jak przechowywać żywność

Jak przechowywać żywność w kuchni? Oto nasze sprawdzone, praktyczne i designerskie sposoby

Kuchnia

Pojemniki z ceramiki i porcelany, szklane słoje, druciane i wiklinowe kosze... Ręcznie malowane, wyplatane, w różnych kształtach i kolorach. Są tak ładne, że żal chować je do szafy. Postaw je na wierzchu – na blacie, półce, w witrynie – będą pod ręką i ozdobią pomieszczenie. Zobacz, jak przechowywać żywność w kuchni.

Jak przechowywać żywność w kuchni, by nie straciła świeżości, zapachu oraz smakowych walorów?

Tradycyjne plastikowe pojemniczki może i są praktyczne, ale z pewnością nie zachwycają urodą. Na szczęście jest dużo innych sprawdzonych sposobów na przechowywanie żywności w kuchni. Słoje ze szkła, z ozdobnymi zakrętkami z drewna, metalowe puszki, ze stali szlachetnej – z ładnym grawerem czy malowaną ręcznie dekoracją, wreszcie kamionkowe i ceramiczne pojemniki. Nie tylko pięknie wyglądają na półce, ale są w stu procentach szczelne i z pewnością zdrowsze od plastiku. Oto nasze pomysły na przechowywanie: 

Kamionkowy pojemnik na chleb, iblaursen.dk


Jak przechowywać pieczywo, żeby chleb i bułki były zawsze świeże?

Chrupiące pieczywo najlepiej smakuje po przyniesieniu z piekarni. Na dłużej zachowa swój smak i aromat, jeśli będziemy je odpowiednio przechowywać. Do przechowywania chleba i bułek najlepiej nadają się popularne chlebaki, czyli pojemniki zrobione z ceramiki, metalu (szlachetnej stali) lub drewna. Ważne, żeby miały otworki, które ułatwią cyrkulację powietrza. Stawiajmy je z daleka od grzejników, kuchenki czy piekarnika, jednym słowem omijajmy miejsca, które się mocno nagrzewają – pod wpływem ciepła chleb szybciej czerstwieje.

Warto wiedzieć, że szybciej wysychają wypieki z tzw. białej, czyli pszennej mąki. Te warto szczególnie zabezpieczyć. Świetnie się do tego nadają lniane woreczki. Len doskonale przepuszcza powietrze, a pieczywo zachowuje chrupkość i zapach.

Na krótkie przechowywanie pieczywa dobre są papierowe torby – na dzień lub dwa, po tym czasie bułki czy chleb zaczynają szybko wysychać. A jeśli chcemy sami upiec dobry chleb? Musimy zrobić zakwas. W czym go przechowywać? W suchym słoiku lub glinianym naczyniu przykrytym czystą, lnianą ściereczką. 

Przeczytaj też: Jak dopasować AGD do stylu kuchni?
 

Wiklinowy kosz na ziemniaki, loberon.pl


W czym przechowywać warzywa korzeniowe i bulwiaste?

Idealnym pomieszczeniem jest sucha piwnica, garaż czy spiżarnia, jednym słowem miejsce suche, chłodne i ciemne. Ale nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Gdzie więc przechowywać korzeniowe i bulwiaste warzywa, by szybko się nie popsuły?

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby po przyniesieniu ze sklepu szybko przesypać je z foliowej torby do materiałowej, najlepiej z bawełny lub przewiewnego lnu. W przeciwnym razie szybko zgniją lub... zaczną rosnąć. Nie przechowujmy ziemniaków w lodówce – wilgoć im szkodzi, szybko tracą smak i odpowiednią konsystencję po ugotowaniu. W lodówce możemy przetrzymywać marchew, ale w specjalnych szufladach na warzywa zapewniających odpowiednią temperaturę.

Do przechowywania ziemniaków świetnie nadają się wiklinowe kosze – mają otworki, które zapewniają wentylację. Są specjalne kosze, z klapką i tzw. podajnikiem, który pozwala na wygodne przechowywanie.

A jak przechowywać cebulę i czosnek? Najlepiej trzymać je w papierowej torebce z dziurkami lub w koszyczku, ewentualnie metalowym pojemniku. Jeśli w lodówce to tylko obrane ze skórki, inaczej szybko zmiękną i stracą walory smakowe, oraz w szczelnym pojemniku, który zapobiegnie przedostawaniu się intensywnego zapachu na inne produkty.

Uwaga: pod żadnym pozorem nie przechowujmy cebuli z ziemniakami – cebula całkowicie zepsuje ich smak. 

Słoje i pojemniki na sypkie produkty, iblaursen.dk


W czym przechowywać produkty sypkie: mąkę, ryż, kaszę, makaron?

Sypkie produkty mogą być przetrzymywane w torebkach (najlepiej papierowych), jednak najwygodniej przesypać je do pojemników, wtedy nie będą się rozsypywać, no i lepiej się zaprezentują na półce.

Ryż, kasze, makarony, mąkę czy cukier najlepiej przechowywać w szczelnie zamykanych, czystych i suchych pojemnikach. W przeciwnym razie, gdy przedostanie się do nich wilgoć, zbiją się w grudki i zaczną się psuć. Istnieje też ryzyko, że zagnieżdżą się w nich pasożyty, np. mole lub... mrówki, dlatego tak ważne jest, żeby je zamykać i co jakiś czas sprawdzać czy nie zadomowił się nieproszony gość.

Do szczelnego i bezpiecznego przechowywania sypkich produktów świetnie nadają się szklane słoje, a jeszcze lepiej ceramiczne pojemniki, które nie przepuszczają światła. Niewielkie, za to bardziej pękate, sprawdzą się w przypadku kaszy, ryżu, na makaron typu spaghetti wybierz smukłe i wysokie słoje, a na drobne ziarenka ciecierzycy czy soczewicy mniejsze słoiczki. 

Zobacz też: Wybieramy słoiki i akcesoria do domowych przetworów – sprawdź, co przyda się w kuchni!

Wiszący koszyk na owoce, brostecopenhagen.com


Jak przechowywać owoce w kuchni?

Mówi się, że owoce w domu powinny być przechowywane tak jak w sklepie, w którym je kupiliśmy. Jeśli leżały w chłodni powinny trafić do lodówki, a jeśli w suchych skrzynkach, najlepszym miejscem będzie kosz (druciany lub wiklinowy) lub misa na blacie. Tak na pewno możemy przechowywać cytrusy – im z pewnością ciepło nie zaszkodzi – a do tego będą atrakcyjnie prezentować się na stole czy kuchennej półce.

Pomysłowym sposobem przechowywania są koszyczki, które możemy powiesić np. na ściennym relingu lub ażurowe sznurkowe siatki – przechowywane w nich cytryny czy mandarynki będą pięknym akcentem kolorystycznym w kuchni i na długo zachowają świeżość. Ale uwaga: po rozkrojeniu owocu powinien on bezwzględnie trafić do lodówki, najlepiej do specjalnego silikonowego pojemniczka.

A jak przechowywać awokado? Ten kaloryczny, ale bardzo zdrowy owoc często przynosimy ze sklepu twardy jak kamień. Aby szybko dojrzał warto włożyć go do papierowej torebki (najlepiej w towarzystwie banana lub jabłka). A dojrzałe? Od razu zjeść nie czekając aż się popsuje. Rozkrojone wkładamy do lodówki – aby nie zczerniało zostawiamy w nim pestkę i skrapiamy sokiem z cytryny.

A jak przechowywać suszone owoce? Podobnie jak sypkie produkty – w zamkniętych pojemniczkach i słoikach, najlepiej w umiarkowanej, nie za wysokiej temperaturze. 

Pojemniki na świeże i suszone zioła, zarahome.com


Pojemniki na świeżo ścięte i suszone zioła

Kuchnia bez przypraw jest mdła i nijaka, dlatego tak chętnie używamy ziół, które nadają jej wyrazisty smak i aromat. Coraz więcej gatunków możemy kupić w doniczkach, by długo cieszyć się ich świeżością. Ale i po ścięciu zachowają swoje walory, jeśli odpowiednio je przechowamy.

Gałązki rozmarynu, bazylii czy tymianku najlepiej owinąć w wilgotny ręcznik kuchenny i włożyć do strunowej torebki. Tak przetrzymywane w lodówce długo będą wzbogacać nasze potrawy.

A co z suchymi? Często trzymamy je w torebkach, w których zostały kupione. To błąd! Nie tylko rozsypują się, ale tracą zapach, czyli główną zaletę. Suszone zioła przechowujmy je w szczelnych pojemniczkach na przyprawy – ceramicznych, szklanych, metalowych – ważne, żeby były zamykane, tak, aby zapach z nich nie uleciał. 

Przeczytaj też: Kuchnia bez górnych szafek – jak ją funkcjonalnie urządzić i gdzie przechowywać naczynia?

Woskowane woreczki na sery, zarahome.com


Przechowywanie żywności w kuchni – woskowane woreczki na... aromatyczne sery

Dojrzewające sery to wspaniała przekąska, którą można łączyć z owocami, konfiturami, no i przede wszystkim wytrawnym winem. Fantastycznie smakują, ale nie zawsze ładnie pachną. Dlatego tak ważne jest ich przechowywanie, które zapewni świeżość, ale i nieprzenikanie zapachów oraz zachowanie całego bukietu smakowego. Do przechowywania serów świetnie nadają się woskowany papier i woskowijki. 

Ostatnio pojawiła się też ciekawa, i co ważne estetyczna, alternatywa dla woskowanego papieru – woskowane woreczki. Z wierzchu wykonane są z tworzywa, które przypomina strukturą płótno. Zamyka się je na gumkę, wystarczy zwinąć, spiąć i tak spakowane sery włożyć do lodówki.

Słoje z borokrzemianowego szkła, zarahome.com


Jak przechowywać suszone grzyby?

Ubiegłe lato obrodziło w lasach. A to cieszy zwłaszcza tych, którzy uwielbiają nie tylko zbierać grzyby, ale i jeść. Zupa ze świeżych borowików nie ustępuje żadnej innej, a wigilijny barszcz z dodatkiem suszonych prawdziwków to obowiązkowe danie na polskim stole.

Ale jak przechowywać suszone grzyby, by dotrwały do świąt? Otóż jak większość sypkich produktów najlepiej w suchym i szczelnym pojemniku. Suszone grzyby pięknie wyglądają, warto więc je umieścić np. w szklanym słoju zamkniętym pokrywką z akacjowego drewna i wyeksponować na półce. Świetnie się do tego nada szkło borokrzemowe, bo jest cienkie, lekkie i w 100 procentach bezpieczne dla środowiska. 

Zobacz też: Jak wybrać baterię kuchenną i dopasować ją do zlewozmywaka?

TEKST: MD
Zdjęcia: materiały prasowe
ZDJĘCIE główne: aranżacja marki BMSTORES.CO.UK