jak dobrze zaplanować kuchnię

Odpowiednie planowanie to klucz do sukcesu także w... kuchni. Radzimy, jak perfekcyjnie urządzić własną kuchenną przestrzeń

Kuchnia

Firma Häcker od lat dba, żeby nasze kuchnie świetne wyglądały, były modne, ergonomiczne i wygodnie urządzone. Bierze pod uwagę zarówno płynność pracy, jak i estetykę wnętrza, m.in. możliwość wyboru twoich ulubionych kolorów. Spośród innych marek z meblami kuchennymi wyróżniają ją różnego rodzaju regały, szafki i szuflady, które ułatwiają codzienne czynności.

Nowoczesna kuchnia powinna być nie tylko elegancka, ale też funkcjonalnie, ergonomicznie wyposażona w różnego rodzaju szafki, szuflady i regały. Gdzie mają znajdować się szafki, jakie wybrać i jak je wyposażyć? Jak powinniśmy zaaranżować urządzenia AGD? W którym miejscu najlepiej przechowywać produkty spożywcze? Przekonaj się i poznaj nowoczesne rozwiązania do kuchni niemieckiej firmy Häcker, dzięki którym będziesz cieszył się dobrze urządzonym wnętrzem każdego dnia. Szafki oraz sprytne rozwiązania do przechowywania sprawią, że przygotowywanie posiłków będzie intuicyjne, sprzątanie łatwe, a wspólne gotowanie jeszcze przyjemniejsze.

Jak dobrze zaplanować kuchnię – zdefiniuj strefy w pomieszczeniu 

Świadome zdefiniowanie i wydzielenie poszczególnych stref (przygotowywania posiłków, gotowania, przechowywania, zmywania) to klucz do dobrze urządzonej kuchni. Odpowiednio wyposażone obszary ułatwiają codzienną pracę oraz utrzymanie porządku. W ten sposób urządzisz funkcjonalne wnętrze.
 

jak dobrze zaplanować kuchnię


Strefa przygotowywania posiłków

Zacznijmy od miejsca, w którym przygotowujesz posiłki. Strefa przystosowana do przygotowywania potraw powinna znajdować się w pobliżu zlewu. Wygodniej będzie umyć owoce i inne produkty, które będę ci potrzebne do przygotowania pysznego obiadu, a także opłukać ręce przed krojeniem i po krojeniu warzyw. Bliskość zlewu ułatwia też utrzymanie porządku i sprzątanie w kuchni w czasie przygotowywania potraw. Strefa przygotowywania posiłków powinna mieć co najmniej 90 cm szerokości, oczywiście będzie wygodniej, jeśli będzie trochę większa.
 

jak zaplanować kuchnię


W strefie przygotowywania posiłków możesz zamontować reling kuchenny. Marka Häcker ma w ofercie np. reling Linero, który służy do powieszenia przyborów, pojemników i półeczek. Dzięki niemu uporządkujesz akcesoria i uwolnisz blat kuchenny, zyskując więcej miejsca do przygotowywania posiłków. Relingi kuchenne wyposażone w otwarte pojemniki na deski do krojenia, oliwę, ocet, a także przyprawy w słoiczkach, fantastycznie wyglądają i są bardzo praktyczne. Pojemniki możesz wielokrotnie zdejmować i zmieniać ich układ – dzięki temu znajdą się dokładnie tam, gdzie ich potrzebujesz. Drobne przybory do gotowania zawsze będą pod ręką – są łatwo dostępne i nie musisz już tracić czasu na szukanie ich po szafkach i szufladach. Ten pomysłowy element sprawdzi się w każdej kuchni.

 

szafki szuflady kuchenne

Strefa gotowania

W strefie gotowania powinny znaleźć się kuchenka lub płyta grzewcza oraz piekarnik. Warto tak zaprojektować zabudowę kuchenną, aby umieścić piekarnik na ergonomicznej wysokości, czyli takiej, aby nie trzeba było schylać się do urządzenia. Dzięki temu wkładanie i wyjmowanie ciast oraz aromatycznych pieczeni będzie łatwiejsze oraz wygodniejsze. Natomiast, jeśli chodzi o lodówkę, to ze względu na oszczędność energii nie należy umieszczać jej bezpośrednio przy płycie grzewczej. W przeciwnym razie zużycie energii elektrycznej przez urządzenie może wzrosnąć z powodu ciepłego powietrza. Lepiej, aby lodówka znalazła się w pobliżu szafek służących do przechowywania żywości.

Strefę gotowania wyposaż w szafki do przechowywania garnków, patelni oraz innych przyborów do gotowania. Praktycznym rozwiązaniem będzie duża szuflada w zabudowie pod kuchenką. Idealny porządek wśród naczyń kuchennych pomogą ci zaprowadzić nowoczesne systemy organizacji Move dopasowane do mebli firmy Häcker. Dzięki nim każdy element będzie miał swoje dedykowane miejsce.
 

reling kuchenny

Strefa przechowywania

W strefie przechowywania powinny znaleźć się półki i szafki na naczynia, sztućce oraz wszelkie produkty spożywcze. Jeśli zastanawiasz się, jakie szafki wybrać, podpowiadamy, że dzisiaj w modzie są meble kuchenne bez uchwytów, które wyglądają nowocześnie i bardzo elegancko. Szafki bezuchwytowe firmy Häcker wyróżniają piękne i praktyczne fronty bezuchwytowe w systemie ART. Ponadto, dla zwiększenia ergonomii pracy można zastosować mechaniczny bądź elektroniczny system otwierania szuflad, które można łatwo otworzyć za pomocą lekkiego pchnięcia. Ma to duże znaczenie, bo podczas pracy w kuchni często nie ma się wolnej ręki – wtedy wystarczy delikatne pchnięcie nogą i szuflada otwiera się sama. Pokochasz to rozwiązanie, bo jest niesamowicie wygodne.

Zobacz nową serię frontów kuchenny firmy Häcker, która zachwyca elegancką, ryflowaną powierzchnią: Ryflowane fronty to gorący trend ostatnich miesięcy. Zobacz je w wydaniu marki Häcker. Jest elegancja i wysoka jakość.

szuflady kuchenne


Przyjrzyjmy się teraz klasykowi – szafce cargo. Jest bardzo pojemna i świetnie nadaje się do przechowywania produktów spożywczych. Dzięki nowoczesnemu systemowi wysuwania oferuje mnóstwo miejsca na przechowywanie żywności i zapewnia szybki przegląd produktów. Wielkim plusem jest fakt, że można się do niej dostać z dwóch stron. Przy pomocy pojemników wygodnie podzielisz wewnętrze półki. Wysuwając szafkę szybko sprawdzisz, czego brakuje w kuchni, aby przygotować pyszny obiad albo wyśmienitą kolację, a zrobienie listy zakupów zajmie ci najwyżej minutę.

Zależy ci na tym, by szybko i sprawnie nakryć stół? Zastanów się, gdzie schować naczynia do serwowania posiłków i sztućce, aby były pod ręką, gdy nakrywasz stół. Na pewno nie powinno się ich przechowywać w szafce ściennej nad zmywarką – niewygodnie do niej sięgać w trakcie przygotowywania i nakładania posiłków. Lepiej umieścić odpowiedną szafkę na naczynia oraz sztućce bliżej stołu. Sztućce, miseczki i talerze obiadowe możesz schować w wygodnych wysuwanych szufladach. Przydadzą się dedykowane wkłady, które zaprowadzą w nich porządek.
 

półki kuchenne
Ciekawym, estetycznym i praktycznym rozwiązaniem, które podkreśli charakter wnętrza i stworzy harmonijne przejście z kuchni do salonu, są nowoczesne regały czy eleganckie sideboardy. Z jednej strony zapewniają mnóstwo miejsca do przechowywania kieliszków, naczyń, przyborów kuchennych, z drugiej strony stanowią świetny pretekst, by postawić na nich różne dodatki, które dekorują wnętrze i dodają mu przytulności. Regały i sideboardy eliminują konieczność schylania się, tworzą otwarty i domowy charakter kuchni. Ich zaletą jest też uniwersalność – możesz dowolnie zmieniać ich układ w zależności od potrzeby.
 

lada kuchenna

Lada kuchenna – dodatkowy blat, który ma wiele zastosowań

Świetnym pomysłem jest takie zaplanowanie kuchni, by zlazło się w niej miejsce na dodatkowy blat. Można go pomysłowo i funkcjonalnie zaaranżować. Lada może być przedłużeniem blatu roboczego albo wyspy kuchennej. Dzięki niej zyskasz znacznie więcej miejsca na gotowanie i przygotowywanie potraw. W kuchniach Häcker za pomocą szerokiej lady możesz przedłużyć blat aż do okna, by optymalnie wykorzystać przestrzeń. Zaaranżujesz w ten sposób kącik jadalniany lub miejsce do pracy z przyjemnym widokiem na zewnątrz. Lady kuchenne nie tylko są bardzo praktyczne, ale też elegancko wyglądają i idealnie wtapiają się w zabudowę każdej kuchni. Marka Häcker oferuje je w różnych wersjach.
 

jak dobrze zaplanować kuchnię


Strefa zmywania

Strefę zmywania tworzą szafka ze zlewozmywakiem, zmywarka oraz pojemniki do segregowania odpadów. Szafka obok lub pod zlewem powinna być zarezerwowana na odpady i/lub przybory do czyszczenia. To najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Chowane systemy odpadowe w kuchni są już dzisiaj standardem. Tylko gdzie je pomieścić? Häcker ułatwia nam dbanie o planetę i proponuje dedykowane, praktyczne rozwiązania do kuchni, np. szufladę z łatwo dostępnymi segregatorami na różne rodzaje odpadów. Dostępne są różne systemy, np. wiszące w ramie wysuwanej lub stojące w mechanizmie wysuwanym, możemy wybrać też rożne rozmiary pojemników. Szuflada z segregatorami pomoże zachować porządek i stworzy dodatkowe miejsce do przechowywania, w którym zmieszczą się też środki czystości.

Kuchnia należy do najważniejszych pomieszczeń w domu. Niezależnie o tego, czy dysponujesz małą czy dużą przestrzenią, możesz ją funkcjonalnie i ergonomicznie urządzić. Regały, półki, szafki i szuflady w kuchni powinny być tak rozmieszczone, by zminimalizować odległości do chodzenia, pomóc w utrzymaniu porządku i ułatwić wszystkie codzienne czynności, które wykonujesz w tym wnętrzu. Projektanci mebli Häcker nieustannie pracują nad rozwiązaniami, które dodają kuchni więcej przestrzeni i użyteczności oraz sprawiają, że możesz urządzić wnętrze, w którym przyjemnie się przebywa.

MATERIAŁ PARTNERA: HAECKER.PL