Taras często wygląda dziś tak, jakby był salonem, z którego zniknęły cztery ściany i sufit. Meble są eleganckie, odporne na deszcze i mocne słońce. Jak go urządzić , aby był i przytulny, i funkcjonalny? Oto nasze pomysły na aranżację tarasu w stylu egzotycznym, nowoczesnym i romantycznym.

reklama

Jak urządzić taras w stylu egzotycznym?

Trochę Dalekiego Wschodu koło domu? Meble tarasowe z dalekiej Azji stały się modne 20 lat temu (i moda ta nie mija), od kiedy Kenneth Cobonpue zaczął projektować meble inspirowane naturą i rzemiosłem Filipin. Posypały się nagrody i jego projekty zyskały popularność na całym świecie... Bo okazało się, że egzotyczne meble nie muszą być ciężkie, ciemne i niezgrabne. Poszukajmy więc takich jasnych ażurowych kanap, dodajmy poduszki i pledy w soczystych kolorach na wypadek gorszej pogody... Wypoczynkowe zestawy z rattanu lub meble ogrodowe z technorattanu potrzebują w sąsiedztwie kwiatów. Ustawmy więc obok siebie na tarasach donice, w których posadzimy lawendę, bugenwille albo egzotyczne wiązy.

Meble ogrodowe – nowoczesna elegancja na tarasie

Taki taras staje się eleganckim salonem. Wszystko za sprawą techniki – bo meble przeznaczone na zewnątrz, także te tapicerowane, wykonuje się z materiałów całkowicie odpornych na wilgoć, promienie UV i niską temperaturę. Mogą one stać na tarasie okrągły rok, co najwyżej nieco się przykurzą. Syntetyczne materiały przypominają do złudzenia obicia bawełniane lub wełniane, czego najlepszym przykładem są dzieła Patricii Urquioli inspirowane hinduskimi tkaninami. Sofy, nie dość, że miękko tapicerowane, są też modułowe. Możemy więc ustawiać je tak, jak mamy ochotę – w narożniki, pełne łoża do dziennego leniuchowania czy szezlongi. Między nimi umieszczamy stoliki kawowe. A zamiast w TV patrzymy w... zieleń.

> Zobacz także: Dekoracje ogrodowe – jak sprawić, żeby ogród zachwycał cały rok <

Jak swtorzyć romantyczny nastrój na tarasie?

Pod jabłonią, w altance czy może na huśtawce? Scenerię idealną do miłosnych wyznań możemy sobie sami wykreować. Przydatne będą meble w stylu toskańskim albo prowansalskim. Żeliwna ławeczka pomalowana na biało, dekoracyjne donice i ogrodowe bujane fotele czy leżanki z baldachimami. Moskitiera nie tylko ochroni przed komarami, ale też doda ogrodowej aranżacji tajemniczości. Formy mebli i dodatków powinny być lekkie, zwiewne, ażurowe. I ważne jest równie romantyczne tło – w miarę naturalny ogród, lekko pluszczący strumień, kwitnący sad.

Taras w cieniu – jak go urządzić?

Najlepiej mieć dwa tarasy. Jeden wychodzący na stronę południową i służący do przyjemnego smażenia się w słońcu i drugi, mniejszy, na którym schronimy się przed skwarem – w końcu w naszym klimacie też się zdarza. Ten zacieniony najlepiej by był pod naturalnym dachem z winorośli, bluszczu czy glicynii, przez którą przesączać się będą promienie słońca rzucające dekoracyjne cienie. W takim zielonym kokonie upinamy światełka na sznurku i latarenki, żeby miło siedziało się tam także wieczorami. Jeśli wolimy mieć klimat zen, nie przesadzajmy z ozdobami. Wystarczą plecione meble i pufy à la kamienie.

> Zobacz też: Aranżacja balkonu – wygodne meble i piękne dekoracje na balkon w bloku <

Wybór i opracowanie: Beata Majchrowska
Zdjęcia: materiały prasowe