jörgen Ramnelöv, architekt Anders Larsson, CEO Fastighetsmäklarföreningen Jenny Stenberg, dziennikarka modowa Nina Campioni, profesor etnologii Ella Johansson, projektantka wnętrz Jannice Wistrand i ekspert ds. przechowywania w firmie Elfa Christina Dalman. Ich spostrzeżenia po raz pierwszy zostały zebrane w formie w małej publikacji, którą zobaczycie na stronie: elfa.com/pl-pl/studio-elfa

Wielu osobom zależy na garderobie i wyspie kuchennej. Uniwersalne szafy z drzwiami przesuwnymi są znacznie lepszym systemem przechowywania od szaf standardowych. A przemyślane i dobrze zaplanowane miejsce na pranie w łazience staje się coraz popularniejsze i zapewnia większy komfort – mówi architekt Anders Larsson.

Jak będziemy przechowywać w przyszłości?
5 prognoz ekspertów Studia Elfa:

1/5 Uniwersalny i trwały system przechowywania na lata

Z biegiem czasu nasze potrzeby dotyczące przechowywania ulegają zmianom. Różnią się w zależności od tego, na jakim etapie jesteśmy, ale jedno jest pewne, dzisiaj prowadzimy bardziej aktywne życie niż dawniej. Nawet, gdy się starzejemy, nie rezygnujemy z zajęć, które wymagają specjalnej odzieży, sprzętów i różnych, niewymiarowych gadżetów. Jak mamy wygodnie żyć z tym wszystkim wokół nas? Szwedzki architekt Anders Larsson uważa, że w przyszłości, aby w pełni cieszyć się życiem codziennym, bez względu na wiek i rodzaj mieszkania, będziemy mieć więcej uniwersalnych i trwałych systemów przechowywania.

2/5 System przechowywania połączony z siecią

Inteligentny dom nie jest już żadną nowością. Wszystko, począwszy od oświetlenia czy multimediów, po gadżety kuchenne, możemy dzisiaj połączyć z Internetem. Nawet z ekspresu do kawy korzystamy za pomocą aplikacji. Szafa przyszłości także może być z nim związana. – Moim marzeniem byłby system przechowywania połączony z siecią. Być może za kilka lat do szuflad firmy Elfa trafią czujniki, które będą łączyć się z czujnikami w moich ubraniach, abym bez trudu znalazł ulubiony sweter – mówi analityk trendów Jörgen Ramnelöv.

elfa system do przechowywania

3/5 Elastyczny system przechowywania, który dostosujemy do zmiennych potrzeb

Obserwujemy silny trend związany z ekologią i recyklingiem. Szukamy rzeczy, które nadają się do wielokrotnego użytku. Śledzimy debaty na temat zmian klimatu. To wszystko wpływa na nasze zachowania i decyzje, które podejmujemy jako konsumenci, dlatego w publikacji Studia Elfa przeczytamy o tym, jak będzie wyglądała szafa przyszłości w kontekście współczesnych zachowań konsumenckich oraz trendów w modzie. – Nie wydaje mi się, abyśmy w przyszłości mieli mniej ubrań w szafach. Natomiast będziemy rzadziej i z większym rozmysłem kupować nowe ubrania. Będziemy inwestować w odzież, która wytrzyma dłużej i będziemy bardziej lojalni wobec kilku marek, którym możemy zaufać i z którymi możemy się identyfikować – prognozuje dziennikarka modowa Nina Campioni. – Nadal będziemy potrzebować sporych rozmiarów szaf (...) A najlepiej uniwersalnego systemu przechowywania, dającego się dostosować do zmiennych potrzeb, który maksymalnie wykorzysta dostępną przestrzeń mieszkalną – dodaje.

> Zobacz też: Jak zaprojektować idealną garderobę? <

jak urządzić garderobę

4/5 Przechowywanie, które zapewni nam porządek, harmonię i dobre samopoczucie

Coraz więcej uwagi przykładamy do tego, aby dom był miejscem odpoczynku i spotkań z bliskimi – po­trzebujemy przestrzeni do życia, która wymaga dobrych systemów przechowywania. Kiedy w naszym mieszkaniu panuje harmonia i porządek, czujemy się znacznie lepiej. – Wierzę w ukryty system przechowywania, który wycisza umysł i emocje, pozwalając eksponować rzeczy, które lubimy i które dają nam energię – mówi Jannice Wistrand, projektantka wnętrz i konsultantka feng shui. W publikacji Studia Elfa opowiada również o tym, jak w świecie przepełnionym wrażeniami, niepokojem oraz stresem urządzić dom, który zapewnia dobre samopoczucie, spokój i harmonię.

5/5 Kreatywne rozwiązania i więcej nietypowej przestrzeni do przechowania

Caroline Stark, agentka nieruchomości, podzieliła się z swoimi doświadczeniami. W publikacji marki Elfa przytoczyła pytania na temat przechowywania, które często słyszy od zainteresowanych zakupem nowego mieszkania. To ważny aspekt, który może mieć nawet decydujące znaczenie. – Często ludzie proszą o więcej powierzchni do przechowywania. Zdarza mi się słyszeć całkiem kreatywne rozwiązania i niekonwencjonalne pomysły, jak temu zaradzić. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, przywiązują do tego dużą wagę. Wiele osób myśli o tym z perspektywy estetyki i funkcjonalności – opowiada. Dlatego radzi, aby przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania, dokładnie przeanalizować ten temat.

> Zobacz też: Mała garderoba – jak ją dobrze zorganizować? <

jak zaprojektować garderobę


Na koniec Ella Johansson – profesor etnologii europejskiej na Wydziale Antropologii Kulturowej i Etnologii Uniwersytetu w Uppsali, opowiedziała, jak szafa (czy raczej miejsce do przechowywania ubrań) zmieniało się z biegiem historii – od drewnianej skrzyni aż do współczesnej garderoby.

Zachęcamy do lektury pierwszej publikacji Studio Elfa. Mamy nadzieję, że prognozy na temat przyszłości mieszkania, przechowywania i stylu życia będą źródłem inspiracji do lepszego planowania.

Publikację przeczytasz na stronie: elfa.com/pl-pl/studio-elfa 

MATERIAŁ PARTNERA: ELFA.COM/PL

garderoba w sypialni
otwarta garderoba